Matura 2024

Rozchwytywani na rynku pracy. Które zawody są teraz na topie?

Co to znaczy mieć dobry zawód? Jeżeli możesz przebierać w ofertach pracy, negocjować stawki i rozwijać się do woli, wiedz, że Twój zawód ma wysoką pozycję. Skąd to się bierze? Co powoduje, że jedne zawody są pożądane, a inne mniej?

Głównym sprawcą jest rynek pracy. On rządzi się swoimi prawami. To rynek pracy dyktuje reguły gry i jedne zawody wynosi na piedestał, inne oznacza etykietą „brak zapotrzebowania”. Twardy z niego zawodnik — nie idzie na kompromisy. Rządzi i dzieli ludzi na skazanych na sukces ekspertów i ekspertki oraz tych po drugiej stronie, którym szczęście nie sprzyja, a los ich niepewny.

Rynek pracy a zawodowy start

Z tendencji na rynku pracy wynika to, które zawody są na topie. Są takie zawody, w których dość łatwo znaleźć pracę, bo w tych branżach po prostu obecnie potrzeba ludzi. Są też takie, gdzie rynek się już nasycił, co oznacza, że pracuje w nich wystarczająca lub nawet zbyt duża liczba osób.

To ważne, gdy decydujesz, jak zawód wybrać. Tylko co zrobić, jeżeli okazuje się, że w Twoim wymarzonym zawodzie trudno znaleźć zatrudnienie? Czy musisz przestać kierować się marzeniami? Czy hobby i talent znaczą mniej, niż statystyki rynku pracy? Jak podjąć decyzję, a przy tym pozostać w zgodzie ze sobą?

Elastyczność zawodowa to strategia sukcesu

Warto znaleźć złoty środek między marzeniami o wyborze zawodu a tym, co mówią dane z rynku pracy. Pogodzenie własnych predyspozycji zawodowych z ofertą rynku, to najlepsze rozwiązanie. To nie musi być trudne.

Kluczem do sukcesu w życiu zawodowym jest elastyczność. Dzięki elastycznemu podejściu można zmodyfikować swoje plany, żeby dopasować je do realiów, ale nie rezygnować z tego, co dla Ciebie ważne.

O co w tym chodzi? Jeżeli wybierasz zawód, to od razu myślisz nad atrakcyjną specjalizacją. Znajdź swoją niszę. A jeżeli okaże się, że w Twoim zawodzie zaczyna źle się dziać, rozważ naukę innego w tej samej lub nawet innej branży. Zrób to, zanim zaskoczy Cię nagły kryzys w branży.

Praca w zawodzie powinna wiązać się z pracą nad własną ścieżką kariery. Rób kursy, dokształcaj się albo ucz się innych zawodów. Dzięki elastyczności zawsze dasz sobie radę. Bądź na bieżąco z sytuacją na rynku pracy.  W których branżach jest szansa na szybkie znalezienie pracy i rozwój?

Zawody na topie

Możesz pracować w zawodzie marzeń. Zanim jednak podejmiesz decyzję, sprawdź, czy pracodawcy szukają ludzi w tym zawodzie. Jakie są w nim zarobki? Jakie daje możliwości?

Ważne też jest, ile czasu zamierzasz poświęcić na naukę zawodu. W szkole policealnej masz do wyboru nauczanie dwuletnie lub roczne, a także kursy trwające 10 miesięcy lub określoną liczbę godzin.

W czym warto wybierać? Obecnie na topie są:

• Branża medyczna, gdzie potrzeba wykwalifikowanych pracowników w wielu zawodach;

Zawody medyczne to między innymi:

• Asystentka stomatologiczna (1 rok nauki)
    • Higienistka stomatologiczna (2 lata nauki)
    • Opiekun medyczny (1,5 roku nauki)
    • Technik masażysta (2 lata nauki)
    • Technik sterylizacji medycznej (1 rok nauki)
    • Terapeuta zajęciowy (2 lata nauki)

Kompetencje można wzbogacać na kursach, między innymi:

• Dezynfekcja i sterylizacja
    • Terapia zajęciowa
    • Branża opiekuńcza, bo wiele osób z racji wieku lub stanu zdrowia wymaga wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;

Niektóre zawody opiekuńcze to na przykład:

• Asystent osoby niepełnosprawnej (1 rok nauki)
    • Opiekun osoby starszej (2 lata nauki)
    • Opiekun w domu pomocy społecznej (2 lata nauki)
    • Opiekunka dziecięca (2 lata nauki)
    • Opiekunka środowiskowa (1 rok nauki)
    • Opiekunka dziecięca (2 lata nauki)

Dodatkowe umiejętności potrzebne w tej branży można zdobyć na kursach, na przykład:

• Arteterapia
    • Asystent rodzinny
    • Opiekun dzienny
    • Opieka seniora
    • Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym
    • Branża beauty, która przeżywa swój rozkwit;

Obecnie jest wiele zawodów związanych z urodą i pielęgnacją, a wciąż powstają nowe. Popularne kierunki z branży beauty to:

• Technik usług kosmetycznych (2 lata nauki)
    • Technik usług fryzjerskich (2 lata nauki)

Kursy gwarantują ciągły rozwój i specjalizowanie się w wybranym obszarze, między innymi:

• Fryzjer damski
    • Masaż z elementami spa
    • Podologia
    • Stylistka paznokci
    • Wizażystka/ stylistka
    • Depilacja laserowa
    • Manicure hybrydowy

… i inne. Jest ich wiele. Strategia łączenia marzeń z realnymi możliwościami na rynku pracy ułatwia wybór zawodu oraz dalszą karierę.