Żak Team
Matura 2023
4 min

Próbne matury 2023 – kiedy się odbywają?

Treść wpisu

  Próbna matura pozwala nie tylko sprawdzić poziom swojej wiedzy, ale również oswoić się z atmosferą i formułą egzaminów. Dla zdających w 2023 roku jest to szczególnie ważne, ponieważ zapowiedziano wiele zmian w wymogach i arkuszach. Kiedy rozpoczną się próbne matury 2023? Sprawdź harmonogram!

  Próbne matury 2023 w dwóch turach

  Matura w 2023 roku będzie się odbywać według nowej formuły. Duża ilość zmian wzbudza sporo obaw, dlatego w tym roku egzaminy próbne mają jeszcze większe znaczenie niż zazwyczaj. W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) umożliwia przeprowadzenie próbnej matury w dwóch terminach:

  • 28-30 września 2022 roku,
  • 12-21 grudnia 2022 roku.

  Próbny egzamin maturalny we wrześniu był przygotowywany przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne w porozumieniu z komisją centralną. Testy grudniowe są natomiast w całości organizowane przez CKE.

  Próbna matura w grudniu – dokładny harmonogram

  Próbna matura w grudniu będzie obejmować wszystkie przedmioty maturalne zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Dzięki temu stanowi idealny sprawdzian przed majowymi egzaminami. Dokładny harmonogram znajdziesz poniżej.

  Poziom podstawowy

  • 12.12 (poniedziałek) godz. 9:00 – język polski,
  • 13.12 (wtorek) godz. 9:00 – język angielski,
  • 13.12 (wtorek) godz. 14:00 – języki: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski,
  • 14.12 (środa) godz. 9:00 – matematyka,
  • 14.12 (środa) godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych.

  Poziom rozszerzony

  • 14.12 (środa) godz. 14:00 – filozofia, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, język łemkowski,
  • 15.12 (czwartek) godz. 9:00 – język polski,
  • 15.12 (czwartek) godz. 14:00 – język niemiecki, język francuski (także poziom dwujęzyczny),
  • 16.12 (piątek) godz. 9:00 – język angielski (także poziom dwujęzyczny),
  • 16.12 (piątek) godz. 14:00 – historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, fizyka,
  • 19.12 (poniedziałek) godz. 9:00 – matematyka,
  • 19.12 (poniedziałek) godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych, język hiszpański (także poziom dwujęzyczny), geografia,
  • 20.12 (wtorek) godz. 9:00 – biologia,
  • 20.12 (wtorek) godz. 14:00 – informatyka, język rosyjski, język włoski (także poziom dwujęzyczny),
  • 21.12 (środa) godz. 9:00 – chemia,
  • 21.12 (środa) godz. 14:00 – historia.

  Należy zwrócić uwagę na zmiany w harmonogramie. Początkowo ostatnim dniem próbnych matur był 22 grudnia. Jednak egzaminy z geografii i fizyki zostały przeniesione, aby mogły skończyć się dzień wcześniej.

  Próbna matura we wrześniu – harmonogram

  We wrześniu 2022 roku odbyły się trzy egzaminy na poziomie podstawowym:

  • 28 września 2022 (środa), godz. 9:00 – język polski
  • 29 września 2022 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
  • 30 września 2022 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski).

  Na stronach CKE można znaleźć zarówno arkusze, jak i klucz odpowiedzi.

  Czy próbna matura jest obowiązkowa?

  Szkoły nie muszą obowiązkowo uczestniczyć w próbnych maturach – jest to kwestia pozostawiona dyrektorom. Wobec uczniów również nie są stawiane wymogi dotyczące obecności na tym egzaminie. Jest to jedynie możliwość zweryfikowania swojej wiedzy oraz sprawdzenia, jak wyglądają arkusze i cała formuła maturalna. Niektórzy uczniowie postrzegają to wydarzenie jako dodatkowe obciążenie i stres, jednak z całą pewnością warto uczestniczyć w próbnej maturze – szczególnie wtedy, gdy egzamin ulega znaczącym modyfikacjom.

  Należy również wiedzieć, że wyniki próbnej matury nie są w żaden sposób zobowiązujące. Trzeba je traktować jedynie jako wskazówkę dla uczniów i nauczycieli. Pozwalają bowiem sprawdzić poziom wiedzy i wskazać na obszary, które wymagają silniejszego nacisku w dalszej nauce tuż przed właściwym egzaminem. Wystawianie ocen na podstawie wyników matur jest uznawane przez CKE za „nieuzasadnione”. Nie ma się zatem czego obawiać – próbna matura to przywilej, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Na naszej stronie znajdziesz natomiast materiały i podpowiedzi dotyczące tego, jak przygotować się do egzaminów.

   

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]