Matura 2024

Próbne matury 2023 – kiedy się odbędą i czy są obowiązkowe?

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła terminy próbnych egzaminów maturalnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Odbędą się w grudniu 2023 r. Przyglądamy się zasadom próbnych matur.

Czy próbna matura jest obowiązkowa?

Według prawa oświatowego próbny egzamin maturalny nie jest obowiązkowy. Podejście do niego daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i posiadanych umiejętności. To najlepsza okazja, żeby wychwycić ewentualne braki, nad którymi warto popracować przed właściwym sprawdzianem dojrzałości. Przystąpienie do próbnej matury to również szansa, z której warto skorzystać, aby oswoić się z formą przeprowadzania egzaminu oraz z samym arkuszem. Znajomość procedur oraz umiejętność przenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi z pewnością obniżą poziom stresu odczuwanego w dniu prawdziwej matury

Kiedy odbędą się próbne matury?

Data Dzień tygodnia Godzina Przedmiot
    6 grudnia 2023 środa 9:00 Język polski – poziom podstawowy
    7 grudnia 2023 czwartek 9:00 Matematyka – poziom podstawowy
    8 grudnia 2023 piątek 9:00 Język obcy nowożytny – poziom podstawowy
    Zasady oceniania rozwiązań zostaną opublikowane przez CKE w następującej kolejności:
    • matura z języka polskiego –  11 grudnia
    • matura z matematyki –  12 grudnia
    • matura z języka obcego nowożytnego – 13 grudnia.

Oceny z próbnej matury

Próbny egzamin jest przeprowadzany w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Nieosiągnięcie progu 30% nie wiążę się więc z żadnymi konsekwencjami. W dodatku, CKE uważa, że nieuzasadnione jest wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą w ramach oceniania bieżącego. Wyniki próbnych matur nie tylko wskazują uczniowi, co robi dobrze, a co wymaga jeszcze poprawy, ale są też cenną informacją zwrotną dla nauczyciela. Dzięki nim może on zidentyfikować zakres wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi.

Co należy ze sobą zabrać na próbny egzamin?

CKE rekomenduje, aby forma egzaminu próbnego nie różniła się od właściwej matury. Dlatego zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Na egzamin z matematyki uczeń może wnieść również dodatkowe przybory tj. linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty.  To wszystko, co musisz wiedzieć o maturach próbnych. Powodzenia na egzaminach!

Kto się stresuje maturą i dlaczego?

Matura stresuje. Z jakiegoś powodu te kilka egzaminów rozkłada ludzi na łopatki, przyspiesza rytm ich serc, podnosi im ciśnienie. Dlaczego tak się dzieje?

Co robić, a czego się wystrzegać, gdy do matury jest kilka dni?

Matura stresuje. Chcemy, czy nie, tak się dzieje. Stres powoduje, że na kilka dni przed maturą można zgubić orientację, co nam służy, a co szkodzi i właściwie co tu robić. Zróbmy w tym porządek i ustalmy raz na zawsze. Co robić na kilka dni przed maturą, ze sobą, z czasem, ze swoimi myślami? Na czym […]