Kamil
Jak się uczyć?
4 min

Pięć porad przed maturą 2024. Przygotuj się dobrze

Treść wpisu

  Do matury trzeba się przygotować. Tu nie ma wyjątków. Nie ominie to nikogo, nawet klasowych prymusów, ani geniuszy, którzy już w przedszkolu ogarniali trygonometrię i płynnie gaworzyli w języki Shakespeare’a.

  Jak się zabrać za naukę do matury? O czym warto pamiętać, żeby maksymalnie usprawnić te przygotowania? Jakich rad można udzielić osobom przygotowującym się do matury? Oto pięć wskazówek dla Maturzystów i Maturzystek 2024. Po kolei:

  Podejmij wyzwanie

  Matura i nauka do niej to wyzwanie. Podejdź do tego świadomie. Jeżeli potraktujesz przygotowania do matury jako zadanie, jakich w życiu wiele, uchwycisz głębszy sens tego wydarzenia.

  Dzięki temu spojrzysz na to z góry i zrozumiesz, że aby zdać maturę, masz do zrobienia kilka kroków. Każda wielka podróż tak się zaczyna — od małego kroku, który wykonujesz. Stawiasz nogę przed siebie, wykonujesz ruch. Jeden, drugi, trzeci. Kilka dziennie. To nie musi być wiele, ale codziennie trochę do przodu.

  I tym sposobem dziś jesteś już dalej, niż wczoraj. Bliżej celu codziennie. Fajnie, co? Więc podejmij wyzwanie MATURA 2024. Wchodzisz w to. 

  Rozpoznaj swoje słabe i mocne strony

  W jednego przedmiotu idzie Ci świetnie, a z innego trzeba więcej pracy na dobre wyniki. Są umysły ścisłe, są też humaniści. Jedni obliczają procenty w pamięci i się w tym nie mylą, inni w drodze po pieczywo tworzą poezję lub recytują Horacego. Każdy jest w czymś dobry, a w czymś innym mniej. 

  Dlatego dostrzeż swoje mocne i słabe strony, bo je masz. Jeśli matematyka to dla Ciebie bułka z masłem, może więcej czasu potrzebujesz na przygotowania do angielskiego? A jeśli po angielsku mówisz nawet przez sen i nie robisz błędów, to może czas zaoszczędzony dzięki tym zdolnościom warto przeznaczysz na arkusze z polskiego? Przemyśl to.

  Przygotuj sobie miejsce

  Chodzi o miejsce do nauki. Gdzie zwykle się uczysz? W swoim pokoju, a może w pokoju cichej nauki w bursie lub internacie? A może praktykujesz oldschool i chadzasz do czytelni w bibliotece? 

  Gdziekolwiek masz swoje miejsce do nauki, teraz będzie ono maturalną komnatą zagadek, gdzie zapanuje magia. W tym miejscu codziennie do matury będziesz się uczyć, czyli dowiadywać się coraz to nowszych i ciekawszych rzeczy o świecie, nauce, ale i o sobie.

  Zadbaj o to miejsce, żeby było Ci w nim miło i wygodnie. W domu możesz urządzić je, jak tylko chcesz, a gdzieś w internacie albo czytelni też znajdziesz swój ulubiony kąt z wygodnym krzesłem przy oknie z widokiem na chmury.

  Ważne, by mieć swoje nawyki, które pomagają w nauce. Strzeż swoich rytuałów. To pomaga. Może lubisz zaparzyć sobie czerwoną herbatę z jaśminem, zanim usiądziesz do geometrii? Zrób to. A może lepiej Ci się czyta po angielsku, gdy otulisz się włochatym kocem przywiezionym z gór? Nie odmawiaj sobie tego. Zadbaj o swój komfort, żeby nauka do matury kojarzyła Ci się z przyjemnymi chwilami. Nauka do egzaminów może być fajna, jeśli ją taką uczynisz.

  Planuj i zero ściemy

  Najgorzej to wpadać w ułudę i budować iluzję. Nie obiecuj sobie, że przysiądziesz do materiału na miesiąc przed maturą i codziennie będziesz się uczyć po dziesięć godzin. Taki plan to brak planu — nie wróży dobrze.

  Dobry plan to podstawa. Zastanów się, ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na naukę do matury. Ile dni w tygodniu przeznaczysz na przygotowania? Rozpisz sobie zadania z każdego przedmiotu maturalnego na każdy miesiąc. Zacznij od teraz. Wprowadź zasadę „zero ściemy”, zgodnie z którą będziesz szczerze oceniać swoje postępy.

  Myśl perspektywicznie i utrzymuj motywację

  Czyli jak? Pamiętaj, po co to wszystko robisz. Chcesz zdać maturę, chcesz mieć wpływ na swoją przyszłość. Aby tego dokonać, warto się zaangażować i poświęcić czas i siły na przygotowania.

  Czasem masz słabszy dzień, a niekiedy dopada Cię zniechęcenie. To zdarza się każdemu. Najlepsi sportowcy miewają spadek motywacji. To ludzkie. Nie pozwól jednak, żeby gorze chwile całkowicie zmieniły Twoje życie, powodując, że się poddasz i wycofasz.

  Wierz w siebie. Ufaj, że potrafisz, bo tak przecież jest. Bądź dla siebie wsparciem, a pokonasz przeciwności. Przekonasz się, że warto. To ma sens.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Wyniki egzaminów maturalnych 2024 – oficjalne dane

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.