Lista lektur na maturę 2023. Co musisz poczytać przed maturą?

Lektury na maturę 2023 – lista utworów, które musisz znać!
Język polski to jeden z najważniejszych egzaminów maturalnych, ponieważ dotyczy wszystkich zdających. Jego bardzo ważnym elementem jest znajomość lektur obowiązkowych. Zmiany na maturze 2023 nie ominęły i tego obszaru. Sprawdź, jak wygląda lista lektur na tegoroczną maturę oraz jak upewnić się, że będziesz znać je wszystkie.

Gdzie szukać wiedzy do matury? Jak się uczyć żeby się nauczyć? Najlepsze źródła do matury 2023!

Najlepsze źródła do matury 2023 – jak się uczyć, by się nauczyć?
Matura 2023 tak naprawdę jest tuż za rogiem. Jeśli zdajesz w tym roku, a jeszcze nie zacząłeś intensywnych przygotowań, najwyższy czas to zmienić. Pytanie brzmi jednak: gdzie szukać wiedzy do matury? Z czego i w jaki sposób się uczyć, aby wiedza została w głowie? Sprawdź, które z dostępnych źródeł są najlepsze!

Z tym nie wejdziesz na maturę! W co się ubrać, czego nie zabierać? Rozwiewamy wątpliwości

Z tym nie wejdziesz na maturę – co wolno, a czego nie?
Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. Jest to pierwsze tak ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Powaga sytuacji jest wyczuwalna na każdym kroku, a od maturzystów wymaga się samodzielności, powagi i odpowiedniego zachowania. Jeden błąd może sprawić, że nie zostaniesz wpuszczony na salę! Sprawdź, jak się ubrać, co zabrać ze sobą na egzamin, a czego nie wolno mieć.

Ostatnia prosta, czyli jak przygotować się do matury w rok – przykładowy plan nauki

Matura – harmonogram nauki na ostatni rok szkoły średniej
Nauczyciele już od pierwszych dni szkoły średniej podkreślają konieczność przygotowywania się do matury przez cały okres nauki. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – większość uczniów tak naprawdę zaczyna się przejmować egzaminem dopiero w ostatniej klasie. Czy można przygotować się do matury w rok? Jak to zrobić? Sprawdź nasze porady i przykładowy plan nauki.

Matura 2023 – co się zmienia? Kompendium dla tegorocznych maturzystów

Matura 2023 – co się zmienia? Zasady nowej matury
Do matury w 2023 roku po raz pierwszy podejdą uczniowie czteroletnich liceów. Jako swojego rodzaju pionierzy będą zdawać egzaminy w odświeżonej formie. Warto już teraz dobrze zapoznać się ze wszystkimi zmianami – jeszcze zanim złożysz deklarację. Dowiedz się, jak będzie wyglądać nowa matura 2023 i co się zmienni względem poprzednich lat.

Kalendarz szkolny 2022/2023. Kiedy wolne? Kiedy egzaminy?

Kalendarz szkolny 2022/2023. Matura 2023 – terminarz
Rok szkolny dopiero się rozpoczął, ale warto dobrze go zaplanować – szczególnie jeśli jesteś w klasie maturalnej. Kiedy wypadają ferie zimowe, święta i inne dni wolne. No i najważniejsze – kiedy matura? Wszystkie daty są już znane. Sprawdź, jak kształtuje się kalendarz szkolny na rok 2022/2023.

Deklaracje maturalne 2023: wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Deklaracje maturalne 2023
Chociaż do matury 2023 jest jeszcze całkiem sporo czasu, to jeśli zamierzasz do niej podchodzić, przed Tobą ważne decyzje. Musisz złożyć deklarację maturalną 2023 – wskazując, jakie przedmioty chcesz zdawać. Chcesz wiedzieć, do kiedy złożyć deklarację maturalną i jak ją wypełnić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Nauka za darmo – jakie są opcje!

Nauka za darmo – jakie są opcje!
Czym się teraz zająć w życiu? Szukasz darmowego sposobu na zdobycie wiedzy? I to najlepiej zaocznie, bo chcesz pracować i zdobywać kaskę? ? Oprócz nauki na uczelniach wyższych możesz też wybrać bezpłatną edukację w szkołach policealnych lub szkołach medycznych. Jakie są plusy? Co możesz zyskać? Czytaj dalej!

Wyniki matur 2022! Jak Ci poszło?

Wyniki matur 2022! Jak Ci poszło?
Wyniki matur już za nami! Jak tam? Udało Ci się zdobyć tyle procent, ile chciałeś_łaś? Tak/nie? Jeżeli jesteś zadowolony/a, to super – GRATULUJEMY! Poszło Ci tak średnio? Spoko – zawsze możesz poprawić maturę za rok! Jeżeli natomiast czeka Cię II runda w sierpniu to czytaj koniecznie do końca. Mamy dla Ciebie protipa.

Kariera w branży beauty! Jak zacząć zarabiać już po szkole?

Kariera w branży beauty! Jak zacząć zarabiać już po szkole?
Nie chcesz czekać kolejnych 5 lat żeby się uniezależnić od rodziców? Chcesz już dzisiaj wziąć sprawy w swoje ręce? Zacząć zarabiać? I jednocześnie uczyć się, żeby szybko zyskać jeszcze lepszą pracę? No to mamy coś dla Ciebie!

Co po maturze? Zostań social media managerem!

Co po maturze? Zostań social media managerem!
Statystyki pokazują jasno. Pracodawcy szukają pracownika z doświadczeniem i praktyczną wiedzą. Chcą mieć człowieka, który szybko zacznie wykonywać swoje zadania, bez długiego przyuczania. Dlatego zamiast kilku lat spędzonych na studiach dziennych wybierz alternatywę.

"Wyszkolę Cię w jeden księżyc" – co powtórzyć dzień przed egzaminem?

Nauka do matury dzień przed egzaminem – co powtórzyć?
Do matury najlepiej uczyć się regularnie i z dużym wyprzedzeniem. Tyle teoria. Jednak w praktyce to ostatnie dni przed egzaminem są najbardziej gorące i intensywne. Co powtórzyć, kiedy czas nagli? Jak zorganizować sobie naukę na ostatnią chwilę? Oto, co możesz zrobić jeszcze dzień przed egzaminem.

Książka, streszczenie, adaptacja – jak najszybciej powtórzyć materiał do matury z języka polskiego 2022

Powtórka do matury 2022 z polskiego – co zrobić z lekturami?
Matura z polskiego to jeden z obowiązkowych egzaminów w 2022 roku. Żeby go zdać, trzeba się wykazać nie tylko wiedzą językową, ale także literacką. Zastanawiasz się, jak powtórzyć lektury przed maturą, żeby móc odpowiedzieć na każde pytanie i napisać dobre wypracowanie? Zobacz, co może Ci ułatwić pracę!

Matura 2022: najważniejsze pytania organizacyjne

Matura 2022: najważniejsze pytania organizacyjne
Chociaż matura 2022 nie jest Twoim pierwszym dużym egzaminem, na pewno może bardziej stresować niż np. ten po ósmej klasie. Dlatego zanim pojawisz się w maju na sali egzaminacyjnej, dowiedz się, co konkretnie Cię czeka pod kątem organizacyjnym. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Matura 2022: te 4 triki pozwolą Ci zachować spokój podczas egzaminów!

Matura 2022 – jak pokonać stres? 4 sposoby | Matura 2022
Matura coraz bliżej, a Ty czujesz ścisk w żołądku i oblewają Cię siódme poty? Spokojnie! To tylko stres przed maturą. Ok, nie ma co udawać: jest się czym przejmować. W końcu od wyniku tych egzaminów zależy np. Twoja akademicka przyszłość. Jednak żeby osiągnąć sukces, musisz opanować strach przed maturą.

Jak powtórzyć materiał z kilku lat nauki i nie zwariować? Matura 2022

Powtórka do matury 2022 – jak się przygotować?
Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty wpadasz w coraz większą panikę? Nie ma co ukrywać: „ogarnięcie” materiału z kilku lat nauki w kilka miesięcy to wyzwanie nawet dla tych, którzy pilnie przygotowywali się do każdego testu. Oto kilka sprawdzonych metod.

3 praktyczne wskazówki, jak uczyć się szybciej i efektywniej. Matura 2022

3 praktyczne wskazówki, jak uczyć się szybciej i efektywniej. Matura 2022
Przed egzaminem maturalnym trzeba się mocno spiąć, żeby ogarnąć taki ogrom materiału. Polski, matma, angielski, historia, WOS, chemia… sterta z napisem „DO NAUKI” rośnie nieubłaganie. W tym wpisie damy Ci kilka protipów jak uczyć się szybko i efektywnie, tak aby zdać maturę bez problemu i przy okazji nie zwariować.

Matura i co potem. Matury 2022 a możliwości zawodowe?

Matura i co potem. Matury 2022 a możliwości zawodowe?
Egzaminy maturalne, to ważny etap w procesie przechodzenia w „dorosłość”. Wybór poziomów egzaminów maturalnych, oraz przedmiotów na maturze ma ogromne znaczenie przy późniejszym wyborze dalszego kierunku Twojego rozwoju Przed Maturzystami w 2022 roku stoi wiele wyzwań.

Matura 2022 - data, terminy. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne?

Matura 2022 - data, terminy. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne?
Jak co roku, egzaminy maturalne będą odbywać się w maju. CKE wyznaczyła terminy matury w 2022 roku, a My – specjalnie dla Was, przyszłorocznych maturzystów – podajemy ich rozpiskę.

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2022

Jak zaplanować naukę? Matura 2022
Do egzaminów maturalnych 2022 pozostało już stosunkowo niewiele czasu. A tym samym i na skuteczną naukę czasu już masz niewiele. Jak zdać maturę? Na to pytanie pragnie znać odpowiedź każdy tegoroczny maturzysta. Jeszcze nie rozpocząłeś przygotowań? Pamiętaj, że każdy moment jest dobry żeby zacząć naukę.

Jak poradzić sobie z pytaniami zamkniętymi na maturze? 6 sprawdzonych technik

6 sposobów odpowiadania na pytania zamknięte
W kontekście matury najwięcej mówi się o pytaniach otwartych. Rozprawka z języka polskiego, wypracowanie z angielskiego, obliczenia na matematyce… Mimo to, większość zadań, z jakimi się zmierzysz, to te zamknięte. Zastanawiasz się, jak sobie z nimi poradzić? Przeczytaj

Rozprawka maturalna 2022 – jak ją napisać? Zasady, triki, wskazówki

Rozprawka maturalna 2022 – jak ją napisać?
Która część egzaminu maturalnego przeraża Cię najbardziej? Dla wielu licealistów odpowiedź na to pytanie brzmi „rozprawka maturalna z polskiego”. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Od razu zaznaczamy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Największe błędy jakie możesz popełnić na maturze. Jak ich unikać?

6 błędów przy przygotowaniu do matury, które popełniasz
Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w Twoim życiu. Od tego, jaki wynik uzyskasz, zależy np. to, czy dostaniesz się na wymarzony kierunek studiów. Chcesz zdać dobrze? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie do egzaminu.

Jakie książki trzeba znać na egzaminie z języka polskiego? Matura 2022

Jakie książki trzeba znać na egzaminie z języka polskiego? Matura 2022
Do matury pozostało jeszcze kilka miesięcy, lecz to stosunkowo bardzo niewiele czasu na zapoznanie się z wymaganiami poszczególnych egzaminów maturalnych 2022. Język polski na poziomie podstawowym jest obowiązkowy, zatem osoby piszące maturę powinny znać wymagania CKE z jego zakresu.

Jak zmotywować się do nauki? Matura 2022

Jak zmotywować się do nauki? Matura 2022
Pytanie o motywację do nauki zadajesz sobie pewnie kilka razy w miesiącu?  Pojawia się także ze strony Twoich rodziców oraz nauczycieli. Zwłaszcza przed egzaminami maturalnymi wszyscy wręcz zasypują Cię radami i zaleceniami zdania matury z jak najlepszym wynikiem. Jak uczyć się systematycznie? Jak się zmotywować? Nie martw się, nie tylko Ty masz ten problem.

Jak pisać wypracowania z języka angielskiego? Matura 2022

Jak pisać wypracowania z języka angielskiego? Matura 2022
Prace pisemne na maturze z języka angielskiego to dla niektórych najtrudniejsza część egzaminu maturalnego. Problemy mogą mieć zarówno osoby o niewielkich umiejętnościach językowych, jak i maturzyści budujący złożone zdania, z zaawansowanym słownictwem. Oto parę wskazówek, jak dobrze napisać wypracowanie z języka angielskiego i uzyskać wysoki wynik na maturze 2022.

Egzaminy maturalne – podstawowe i rozszerzone. Kiedy warto podejść do matury rozszerzonej?

Egzaminy maturalne – podstawowe i rozszerzone. Kiedy warto podejść do matury rozszerzonej? Matura 2022
Matura 2022 to hasło, które kojarzą albo zaraz będą kojarzyć zapewne wszyscy tegoroczni maturzyści. Przygotowania do matury na ostatnią chwilę może rozpocząć każdy. Wyprzedź rówieśników i zapoznaj się z zasadami obowiązującymi na egzaminie maturalnym już teraz.

Zobacz kursy!

Jeśli w twoich ulubionych snach o superbohaterach pojawia się nagle… Maciej Boryna, to wiedz, że przesadzasz z nauką. Co prawda, widzielibyśmy go w Umbrella Academy, ale to nie to uniwersum! Uporządkuj myśli i notatki, bo mamy dla Ciebie tłustą porcję wiedzy od 4 fenomenalnych ekspertów. Ich kursy są najlepszymi dowodami na to, że można jednocześnie się bawić i uczyć!

Czy da się zrobić coś więcej?

Oczywiście, że tak!

Jeśli wciąż nie czujesz się pewnie - mamy dla Ciebie arkusze pytań z ostatnich lat matur. Pobierz - i sprawdź, czy nic nie stanie na Twojej drodze!

Pobierz arkusze

Zarejestruj się i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

Chcesz się z nami skontaktować?
Żaden problem, wyślij wiadomość, korzystając z poniższego formularza!