Żak Team
Co po maturze?
5 min

Co po maturze? To zależy od Ciebie

Treść wpisu

  Znasz dobrze to pytanie. Zadawała Ci je rodzina bliższa i dalsza, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, nauczyciele. Raz nawet Twój kot albo pies jakby chciał Cię o to zapytać – zdradziły go przymrużone oczka i wąchanie w kierunku Twojej przyszłości. Pupil jednak dał spokój, widząc, że i tak cała reszta otoczenia nie daje Ci zapomnieć, że gra idzie o Twoją przyszłość. Co będziesz robić po maturze? Jaki wybierasz zawód? Kim chcesz być? Jak chcesz żyć? 

  Kto decyduje o tym co dalej?

  Co dalej? Tak naprawdę znasz odpowiedź. Ona jest w Tobie, tylko czasem trzeba ciszy i koncentracji, żeby dostać się do tego rejonu myślenia i czucia, gdzie tkwi czysta prawda o Tobie – Twojej przyszłości, marzeniach, dążeniach i celach. 

  Czasem możesz nie wierzyć w to, czy to Ty decydujesz o sobie, bo przecież wiele zależy od wyników matury. Te zaś mogą być takie, że:

  ● zdasz maturę tak dobrze, jak chcesz

  ● zdasz, ale nie z takimi wynikami, na jakie liczysz

  ● tym razem coś pójdzie nie tak i nie zdasz przy tym podejściu

  Niezależnie, jakie będą wyniki matury, to nie one decydują o Tobie, czyli o tym, co zrobisz ze swoim życiem, jaką masz samoocenę i jak fajnie kierujesz swoimi myślami, żeby mieć dobry dzień dziś, jutro i później. Decyzje o Twoim życiu należą do Ciebie. Mimo wszystko to Ty decydujesz, a matura i jej wyniki to tylko okoliczności, w których trzeba się odnaleźć. Matura stwarza warunki, ale ich nie dyktuje – Ty decydujesz.

  Co zależy od wyników matury?

  OK, czyli Twoja przyszłość zależy od Ciebie? Jednak nie od wyników matury zależy Twoje dalsze życie? Jeżeli wyniki egzaminów nie są najważniejsze, to o co było  tyle krzyku? Szkoła, matura, nauka, stres – po co to wszystko, jeżeli to nie takie ważne?

  Stop, stop! Nikt nie mówi, że wyniki matury nie są ważne. Są, ale w pewnych sprawach. Wyniki z matury w dużej mierze zdecydują o tym:

  ● czy od momentu ich ogłoszenia możesz już zapomnieć o maturze, czy jednak szykuje się podejście do poprawki?

  ● czy podejmiesz naukę na wymarzonym kierunku teraz, czy dopiero za jakiś czas, gdy poprawisz wyniki z egzaminów?

  ● czy będziesz uczyć się w upatrzonej i wybranej przez siebie szkole, czy jednak innej?

  To by było na tyle. W całej reszcie masz decydujący głos. A nawet w tych trzech powyższych przypadkach też masz swój udział w decyzji. Możesz zapisać się na poprawki, ale nie musisz. Możesz pójść do innej szkoły, niż było w planach, ale też nie ma konieczności. Bierzesz pod uwagę wszelkie “za” i “przeciw” i porównujesz liczbę plusów i minusów każdej opcji. I wiesz, co robić. Co dalej? Decydujesz. 

  W razie gdy nie wiesz, co ze sobą zrobić po maturze, warto dać sobie czas na decyzję i jednocześnie dobrze go wykorzystać. Można pójść do szkoły policealnej lub na kurs zawodowy i w ten sposób w rok albo dwa uzyskać kwalifikacje, nauczyć się fajnego zawodu, a później zdecydować, czy jednak iść na te wymarzone przed maturą studia? Może okazać się, że nauka zawodu sprawi, że poczujesz się odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu w świeżo zdobytej profesji. Odnajdziesz się na rynku pracy i z fachem w ręku, jak z asem w rękawie, będziesz rozdawać karty w swoim życiu. Bo to Ty decydujesz.

  Co nie należy od wyników matury?

  Twoje poczucie własnej wartości, codzienna radość, życie rodzinne i towarzyskie, poczucie szczęścia – o tych i o wielu, wielu innych wartościowych sprawach nie decydują wyniki egzaminów ani z matury, ani innych egzaminów, jakie kiedykolwiek będziesz zdawać w szkołach albo pracy. Od matury zależy wiele, ale nie wszystko. Najważniejsze jest Twoje podejście i nastawienie. 

  Na podstawie wyników matury można wnioskować: 

  ● Czy odpowiednia ilość Twojego czasu i wysiłku poszła na naukę, czy może jednak było tego za mało? 

  ● Czy plan przygotowań do matury był dobry, czy może trzeba go udoskonalić?

  ● Czy strategia nauki była skuteczna? 

  ● Czy może trzeba zabrać się za pracę nad Twoją konsekwencją i trwaniu przy postanowieniach? 

  ● A może czas ćwiczyć koncentrację i uważność albo techniki pamięciowe, żeby lepiej szła nauka? 

  Matura nie powinna decydować o tym, co o sobie myślisz, ani jak się czujesz. Twoja wartość nie wynika z tego, jak poszło Ci na egzaminach. Jeśli wierzysz w siebie, to wiesz, że Twoja samoocena nie zależy od ocen, które otrzymujesz, tylko od Ciebie. Nawet jeśli matura pójdzie Ci słabiej, to nadal masz pole manewru. Możesz podjąć nowe wyzwania i iść przed siebie. Przed Tobą przyszłość, na którą masz wpływ. Ty decydujesz. 

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Wyniki egzaminów maturalnych 2024 – oficjalne dane

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.