Żak Team
Co po maturze?
4 min

Szkoła, praca, a może podróże, czyli pomysły na siebie po maturze

Treść wpisu

  Trudno było w to uwierzyć, gdy całymi dniami człowiek uczył się do matury, ale to prawda. Po maturze też jest życie. Co roku dowiadują się o tym kolejne roczniki absolwentów. Po maturze tak samo jak i przed nią codziennie rano wstaje słońce, w trzewiach Internetu nadal przetwarzają się kolejne jottabajty danych, a truskawki pachną słodkim latem.

  A jednak wiele się zmieniło. Trwające długo głębokie zlodowacenie ustąpiło i nadeszła epoka pomaturalna. Ustępujący lodowiec egzaminacyjny odsłonił żyzne ziemie i wiele możliwości do wykorzystania. Nastała era Twoich decyzji. Czas postanowić, czym teraz będziesz się zajmować. Kim będziesz, gdzie pójdziesz?  Czy już to wiesz?

  POMYSŁ 1: DALSZA NAUKA

  Ponad 90% maturzystów deklaruje, że wybiera studia. Nie wszyscy jednak dostają się na wymarzone kierunki. Nie wszyscy się na nich utrzymują. Nie wszyscy doczekują do obrony dyplomu i szczęśliwego uzyskania tytułu zawodowego. Przyczyn jest wiele, jednak reguła jedna: kilkuletni proces nauki obarczony jest różnego stopnia ryzykiem o różnym charakterze z rozmaitych przyczyn.

  Jeśli studia są Twoim celem, idź za głosem serca. Tak trzeba. Miej jednak oczy szeroko otwarte na nowe możliwości.

  A może chcesz dalej się uczyć, ale nie aż 3-5 lat na jednym kierunku? Zależy Ci na wiedzy praktycznej, nauce zawodu i pożytecznym wykorzystaniu roku lub dwóch? Sprawdź szkoły policealne. Możesz wybrać spośród wielu zawodów i szybko stać się fachowcem. Oferta jest bogata — technik administracji, opiekun medyczny, technik BHP,  stylistka paznokci, florysta i wiele, wiele innych. Znajdziesz coś dla siebie.

  Naukę w szkole policealnej można fajnie połączyć ze studiami. Pamiętaj o tym, gdy w natłoku przygotowań do kolejnej sesji egzaminacyjnej na uczelni dopadną Cię wątpliwości. Szkoła policealna pozwoli Ci uzyskać zawód jeszcze w trakcie kilkuletniej nauki na studiach. Będziesz mieć znacznie łatwiejszy start na rynku pracy, niż inni.

  POMYSŁ 2: PRACA

  Połączenie pracy ze szkołą policealną to kolejny świetny ruch, który warto rozważyć. Dzięki temu masz szansę wyrobić sobie markę osoby z doświadczeniem zawodowym już w trakcie szkoły. Idealna sytuacja dla absolwentów. Skończyć szkołę z fachem w ręku i doświadczeniem w CV? To nie musi być tylko marzenie. To może być Twój wybór. Taka decyzja zapewni Ci dobrą przyszłość.

  Jeżeli na razie nie masz pewności co do tego, jaki kierunek nauki wybrać, daj sobie czas. Sprawdź możliwości. Może być tak, że potrzebujesz odpoczynku od nauki i zdecydujesz się pójść do pracy. Sprawdzisz, jak Ci z tym będzie. Zobaczysz, czy pracując, bez dalszej nauki możesz liczyć na takie same perspektywy rozwoju co inni.

  Gdy jednak dojdziesz do wniosku, że w trakcie pracy warto zdobyć kwalifikacje, szkoły policealne czekają na Ciebie. Możesz wtedy wybrać kierunek nauki zgodny z branżą, w której masz zatrudnienie i w ten sposób zapewnisz sobie rozwój. Pracownik, który się kształci, to człowiek, na którego warto postawić. Dla takich są awanse i szanse na rozwijanie skrzydeł.

  POMYSŁ 3: PODRÓŻE (MAŁE I DUŻE)

  Niektórzy decydują się, żeby po maturze wyruszyć w podróż. Zrobić rok przerwy (gap year) i rzucić się w wir nowych doświadczeń. Może to być wyjazd w grupie przyjaciół albo wolontariat.

  Ważne jednak, by podróż nie była ucieczką. Wykorzystaj ten czas na rozwój. Dzięki podróżom lepiej poznasz siebie. Przekonasz się, czego chcesz od życia. Sprawdzisz się w nowych sytuacjach.

  Niektórzy w trakcie dłuższych wypraw podejmują pracę, żeby zarobić na dalszą podróż. Może taka przypadkowa praca wzięta dla zarobku w trasie pokaże Ci, czym chcesz się zajmować?

  Jest wiele dróg rozwoju. Szkoła, praca, podróże — cokolwiek wybierzesz i tak ciągle będziesz się uczyć nowych umiejętności i zbierać doświadczenia. Więcej i więcej, przez cały czas.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]