Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Nauka do matury – pomocne narzędzia. Sprawdź 5 propozycji!

Treść wpisu

  Notatki z lekcji, repetytoria, zbiory zadań czy przykładowe arkusze maturalne to klasyczny wybór pomocy naukowych, z których korzystają maturzyści przy przygotowaniach do egzaminu. Nie trzeba jednak wcale na tym poprzestawać. Istnieje całkiem sporo aplikacji i narzędzi multimedialnych, które czynią przyswajanie nowych informacji oraz powtórki łatwiejszymi. Sprawdź 5 najciekawszych propozycji.

  Wolne Lektury

  Dobra znajomość obowiązkowych lektur jest niezbędna, jeśli chcesz dobrze zdać maturę z języka polskiego. Wcale jednak nie musisz „polować” na potrzebne tytuły w bibliotece. Na stronie wolne lektury.pl znajdziesz bardzo szeroki wybór darmowych e-booków, w tym klasyczne lektury z poziomu liceum. Można je ściągnąć na dowolne urządzenie (w formacie PDF, EPUB lub MOBI) albo czytać online. Wiele lektur jest też dostępnych w formie audiobooków, co umożliwia przypomnienie sobie ich treści podczas dowolnych czynności. Warto zwrócić również uwagę na skorowidz motywów literackich. Wystarczy wybrać dowolny motyw, aby zobaczyć fragmenty dzieł, w których się pojawia.

  Aplikacja Wzorowo

  Wzorowo jest aplikacją mobilną przydatną przy nauce matematyki, fizyki, chemii, geografii czy też informatyki. Zawiera przede wszystkim wzory, ale też np. informacje o skalach map czy układ okresowy pierwiastków. Informacje można łatwo wyszukiwać i dodawać do ulubionych, aby mieć je zawsze pod ręką. Naukę i powtórki ułatwiają także fiszki. Aplikacja jest bardzo dobrze oceniana przez uczniów i dostępna całkowicie za darmo.

  Aplikacja Fiszkoteka

  Fiszkoteka to kolejna aplikacja wspierająca naukę – tym razem języków obcych. Przyda się każdemu maturzyście, ponieważ pozwala powtarzać materiał z języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego, włoskiego i wielu innych (w sumie ponad 20 języków). Jest bardzo przyjemna w użytkowaniu i przejrzysta. Możliwe jest zarówno korzystanie z gotowych fiszek, jak i tworzenie własnych. Aplikacja skupia się na nauce poprzez wzrok, słuch i pisanie, dzięki czemu zapewnia dużą skuteczność przyswajania. Pomaga zarówno w zakresie słownictwa, jak i gramatyki. Dzięki jej prostocie naukę można natomiast bez problemu wpleść pomiędzy codzienne czynności.

  Aplikacje do organizacji i planowania

  Trzeba pamiętać, że skuteczna nauka do matury wymaga też odpowiedniej organizacji. Zwykle przygotowanie planu nauki jest bardzo pomocne. W jego stworzeniu oraz dotrzymaniu wspomogą Cię takie aplikacje jak School Planner. Jest to przejrzyste i wygodne narzędzie do planowania zarówno bieżącej nauki, jak i przygotowania do egzaminów. Pomoże też pamiętać o ważnych terminach (np. sprawdzianach, zadaniach domowych) i kontrolować oceny. Podobnym narzędziem jest aplikacja nazwana Zadania: Organizator i Planista. Natomiast już podczas nauki można wykorzystać aplikację Pomodoro (dostępną online lub do ściągnięcia na urządzenia mobilne). Pomaga ona zastosować efektywną metodę pracy opartą na blokach czasowych.

  Kursy video dostępne na maturzysta.edu.pl

  Koniecznie sprawdź również nasze kursy video przygotowane we współpracy ze znanymi twórcami internetowymi. Poruszają one zarówno kwestie skutecznej nauki, jak i skutecznych sposobów na podwyższenie wyników egzaminów. Czego możesz się spodziewać?

    • Mieciu Mietczyński podpowie Ci, jakie filmowe adaptacje lektur warto obejrzeć przed maturą.

    • Z Matura To Bzdura poznasz uniwersalne sposoby na zdanie matury z każdego przedmiotu. Dowiesz się między innymi, jak skutecznie się uczyć, unikać błędów i wykorzystać zdobytą wiedzę do maksimum.

    • Billie Sparrow wyjaśni Ci, jak bez stresu przejść przez egzaminy ustne. Doradzi również, o czym pamiętać, aby oczarować egzaminatorów i uzyskać wyższą punktację.

    • Dzięki Braciom Malczyńskim poznasz patenty na naukę na ostatnią chwilę. Dowiesz się, jak błyskawicznie przygotować się do matury, zapamiętując maksymalną ilość informacji w minimalnym czasie.

   Nasze materiały dostępne są zupełnie za darmo. Ich przystępna forma sprawia natomiast, że zapewniają nie tylko wiedzę, ale również rozrywkę. Sprawdź już teraz!

   Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

   Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

   Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

   Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

   Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

   Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

   Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]