Żak Team
Co po maturze?
4 min

Szkoła, praca, a może podróże, czyli pomysły na siebie po maturze

Treść wpisu

    Trudno było w to uwierzyć, gdy całymi dniami człowiek uczył się do matury, ale to prawda. Po maturze też jest życie. Co roku dowiadują się o tym kolejne roczniki absolwentów. Po maturze tak samo jak i przed nią codziennie rano wstaje słońce, w trzewiach Internetu nadal przetwarzają się kolejne jottabajty danych, a truskawki pachną słodkim latem.

    A jednak wiele się zmieniło. Trwające długo głębokie zlodowacenie ustąpiło i nadeszła epoka pomaturalna. Ustępujący lodowiec egzaminacyjny odsłonił żyzne ziemie i wiele możliwości do wykorzystania. Nastała era Twoich decyzji. Czas postanowić, czym teraz będziesz się zajmować. Kim będziesz, gdzie pójdziesz?  Czy już to wiesz?

    POMYSŁ 1: DALSZA NAUKA

    Ponad 90% maturzystów deklaruje, że wybiera studia. Nie wszyscy jednak dostają się na wymarzone kierunki. Nie wszyscy się na nich utrzymują. Nie wszyscy doczekują do obrony dyplomu i szczęśliwego uzyskania tytułu zawodowego. Przyczyn jest wiele, jednak reguła jedna: kilkuletni proces nauki obarczony jest różnego stopnia ryzykiem o różnym charakterze z rozmaitych przyczyn.

    Jeśli studia są Twoim celem, idź za głosem serca. Tak trzeba. Miej jednak oczy szeroko otwarte na nowe możliwości.

    A może chcesz dalej się uczyć, ale nie aż 3-5 lat na jednym kierunku? Zależy Ci na wiedzy praktycznej, nauce zawodu i pożytecznym wykorzystaniu roku lub dwóch? Sprawdź szkoły policealne. Możesz wybrać spośród wielu zawodów i szybko stać się fachowcem. Oferta jest bogata — technik administracji, opiekun medyczny, technik BHP,  stylistka paznokci, florysta i wiele, wiele innych. Znajdziesz coś dla siebie.

    Naukę w szkole policealnej można fajnie połączyć ze studiami. Pamiętaj o tym, gdy w natłoku przygotowań do kolejnej sesji egzaminacyjnej na uczelni dopadną Cię wątpliwości. Szkoła policealna pozwoli Ci uzyskać zawód jeszcze w trakcie kilkuletniej nauki na studiach. Będziesz mieć znacznie łatwiejszy start na rynku pracy, niż inni.

    POMYSŁ 2: PRACA

    Połączenie pracy ze szkołą policealną to kolejny świetny ruch, który warto rozważyć. Dzięki temu masz szansę wyrobić sobie markę osoby z doświadczeniem zawodowym już w trakcie szkoły. Idealna sytuacja dla absolwentów. Skończyć szkołę z fachem w ręku i doświadczeniem w CV? To nie musi być tylko marzenie. To może być Twój wybór. Taka decyzja zapewni Ci dobrą przyszłość.

    Jeżeli na razie nie masz pewności co do tego, jaki kierunek nauki wybrać, daj sobie czas. Sprawdź możliwości. Może być tak, że potrzebujesz odpoczynku od nauki i zdecydujesz się pójść do pracy. Sprawdzisz, jak Ci z tym będzie. Zobaczysz, czy pracując, bez dalszej nauki możesz liczyć na takie same perspektywy rozwoju co inni.

    Gdy jednak dojdziesz do wniosku, że w trakcie pracy warto zdobyć kwalifikacje, szkoły policealne czekają na Ciebie. Możesz wtedy wybrać kierunek nauki zgodny z branżą, w której masz zatrudnienie i w ten sposób zapewnisz sobie rozwój. Pracownik, który się kształci, to człowiek, na którego warto postawić. Dla takich są awanse i szanse na rozwijanie skrzydeł.

    POMYSŁ 3: PODRÓŻE (MAŁE I DUŻE)

    Niektórzy decydują się, żeby po maturze wyruszyć w podróż. Zrobić rok przerwy (gap year) i rzucić się w wir nowych doświadczeń. Może to być wyjazd w grupie przyjaciół albo wolontariat.

    Ważne jednak, by podróż nie była ucieczką. Wykorzystaj ten czas na rozwój. Dzięki podróżom lepiej poznasz siebie. Przekonasz się, czego chcesz od życia. Sprawdzisz się w nowych sytuacjach.

    Niektórzy w trakcie dłuższych wypraw podejmują pracę, żeby zarobić na dalszą podróż. Może taka przypadkowa praca wzięta dla zarobku w trasie pokaże Ci, czym chcesz się zajmować?

    Jest wiele dróg rozwoju. Szkoła, praca, podróże — cokolwiek wybierzesz i tak ciągle będziesz się uczyć nowych umiejętności i zbierać doświadczenia. Więcej i więcej, przez cały czas.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Rok 2024 w życiu maturzystów — przegląd wydarzeń

    Rok się kończy. Czas na podsumowanie! Zróbmy przegląd 2024 roku pod kątem matury 2025. Co 2024 rok zmienił w życiu maturzystów i maturzystek? Ostatni rok przed egzaminem dojrzałości nie mógł być zwykły. Nie sposób się nudzić, gdy matura u drzwi. Oto przegląd 5 najważniejszych wydarzeń 2024 roku, które wiążą się z maturą 2025. Z czym […]

    Matura 2025 niejeden ma termin

    Kiedy matura 2025? Wszyscy mówią, że w maju. Tymczasem jest kilka opcji. Matura ma termin nie jeden, ani nawet nie dwa, a aż cztery w roku, a dodatkowo jest możliwość kolejnych podejść w następnych latach. Wobec tego jak to jest? Czy matura w maju to jedyna szansa — pierwsza i ostatnia? Kiedy przypadają terminy egzaminów […]

    Maturzyści i Mikołaj — egzaminy maturalne w atmosferze świąt

    Święta Bożego Narodzenia to Wigilia, prezenty i chill. Natomiast matura to egzaminy, nauka do nich, a czasem i stres. Co mają święta do matury? Jak połączyć magię świąt z atmosferą nadchodzących egzaminów? I jak święta mogą pomóc w przygotowaniach do matury?