Żak Team
Matura 2024
4 min

Praktyczny zawód w krótkim czasie

Treść wpisu

  Zdobywanie atrakcyjnego zawodu nie musi trwać latami. W dzisiejszych czasach istnieje wiele zawodów praktycznych, które gwarantują zatrudnienie po ukończeniu kilkunastomiesięcznego kursu lub szkoły policealnej. Branża medyczna oferuje wiele możliwości, począwszy od asystentki stomatologicznej po rejestratorkę medyczną, z propozycją nauki i rozwoju również w formie kursów online.

  Dobry zawód — czyli jaki?

  Jaki jest sekret dobrego zawodu? Najważniejsze, żeby był potrzebny na rynku pracy. Dobry zawód jest użyteczny, a wykonujące go osoby łatwo znajdują zatrudnienie. To kryterium spełnia oferta szkół policealnych, ponieważ kształcą one w zawodach praktycznych, w których praca jest i będzie. Osoby uczące się szkole policealnej szybko podejmują praktyki zawodowe. Często właśnie dzięki praktykom sprawnie znajdują zatrudnienie nawet przed ukończeniem szkoły albo szybko zaraz po uzyskaniu dyplomu. To zdecydowanie wyróżnia naukę w szkole policealnej od innych.

  Pozostałe kryteria, jakimi warto się kierować przy wyborze dobrego zawodu, odnoszą się do Twoich preferencji. Czym chcesz się zajmować? Co Cię interesuje? Jakie zajęcia sprawiają Ci przyjemność? Jeżeli w pracy będziesz wykonywać obowiązki, które lubisz i na które bez przymusu chcesz poświęcać swój czas, zafundujesz sobie zawodowy sukces i osobiste poczucie spełnienia. Taka praca ma sens.

  Zawody z przyszłością

  Są takie zawody, w których można być spokojnym o przyszłość.
  Należą do nich na przykład:
  ➢ ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA,
  ➢ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA,
  ➢ OPIEKUN MEDYCZNY,
  ➢ OPIEKUNKA DZIECIĘCA,
  ➢ TECHNIK MASAŻYSTA,
  ➢ TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ,
  ➢ TERAPEUTA ZAJĘCIOWY.

  Aby nauczyć się jednego z tych zawodów, wystarczy zapisać się do szkoły medycznej.

  A oto trzy powody, dla których warto:

  1. Ciągle wzrasta zapotrzebowanie na absolwentów szkół medycznych. Nadal na rynku jest ich za mało, a potrzeby rosną i będą rosnąć.
  2. Zawody te dają szerokie możliwości. Można zdecydować się na pracę w publicznej placówce służby zdrowia lub zatrudnić się w medycznym sektorze prywatnym. A może założyć działalność i świadczyć usługi? Taka możliwość jest i wiele osób ją wykorzystuje, żeby rozwijać się w branży.
  3. Zawody nauczane w szkołach medycznych wymagają różnorodnych umiejętności i predyspozycji. W niektórych z tych profesji praca koncentruje się na opiece nad osobami jej wymagającymi (opiekun medyczny, opiekunka dziecięca). Inne umożliwiają pracę z pacjentem w gabinecie (asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, technik masażysta). Kto zaś woli mniej angażować się w kontakty z pacjentem, ten odnajdzie się jako technik sterylizacji medycznej. Z kolei w zawodzie terapeuty zajęciowego znakomicie będą czuły się osoby budujące pozytywne relacje z podopiecznymi, gdzie liczy się pomysłowość i wyobraźnia.

  Branża potrzebuje personelu w do rozmaitych zadań. REJESTRATORKA MEDYCZNA to jeden z zawodów, w których szczególnie widać potrzebę konkretnych cech osobowości. Praca w rejestracji w placówce medycznej łączy obsługę klienta/ pacjenta z umiejętnościami organizacyjnymi i administracyjną smykałką. Chodzi o to, żeby obsłużyć osoby zapisujące się do lekarza, na zabieg lub badania, zapewnić przepływ informacji, kompletować dokumentację medyczną oraz pracować w bazie danych. To tak w skrócie. Pracy rejestratorki medycznej można nauczyć się podczas rocznego kursu.

  W dobrym zawodzie nie ma nudy. Stwarza on warunki rozwoju i pozwala odkrywać nowe możliwości. Na tę potrzebę odpowiadają kursy online. Oferta skierowana jest zarówno do już zatrudnionych, którzy chcą wzbogacić swe umiejętności i poszerzyć wiedzę, jak i do osób, które traktują kurs jako początek funkcjonowania w zawodzie. Jedni i drudzy mogą wybierać spośród bogatej oferty kursów online dostosowanej do potrzeb rynku.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]