Zmiany w egzaminach ustnych na maturze 2023

pexels-edmond-dantès-4347366
Formalności Matura 2023

Zmiany w egzaminach ustnych na maturze 2023

Centralna Komisja Egzaminacyjna procedowała nowe zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych od 2023 roku. Zmian w stosunku do lat poprzednich jest całkiem sporo. Czy jest się czego obawiać? Czy egzaminy ustne staną się znacznie trudniejsze? Tego dowiesz się z lektury naszego wpisu. 

Egzamin ustny na maturze

Ustna matura to ta część egzaminu dojrzałości, w której rozpracowujesz wylosowane zagadnienie zawarte w podstawie programowej i odpowiadasz na pytania komisji w czasie rzeczywistym. Aby go zdać, musisz uzyskać przynajmniej 30% wszystkich punktów. Jest to ocena zupełnie odrębna od egzaminu pisemnego. 

Egzamin ustny na maturze – z czego jest obowiązkowy?

Egzamin ustny na maturze obowiązkowy jest z dwóch przedmiotów. Składa się na nie: język polski oraz język obcy nowożytny (np. angielski, niemiecki, francuski). Jednak zdecydowanie najczęściej wybieranym językiem obcym jest j. angielski.

Matura z języka polskiego 2023. Są zmiany

Od 2023 roku osoby zdające będą losowały zestaw zadań egzaminacyjnych. Zestaw ma się składać z dwóch zadań. Jedno zadanie będzie pochodziło z puli zadań jawnych, ogłoszonych na dwa lata przed egzaminem maturalnym, drugie z puli niejawnej.

Czas i przebieg nowego egzaminu ustnego z języka polskiego

Ustna matura z polskiego łącznie trwać będzie 30 minut, w podziale na dwie części. Po wejściu na salę wylosujesz dwa pytania. Jedno z puli jawnej a drugie z puli niejawnej. Pierwsze zadanie będzie zawierało zagadnienie sprawdzające znajomość lektury obowiązkowej a także umiejętność tworzenia wypowiedzi na jej temat.  Drugie zadanie dotyczyć będzie zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki. Dostaniesz kwadrans na opracowanie pytań i przygotowanie odpowiedzi. Przez następne 15 minut poprowadzisz monolog dotyczący zagadnień, a komisja będzie zadawała pytania i stymulowała Twoją wypowiedź.

Matura z języka angielskiego (i innych języków obcych nowożytnych) 2023

Pomimo, że w 2023 zmiany dosięgły wielu części egzaminów maturalnych, zasadniczo nie zmienia się nic w kwestii ustnego j. angielskiego (i innych języków obcych nowożytnych w formie ustnej). Przebieg jest podobny jak to było do tej pory. Ustna matura z języka obcego składa się z 3 wylosowanych zadań, które poprzedza rozmowa wstępna. Schemat wygląda tak:

“Rozgrzewka”

Na początku czeka Cię krótka rozmowa wstępna, która może dotyczyć Twojego hobby, planów czy zainteresowań. Ma ona na celu “rozgrzać” Cię i rozluźnić. Następnie przechodzisz do wykonania poleceń z wylosowanego zestawu.

Zadanie. 1

Rozmowa z odgrywaniem roli 

Przed przystąpieniem do tego zadania dostaniesz około 30 sekund na zapoznanie się z poleceniem. Następnie rozpoczyna się konwersacja z egzaminatorem według wskazówek w poleceniu. Każda ze stron przyjmuje wskazaną rolę. Obszary tematyczne zostały dobrane tak, aby zakres słownictwa i problematyka, którą dotyka zagadnienie, adekwatne było do wieku i poziomu maturalnego. Nie musisz się więc martwić, że wylosujesz fizykę kwantową, a później każą Ci o niej opowiedzieć. 🙂 

Zadanie. 2

Opis ilustracji i udzielenie odpowiedzi na trzy pytania

W tym zadaniu będziesz musiał opisać to, co widzisz na wylosowanej ilustracji (miejsce, postacie, czynności, które wykonują itp.). Ponadto egzaminator zada Ci trzy pytania związane z tematem obrazka.

Zadanie 3. 

Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i udzielenie odpowiedzi na dwa pytania egzaminatora. 

Otrzymasz minutę na zapoznanie się z poleceniem i dołączonym materiałem stymulującym. Z dostępnych ilustracji powinieneś wybrać taką, która Twoim zdaniem najbardziej odpowiada realizacji wytycznych podanych w poleceniu. Następnie musisz swój wybór uzasadnić. Przykładowo: dostaniesz dwa plakaty zachęcające na udział w wakacyjnym kursie językowym. Będziesz miał za zadanie wybrać, który plakat jest bardziej atrakcyjny i przyciągnie więcej ludzi i uzasadnić, dlaczego tak uważasz. Egzaminator zada Ci pytania dotyczące obrazków, kontekstu i Twojej argumentacji. 

Nowa matura ustna – podsumowanie

Wróćmy do pytania zadanego na początku naszego wpisu. Czy trzeba się obawiać matury ustnej 2023? Zdecydowanie nie. Zmiany na egzaminie maturalnym z języka polskiego rzeczywiście się pojawiły, ale są jak najbardziej do rozpracowania. Najważniejszym atutem pozwalającym Ci bez obaw zdać maturę ustną z j. polskiego, wydaje się być jak zwykle znajomość lektur obowiązkowych (bez tego ani rusz!). Ponadto należy uprzednio trochę “wykuć” zagadnienia jawne. Masz na to zadanie sporo czasu, lecz jak zwykle nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę!

Ustny język obcy zasadniczo się nie zmienił, więc warto przysiąść do zestawów z poprzednich lat, dostępnych w Internecie. Tu wszystko opiera się na intuicyjnych schematach. Przećwicz jak najwięcej zestawów z kolegą lub koleżanką. Raz wcielaj się w egzaminatora a raz w zdającego. Praktyka i wyćwiczenie schematów na pewno sprawi, że egzamin ustny pójdzie gładko!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim na swoim wallu!

Facebook
Twitter
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.