Odwołanie od wyniku matury 2024 - krok po kroku
Żak Team
Co po maturze?
4 min

Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

Treść wpisu

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze?

  Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.

  Jak się odwołać od wyników matury 2024?

  Wyniki matury 2024 zostaną ogłoszone 9 lipca o godzinie 8:30. Od tego dnia można się odwoływać. Jak to zrobić?

  Najpierw musisz uzyskać wgląd do swojej pracy, a później wnioskować o weryfikację wyników. Jeśli będą podstawy, by podwyższyć wyniki, tak też się stanie. Czasem jednak w grę wchodzi kolejne odwołanie, tym razem do drugiej instancji, ale o tym dalej. Zacznijmy od początku:

  1. Wgląd do pracy maturalnej to podstawa.
  • Dzięki niemu samodzielnie obejrzysz swój arkusz w wynikami.
  • Wniosek o wgląd do pracy maturalnej kierujesz do właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Na stronie OKE znajdziesz odpowiedni formularz. Wypełniony składasz w OKE osobiście lub poprzez pełnomocnika albo drogą elektroniczną, faksem, czy wysyłasz tradycyjną pocztą.
  • W ciągu kolejnych 5 dni dyrektor OKE określi termin wglądu.
  • Twoja praca będzie na Ciebie czekać w wyznaczonym terminie w siedzibie OKE. Miej przy sobie dowód osobisty, aby się wylegitymować. Masz pół godziny na przeczytanie arkusza z wynikami. Możesz robić zdjęcia oraz poprosić pracownika OKE o wyjaśnienie wątpliwości.
  1. Weryfikacja liczby punktów
  • Po wglądzie do pracy maturalnej masz dwa dni, aby złożyć wniosek o weryfikację liczby punktów. Formularz tego wniosku znajdziesz na stronie właściwej OKE.
  • W ciągu siedmiu dni od złożenia przez Ciebie wniosku OKE sprawdzi przyznaną Ci liczbę punktów i zweryfikuje poprawność wyników. O efektach powiadomi Cię w ciągu 14 dni.
  1. Po weryfikacji — są dwie możliwości.
  • Po pierwsze, OKE może zdecydować, że popełniono błąd w wynikach. Otrzymasz nowe świadectwo lub zaświadczenie z poprawionymi wynikami.
  • Po drugie, może się jednak zdarzyć, że OKE uzna, że nie ma pomyłki w Twoich wynikach. Jeżeli nadal się z tym nie zgadzasz, w ciągu siedmiu dni możesz odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Co ważne, weryfikacji mogą być poddane już tylko zadania otwarte. Musisz wskazać, które zadania uważasz za błędnie ocenione oraz podać uzasadnienie. W ciągu 21 dni od złożenia odwołania do KAE otrzymasz odpowiedź. Ta decyzja będzie ostateczna.

  Czy odwoływać się od wyników matury?

  Masz prawo czuć dezorientację i zadawać sobie pytanie, czy odwołanie ma sens. Jeżeli masz wątpliwości, zastanów się, co się stanie, jeżeli z góry samodzielnie zrezygnujesz. Zamkniesz sobie drogę do wyjaśnienia sytuacji, która Cię niepokoi. A dzięki odwołaniu, możesz tylko zyskać.

  Odwołanie się od wyników matury to procedura, a nie osobiste wystąpienie przeciwko członkom komisji. To nie wiąże się z personalnymi konsekwencjami. Chodzi wyłącznie o weryfikację wyników. To formalność, do której wdrożenia każda osoba zdająca maturę ma prawo.

  Skoro uważasz, że na maturze poszło Ci lepiej, niż wyszło po ogłoszeniu wyników, rzeczywiście mogła zajść pomyłka w liczeniu punktów. W drodze odwołania Twój maturalny wynik może okazać się lepszy. Przecież o to od początku chodziło — o wyniki zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Po to były przygotowania do matury, nauka i wysiłek.

  Jeżeli więc masz realne podstawy sądzić, że w Twoich wynikach zaszła pomyłka, odwołaj się. To Twoje ostatnie zadanie maturalne do rozwiązania i wyzwanie do podjęcia. Doprowadź do końca maturalne sprawy, żeby później móc powiedzieć sobie, że zrobiłeś/ zrobiłaś wszystko, co się dało, by zawalczyć o siebie i o dobrą przyszłość.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Wyniki egzaminów maturalnych 2024 – oficjalne dane

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….