Matura 2023 – wyniki poprawek i maturalny bilans roku

ZAK_Maturzysta_blog_wnioski_dla_kolejnych_pokolen
Matura 2023

Matura 2023 – wyniki poprawek i maturalny bilans roku

Halo, Maturzyści 2023, którzy zdawaliście w sierpniu egzaminy poprawkowe! Są wyniki! Chcecie je poznać?

W piątek 8 września 2023 roku Centralna Komisja Edukacyjna (CKE) udostępniła wyniki maturalnych egzaminów poprawkowych. Jednocześnie podano ogólne dane o tym, ilu absolwentów podeszło do matury, a ilu zdało w 2023 roku.

Swoje rezultaty można sprawdzić w szkole, tradycyjnie idąc do niej tą drogą, co zwykle na lekcje się chodziło (chyba że rozkopali Wam ulice i macie objazdy). Można też drogą elektroniczną, czyli zalogować się do  systemu ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika).

Szybka instrukcja logowania:

 1. Wejść na ZIU.
 2. Zalogować się poprzez profil zaufany lub swój login i hasło (powinniśmy otrzymać je wcześniej od dyrektora szkoły).
 3. Po zalogowaniu wybrać „egzamin maturalny”.
 4. Dodatkowo jest możliwość wglądu w sprawdzoną oraz ocenioną pracę egzaminacyjną. Aby to zrobić, należy kliknąć w wybrany egzamin. W ten sposób zobaczymy, które odpowiedzi były poprawne.

Wyniki egzaminów maturalnych, w tym poprawkowych

W 2023 roku do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 254 610 absolwentów szkół średnich, tj.liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół drugiego stopnia. Egzaminy odbyły się w nowej formule 2023 (wzięło w niej udział 151 717 osób) i formule 2015 (10 893 osób).

No i jak poszło? Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w dostępnych terminach (głównym — w maju, dodatkowym — w czerwcu oraz poprawkowym — w sierpniu) zdało 227 440 osób, czyli 89,3%. Tym samym w bieżącym roku matury nie zdało 27 170 osób (10,7%).

Bilans matury 2023, czyli procenty zdawalności

Wyniki ogólne matury w 2023 roku łącznie dla wszystkich terminów i wszystkich typów szkół, w obydwu formułach (2015 i 2023), na poziomie podstawowym w przypadku egzaminów pisemnych przedstawiają się tak:

 • język polski:

część pisemna: 97,6% ; część ustna: 99,4%;

 • matematyka:

część pisemna: 90,7%;

część pisemna: 97,5%; część ustna: 98,5%

 • niemiecki:

część pisemna: 91,7%; część ustna:95,8%

Kilka słów do maturalnych wojowniczek i wojowników

Maturzystki, Maturzyści, gratulujemy Wam wyników! Do każdej i każdego z Was kierujemy wyrazy szacunku i uznania za to, że w tym roku podeszliście do matury.

Przygotowaliście się, przyszliście na egzaminy i zdaliście test na odwagę. Każda i każdy  z Was go zdał. Nawet jeżeli tym razem widzicie na swoim koncie negatywny wynik matury, to pomyślnie przeszliście próbę charakteru.

Niezależnie, czy matura teraz zdana, czy tym razem jeszcze nie, należą Wam się brawa i uznanie, lokalna sława i jakieś pyszne ciasteczka. Liczy się droga do celu, proces i działanie. Jedni z Was już osiągnęli cel, a inni wciąż mają to przed sobą. Nie odpuszczajcie. Dążenie do celu ma większy sens, niż oddawanie się smutnym rozkminom.

Co teraz?

Teraz czas iść dalej. Czyli gdzie? Ci, którzy zdali maturę, składają dokumenty na wymarzone kierunki lub wykonują inne manewry życiowe. Szerokiej drogi! Trzymamy kciuki za wszystkich.

Osoby, które tym razem matury nie zdały, stoją przed decyzją, co z tym zrobić. Niestrudzenie rekomendujemy podejście optymistyczne i kreatywne, z wiarą w swoje możliwości i zaufaniem w sens. Obecną sytuację można zmienić w szansę.

Przede wszystkim w maju 2024 roku można podejść do matury. Dobrze będzie opracować plan, jak rozłożyć materiał, żeby dobrze przygotować się na czas.

Najbliższy rok może być nie tylko ciekawy, ale i pożyteczny. Można go poświęcić na naukę zawodu. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy możesz zostać technikiem sterylizacji medycznej, florystą, rejestratorką medyczną, stylistką paznokci albo social media managerem. Brzmi fajnie? Sprawdź ofertę szkoły policealnej — kształcenie jednoroczne i kursy online. A może zdecydujesz się na naukę dwuletnią? Zostań, kim chcesz, a przy tym ciągle bądź sobą. Wybierz swoją drogę na najbliższy rok.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.