Żak Team
Matura 2024
2 min

Próbne matury 2023 – kiedy się odbędą i czy są obowiązkowe?

Treść wpisu

  Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła terminy próbnych egzaminów maturalnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Odbędą się w grudniu 2023 r. Przyglądamy się zasadom próbnych matur. 

  Czy próbna matura jest obowiązkowa?

  Według prawa oświatowego próbny egzamin maturalny nie jest obowiązkowy. Podejście do niego daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i posiadanych umiejętności. To najlepsza okazja, żeby wychwycić ewentualne braki, nad którymi warto popracować przed właściwym sprawdzianem dojrzałości. Przystąpienie do próbnej matury to również szansa, z której warto skorzystać, aby oswoić się z formą przeprowadzania egzaminu oraz z samym arkuszem. Znajomość procedur oraz umiejętność przenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi z pewnością obniżą poziom stresu odczuwanego w dniu prawdziwej matury

  Kiedy odbędą się próbne matury?

  Data Dzień tygodnia Godzina Przedmiot
  6 grudnia 2023 środa 9:00 Język polski – poziom podstawowy
  7 grudnia 2023 czwartek 9:00 Matematyka – poziom podstawowy
  8 grudnia 2023 piątek 9:00 Język obcy nowożytny – poziom podstawowy
  Zasady oceniania rozwiązań zostaną opublikowane przez CKE w następującej kolejności:
  • matura z języka polskiego –  11 grudnia
  • matura z matematyki –  12 grudnia
  • matura z języka obcego nowożytnego – 13 grudnia.

  Oceny z próbnej matury

  Próbny egzamin jest przeprowadzany w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Nieosiągnięcie progu 30% nie wiążę się więc z żadnymi konsekwencjami. W dodatku, CKE uważa, że nieuzasadnione jest wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą w ramach oceniania bieżącego. Wyniki próbnych matur nie tylko wskazują uczniowi, co robi dobrze, a co wymaga jeszcze poprawy, ale są też cenną informacją zwrotną dla nauczyciela. Dzięki nim może on zidentyfikować zakres wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi.

  Co należy ze sobą zabrać na próbny egzamin?

  CKE rekomenduje, aby forma egzaminu próbnego nie różniła się od właściwej matury. Dlatego zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Na egzamin z matematyki uczeń może wnieść również dodatkowe przybory tj. linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty.  To wszystko, co musisz wiedzieć o maturach próbnych. Powodzenia na egzaminach!
  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Wyniki egzaminów maturalnych 2024 – oficjalne dane

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.