Żak Team
Co po maturze?
4 min

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie dorosłego – czyli jak zaplanować swoją dorosłą przyszłość

Treść wpisu

  Maturę często nazywa się najważniejszym egzaminem w życiu, jednak tak naprawdę kluczowe jest to, co zrobisz po jego zaliczeniu. Zakończenie liceum to symboliczny początek dorosłego życia – po raz pierwszy możesz bowiem sam zdecydować, co z nim zrobisz. Dla wielu osób naturalnym następnym krokiem są studia, ale opcji jest zdecydowanie więcej. Sprawdź, jakie masz możliwości po maturze!

  Przyszłość po maturze – jakie studia wybrać?

  Studiowanie to świetny wybór dla tych osób, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, a także zdobyć konkretne umiejętności pozwalające na podjęcie pracy w wybranym zawodzie. Kierunek studiów warto wybierać jednak rozważnie. Ślepe podążanie za trendami i obietnicą zatrudnienia nie jest najlepszym pomysłem. Warto bowiem zdobyć zawód, którego wykonywanie nie będzie dla Ciebie męczarnią. Z drugiej strony wybór kierunku jedynie na podstawie zainteresowań może oznaczać, że za parę lat będziesz mieć problem ze znalezieniem pracy, która pozwoli Ci żyć na oczekiwanym poziomie.

  Co roku zdecydowana większość maturzystów idzie na studia, w ponad 2/3 deklarując chęć podjęcia nauki poza miejscem swojego zamieszkania. Taki wariant zapewnia również naukę samodzielności, większą niezależność i często więcej zabawy. Wymaga jednak zazwyczaj znacznie większych funduszy niż studia we własnym mieście.

  Nauka po maturze – szkoły policealne i kursy zawodowe

  Warto jednak pamiętać, że studia to nie jedyna szansa na rozwój. Nawet jeśli nie dostaniesz się na wymarzony kierunek lub po prostu nie potrafisz wybrać, możesz dalej się kształcić. Obecnie oferta szkół policealnych jest bardzo szeroka. Jest to szybki sposób na uzyskanie konkretnych kwalifikacji, które pomogą zdobyć ciekawą pracę i nierzadko również niezłe zarobki. Podobną funkcję pełnią kursy zawodowe, które obecnie można nawet realizować online, co daje szerokie możliwości łączenia ich z innymi zajęciami.

  Co robić po maturze – praca sposobem na samodzielność

  Jeśli należysz do tej grupy maturzystów, którzy przede wszystkim chcą (albo muszą) się usamodzielnić, będziesz potrzebować pracy. To jedyny sposób na zdobycie funduszy niezbędnych do wynajęcia mieszkania i samodzielnego utrzymywania się. W najlepszej sytuacji są w tym przypadku absolwenci techników i szkół zawodowych, ponieważ mają odpowiednie kierunkowe przygotowanie do wykonywania określonej pracy. Absolwenci liceów ogólnokształcących mogą natomiast rozpocząć swoją karierę od stażów zawodowych albo po prostu zacząć zarabiać na stanowiskach nie wymagających szczególnych kwalifikacji – np. jako sprzedawca, kelner, przedstawiciel handlowy, pracownik biurowy niższego szczebla, pracownik produkcji.

  Podjęcie pracy od razu po maturze zapewnia szybszy start w dorosłość, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Jeśli odpowiednio pokierujesz swoją karierą, za 5 lat możesz być w znacznie lepszym położeniu niż absolwenci studiów magisterskich, którzy podczas nauki nie pracowali. Brak dalszej edukacji po maturze może Ci jednak zamknąć drzwi do bardziej satysfakcjonującej kariery i lepszych zarobków.

  A może praca za granicą?

  Ciekawym rozwiązaniem jest też emigracja zarobkowa. Dla wielu osób jest to skok na głęboką wodę, ale może to być również fantastyczna przygoda. Ponadto podjęcie pracy za granicą umożliwia uzyskanie wyższych zarobków, podszlifowanie języka obcego i generalnie znacznie szersze perspektywy.

  Co robić po maturze – praca i nauka

  Jednoczesna praca i nauka to rozwiązanie, które pozwala połączyć zalety wymienionych wyżej możliwości. Łączenie pracy ze studiami dziennymi jest możliwe, choć niełatwe. Lżej jest pracować, ucząc się wieczorowo, zaocznie lub zdalnie. Taką możliwość dają zarówno uczelnie wyższe, jak i szkoły policealne czy rozmaite ośrodki szkoleniowe. Dlatego wybór jest bardzo szeroki. Nie można jednak zapominać, że chęć połączenia nauki i pracy zwykle pozbawia możliwości korzystania ze studenckiego życia. Dlatego jest to decyzja wymagająca samodyscypliny i determinacji, choć często przynosząca ogromne korzyści.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]