Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

Treść wpisu

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem?

  Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w 2024 roku o egzaminie dojrzałości na poważnie.

  Aby historia mogła nas czegoś nauczyć, wcześniej sami się jej uczmy. Matura to idealna okazja ku temu, żeby zbadać dawne dzieje oraz wpłynąć na swój los.

  Tylko jak to zrobić, gdy materiału jest dużo, a czasu mało? Jak to jest z maturą z historii w 2024 roku? Co, gdzie, kiedy i na jakich zasadach? Sprawdźmy czym prędzej, zanim i to stanie się historią.

  Historyczna matura 2024 – główne informacje

  Kiedy odbędzie się egzamin?

  • 21 maja 2024 o godz. 9:00

  W 2024 historię można zdawać na maturze jako jeden z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Tym samym egzamin z historii nie ma progu zdawalności. Każdy wynik jest OK. Im więcej, tym lepiej.

  Egzamin maturalny z historii będzie trwał 180 minut. Należy mieć przy sobie dowód osobisty oraz czarny długopis lub pióro z czarnym tuszem. Można przynieść lupę.

  W 2024 roku egzamin z historii bazuje na następujących wymaganiach maturalnych:

  1. Chronologia historyczna
  2. Analiza i interpretacja historyczna
  3. Tworzenie narracji historycznej

  Arkusz egzaminacyjny z historii będzie składał się z zadań zamkniętych i otwartych. Część z nich zostanie opatrzona źródłami, część natomiast będzie bez podanych źródeł. Szczególnym rodzajem zadania jest to o rozszerzonej odpowiedzi, gdzie należy przedstawić wypowiedź argumentacyjną. Do tego warto przygotować się, ćwicząc jej pisanie.

  Jak to wszystko zapamiętać?

  Zasady warto znać, ale ich przyswojenie to dopiero początek. Przed maturzystami i maturzystkami, którzy patrzą wstecz na rozwój dziejów, zadanie specjalne. Ogarnąć to wszystko! Nauczyć się dat, zapamiętać następstwa zdarzeń i zrozumieć logikę, czyli gdzie była przyczyna, a jaki skutek wydarzeń.

  Jak to zrobić? Pomocne mogą okazać się techniki pamięciowe, czyli mnemotechniki. Historia zna przypadki znakomicie zdanych matur za ich pomocą. Technik pamięciowych jest mnóstwo. Można je studiować latami. A że czasu mamy mało, rzućmy okiem na te trzy:

  • pałac pamięci (wizualizacja)

  Technika znana też jako rzymski pokój albo system miejsc. Polega na tym, że wyobrażasz sobie jakieś zdarzenia w miejscu, które dobrze znasz albo dokładnie je sobie przedstawiasz w fantazji.

  Przykłady? Hołd pruski odbywający się w Twoim mieszkaniu. Wyobrażasz to sobie? Albo przebieg bitwy pod Grunwaldem, gdyby odbyła się na Twoim podwórku. Widzisz to? Obóz Jagiełły przy piekarni, Krzyżacy za winklem, Litwini w natarciu tratują garaże.

  • mapy myśli

  Technika polegająca na notowaniu słów kluczowych z rysowaniem od nich odgałęzień (kolorowymi pisakami). Na środku kartki piszesz np. „traktat wersalski”, bo to Twój temat na dziś. Od tego hasła rysujesz promienie/ odgałęzienia w innych kolorach, a hasła zapisujesz nad tymi liniami. Mapę myśli o traktacie wersalskim rysujesz np. według haseł: uczestnicy, przyczyny traktatu, główne postanowienia, ich skutki. I tak dalej…

  • pomodoro

  Technika organizacji czasu pracy. Uczysz się w interwałach po 25 minut, po czym robisz sobie 5 minut przerwy. Ustawiasz alarm, który informuje Cię, że czas minął. Zaplanuj, ile sesji po 25 minut danego dnia wykonasz.

  ***

  Przed maturzystami i maturzystkami 2024 ogromna szansa, aby egzamin z historii stał się przełomowym wydarzeniem w ich życiu. To może być egzamin historyczny. Epokowe wydarzenie w życiu każdej osoby podchodzącej do historii w 2024, które wpłynie na dalsze dzieje. A jakie one będą, czas pokaże, a historia to osądzi.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Wyniki egzaminów maturalnych 2024 – oficjalne dane

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.