Żak Team
Matura 2023
4 min

Język obcy na maturze. Czy musi być to język angielski?

Treść wpisu

  Przyjęło się, że obowiązkowa matura w wersji podstawowej obejmuje: język polski, matematykę i…język angielski. Ale czy na pewno tak jest? W przypadku pierwszych dwóch przedmiotów, niezaprzeczalnie tak. Natomiast język angielski nie jest przedmiotem obowiązkowym. Mamy obowiązek zdawać język obcy nowożytny, do których angielski się wlicza. Jest zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej wybieraną opcją. Jednak warto pamiętać, że nie jest to nasz jedyny dopuszczalny wybór.

   

  Matura 2023   – język obcy nowożytny

  Język obcy nowożytny to język zaliczający się do poniższej listy:

  • angielski, 
  • francuski,
  • hiszpański,
  • niemiecki,
  • rosyjski 
  • włoski.

  Czy warto wybrać na maturze język obcy inny niż angielski?

  Tu właśnie musimy użyć niezawodnego przycisku o treści: “to zależy”… 🙂 Angielskiego uczymy się co najmniej od wczesnych lat szkolnych. Ponadto wielu rodziców decyduje się posyłać dzieci na korepetycje i dodatkowe zajęcia z tego języka. W całym cyklu nauki przekłada się to na tysiące godzin zajęć z tego przedmiotu. Język angielski przenika do naszego życia przez popkulturę, filmy i muzykę. Obcujemy z nim na co dzień w wielu różnych sytuacjach. Między innymi przez wyżej wymienione powody, będzie to dla większości osób najbardziej optymalny wybór. Istnieją jednak osoby, które z różnych powodów lepiej radzą sobie z np. z niemieckim, czy rosyjskim. W takiej sytuacji wybór języka obcego innego niż angielski jest zasadny. Niewątpliwie jest to kwestia indywidualna i każdy powinien wybrać na maturę język obcy, w którym czuje się najpewniej. Jeśli myślimy o studiach, to przed dokonaniem wyboru powinniśmy jednak zapoznać się z wymaganiami od kandydata. Żeby dostać się na niektóre kierunki, uczelnie mogą wymagać języka angielskiego, bez możliwości zamiany go na żaden inny język. 

  Rozszerzona matura 2023 – język obcy nowożytny

  Oprócz części podstawowej, maturzysta musi również podejść do co najmniej jednego a maksymalnie sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Wśród nich może być dowolna ilość języków obcych nowożytnych. Czy warto wybrać język obcy na rozszerzony egzamin? Dla poliglotów i osób czujących się mocnymi z jednego lub więcej języków, jest to jak najbardziej optymalny wybór. Należy jednak pamiętać, że dobór rozszerzeń ma fundamentalny wpływ na rekrutację na uczelnię. Dlatego jeśli maturzysta rozważa pójście na studia powinien dobrze zapoznać się z kryteriami przyjęcia przed wybraniem “rozszerzeń”. W rekrutacji na studia to wyniki z rozszerzonych matur są najważniejszym czynnikiem wpływającym na ilość punktów a tym samym – szansę dostania się na upragniony kierunek. 

  Matura ustna z języka obcego nowożytnego 

  Należy pamiętać, że wybór języka obcego w formie pisemnej, determinuje również egzamin maturalny z języka obcego w formie ustnej. Więc jeśli przykładowo wybierzemy język niemiecki jako nasz podstawowy egzamin pisemny, zdawać będziemy go musieli również w formie ustnej. Nie możemy więc pisać matury z podstawowego niemieckiego a na maturze ustnej odpowiadać po angielsku.

  Jaki kierunek po maturze rozszerzonej z języków obcych

  W przypadku większości kierunków na studia, pod uwagę bierze się rozszerzony angielski podczas tworzenia kalkulatora, który decyduje o przyjęciu kandydata. Oprócz tego należy zdać dodatkowe egzaminy rozszerzone. Przykładowo, jeśli myślimy o informatyce, poza angielskim musimy również napisać egzamin z rozszerzonej matematyki i fizyki, (każda uczelnia ma własny kalkulator i zestaw wymagań, więc warto sprawdzać ich biuletyny). Istnieje jednak szereg kierunków studiów, na których przyjęcie, determinuje nasz wynik tylko i wyłącznie z języków obcych (ew. pod uwagę bierze się też rozszerzony polski). Chociaż nie są jedynymi wyborami, to w tej materii przeważają kierunki filologiczne. Ciekawe przykłady podajemy poniżej:

  • filologia angielska, 
  • filologia angielska z językiem niemieckim, 
  • filologia angielsko-chińska, 
  • filologia bałkańska (bałkanistyka), 
  • filologia bałtycka, 
  • filologia białoruska z językiem angielskim, 
  • filologia chorwacka z językiem serbskim, 
  • filologia czeska, 
  • filologia dalekowschodnia, 
  • filologia duńska,
  • filologia fińska, 
  • filologia francuska z drugim językiem romańskim, 
  • filologia germańska,

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.

  Szkoła, studia, chill pod palmami? Ścieżki rozwoju po maturze

  Co po maturze? To pytanie nie traci na aktualności. Co robić po liceum? Uczyć się, pracować, a może ruszyć w świat i nocować pod palmami?Możliwości jest wiele. Mają plusy i minusy, każda ma swój sens. Jaki? Sprawdźmy i szybko, póki mamy na to czas. Pomaturalna szkoła wyboru i decyzji Nauka zawodu to po maturze naturalny […]