Żak Team
Co po maturze?
4 min

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie dorosłego – czyli jak zaplanować swoją dorosłą przyszłość

Treść wpisu

  Maturę często nazywa się najważniejszym egzaminem w życiu, jednak tak naprawdę kluczowe jest to, co zrobisz po jego zaliczeniu. Zakończenie liceum to symboliczny początek dorosłego życia – po raz pierwszy możesz bowiem sam zdecydować, co z nim zrobisz. Dla wielu osób naturalnym następnym krokiem są studia, ale opcji jest zdecydowanie więcej. Sprawdź, jakie masz możliwości po maturze!

  Przyszłość po maturze – jakie studia wybrać?

  Studiowanie to świetny wybór dla tych osób, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, a także zdobyć konkretne umiejętności pozwalające na podjęcie pracy w wybranym zawodzie. Kierunek studiów warto wybierać jednak rozważnie. Ślepe podążanie za trendami i obietnicą zatrudnienia nie jest najlepszym pomysłem. Warto bowiem zdobyć zawód, którego wykonywanie nie będzie dla Ciebie męczarnią. Z drugiej strony wybór kierunku jedynie na podstawie zainteresowań może oznaczać, że za parę lat będziesz mieć problem ze znalezieniem pracy, która pozwoli Ci żyć na oczekiwanym poziomie.

  Co roku zdecydowana większość maturzystów idzie na studia, w ponad 2/3 deklarując chęć podjęcia nauki poza miejscem swojego zamieszkania. Taki wariant zapewnia również naukę samodzielności, większą niezależność i często więcej zabawy. Wymaga jednak zazwyczaj znacznie większych funduszy niż studia we własnym mieście.

  Nauka po maturze – szkoły policealne i kursy zawodowe

  Warto jednak pamiętać, że studia to nie jedyna szansa na rozwój. Nawet jeśli nie dostaniesz się na wymarzony kierunek lub po prostu nie potrafisz wybrać, możesz dalej się kształcić. Obecnie oferta szkół policealnych jest bardzo szeroka. Jest to szybki sposób na uzyskanie konkretnych kwalifikacji, które pomogą zdobyć ciekawą pracę i nierzadko również niezłe zarobki. Podobną funkcję pełnią kursy zawodowe, które obecnie można nawet realizować online, co daje szerokie możliwości łączenia ich z innymi zajęciami.

  Co robić po maturze – praca sposobem na samodzielność

  Jeśli należysz do tej grupy maturzystów, którzy przede wszystkim chcą (albo muszą) się usamodzielnić, będziesz potrzebować pracy. To jedyny sposób na zdobycie funduszy niezbędnych do wynajęcia mieszkania i samodzielnego utrzymywania się. W najlepszej sytuacji są w tym przypadku absolwenci techników i szkół zawodowych, ponieważ mają odpowiednie kierunkowe przygotowanie do wykonywania określonej pracy. Absolwenci liceów ogólnokształcących mogą natomiast rozpocząć swoją karierę od stażów zawodowych albo po prostu zacząć zarabiać na stanowiskach nie wymagających szczególnych kwalifikacji – np. jako sprzedawca, kelner, przedstawiciel handlowy, pracownik biurowy niższego szczebla, pracownik produkcji.

  Podjęcie pracy od razu po maturze zapewnia szybszy start w dorosłość, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Jeśli odpowiednio pokierujesz swoją karierą, za 5 lat możesz być w znacznie lepszym położeniu niż absolwenci studiów magisterskich, którzy podczas nauki nie pracowali. Brak dalszej edukacji po maturze może Ci jednak zamknąć drzwi do bardziej satysfakcjonującej kariery i lepszych zarobków.

  A może praca za granicą?

  Ciekawym rozwiązaniem jest też emigracja zarobkowa. Dla wielu osób jest to skok na głęboką wodę, ale może to być również fantastyczna przygoda. Ponadto podjęcie pracy za granicą umożliwia uzyskanie wyższych zarobków, podszlifowanie języka obcego i generalnie znacznie szersze perspektywy.

  Co robić po maturze – praca i nauka

  Jednoczesna praca i nauka to rozwiązanie, które pozwala połączyć zalety wymienionych wyżej możliwości. Łączenie pracy ze studiami dziennymi jest możliwe, choć niełatwe. Lżej jest pracować, ucząc się wieczorowo, zaocznie lub zdalnie. Taką możliwość dają zarówno uczelnie wyższe, jak i szkoły policealne czy rozmaite ośrodki szkoleniowe. Dlatego wybór jest bardzo szeroki. Nie można jednak zapominać, że chęć połączenia nauki i pracy zwykle pozbawia możliwości korzystania ze studenckiego życia. Dlatego jest to decyzja wymagająca samodyscypliny i determinacji, choć często przynosząca ogromne korzyści.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.