Żak Team
Co po maturze?
5 min

Pierwsza rozmowa o pracę. Czy jest się czego bać?

Treść wpisu

  Jak się przygotować do rozmowy o pracę? – to jedna z najczęściej wpisywanych przez absolwentów fraz w wyszukiwarkę. Równie popularne obawy dotyczą tego, jakie pytania pojawiają się podczas rekrutacji? Co zrobić, gdy brakuje doświadczenia w pracy? Jak poradzić sobie ze stresem przed rozmową?

  NA CZYM POLEGA ROZMOWA O PRACĘ?

  Na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba się wykazać, pokazać z jak najlepszej strony, nawet dobrze się sprzedać — takie rady usłyszysz zewsząd. Jest w nich wiele prawdy, ale w tej chwili podejdźmy do tego inaczej.

  W rozmowie o pracę chodzi o to, żeby obie strony, czyli firma i osoba starająca się o pracę w niej, dowiedziały się, czy do siebie pasują. Po jednej stronie jesteś Ty i Twoja kandydatura, a po drugiej firma (jej reprezentant lub nawet kilka osób). I firma, i Ty, powinniście dowiedzieć się o sobie wzajemnie tyle, ile trzeba, żeby podjąć decyzję, czy jest wam po drodze do wspólnej pracy.

  Ta rozmowa doprowadzi do decyzji, czy firma zaproponuje Ci pracę i czy Ty ją przyjmiesz. W związku z tym trzeba zadawać pytania i na nie odpowiadać. Do tego warto specjalnie się przygotować.

  JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ROZMOWY O PRACĘ?

  Aby przygotować się do rozmowy o pracę, weź: żelazko, lustro i laptop z Internetem.

  Wyprasowana koszula lub bluzka to Twoja wizytówka. Rzuć okiem na siebie w lustrze. Schludny wygląd zawsze w cenie — masz to dobrze opanowane po serii egzaminów na zakończenie szkoły.

  Przejdźmy więc do samej rozmowy kwalifikacyjnej. Na początku sprawdź informacje o firmie, do której aplikujesz. Czym dokładnie się zajmuje? Jakie ma osiągnięcia? Czy działalność firmy wiąże się w jakiś sposób z Twoim wykształceniem albo dotychczasowymi zajęciami takimi jak wolontariat lub praktyki?

  Jeśli tak, świetnie — powiedz, co już umiesz w zakresie tej pracy. Co szczególnie o Cię w tym interesuje i w czym chcesz się rozwijać. Jeśli jednak nie, to opracuj odpowiedź na pytanie „dlaczego chce Pan/i u nas pracować?”. Po prostu pokaż swoją motywację. Nie masz jeszcze doświadczenia w tej branży, ale chcesz je zdobyć? Przedstaw, co umiesz i co może być w tej firmie użyteczne.

  Nie masz wykształcenia w tym kierunku, ale chcesz podjąć tę pracę? Uzasadnij dlaczego. Powiedz, co już potrafisz. Które Twoje cechy, będą w tej firmie przydatne? Na pewno wykazujesz chęć do nauki i szybko się wdrożysz, jeśli dostaniesz szansę wejścia w ten zawód. Jednocześnie zastanów się, czy możesz zadeklarować, że za jakiś czas zapiszesz się do szkoły lub na kurs w tym kierunku, żeby zdobyć kwalifikacje. To może zdecydować o pozytywnym wyniku tej rozmowy o pracę.

  To, jakich pytań możesz się spodziewać, zależy od branży, do której aplikujesz. Inaczej prowadzi się rozmowę na stanowisko technika administracji, inaczej dla rejestratorek medycznych, inaczej dla florystów. Są też pytania uniwersalne, na przykład:

  • Proszę powiedzieć coś o sobie (OK, to jest prośba, nie pytanie).
  • Gdzie widzisz się za pięć lat?
  • Jakie są Twoje mocne i słabsze strony?
  • Jak sobie radzisz w trudnych sytuacjach?
  • Czy wolisz pracować samodzielnie, czy w zespole?

  Pamiętaj, by nie tylko odpowiadać, ale bądź w gotowości, żeby pytać. Czy masz jakieś pytania? To ważne — miej. Może ono dotyczyć obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz. Wykaż inicjatywę i pokaż, że jesteś partnerem do rozmowy.

  CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ?

  Powodów do lęku jest mnóstwo, bo niewiadomych wiele. Stres jest typową reakcją na nowe sytuacje, więc masz do niego pełne prawo. Nie ma sensu na siłę go zwalczać. Można natomiast go zminimalizować.

  Lęk i strach pochodzą z niepewności, a ją właśnie pokonujesz przez przygotowywanie się. Pierwsza rozmowa o pracę może zakończyć się otrzymaniem stanowiska, ale nie musi. Nie ma reguły. Najważniejsze to nie zniechęcać się.

  Pewne jest to, że rozmowa o pracę to nadal rozmowa z drugim człowiekiem, gdzie liczy się szczerość, uprzejmość i otwartość. Wynik zależy od obu stron i wynika z wielu czynników. Twoja rola to przygotować do rozmowy o pracę. Na to masz wpływ. Od Ciebie zależy, jak dobrze to zrobisz.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.