Żak Team
Co po maturze?
4 min

Matura i co potem. Matury 2022 a możliwości zawodowe?

Treść wpisu

  Egzaminy maturalne, to ważny etap w procesie  przechodzenia w „dorosłość”. Wybór poziomów egzaminów maturalnych, oraz przedmiotów na maturze ma ogromne znaczenie przy późniejszym wyborze dalszego kierunku Twojego rozwoju Przed Maturzystami w 2022 roku stoi wiele wyzwań. Zastanawiacie się, którą ścieżkę zawodową wybrać i jak dokonać tak ważnej decyzji? W tym artykule postaramy się pomóc Wam podjąć wybór i odkryć drzemiący w Was potencjał. Wszystko z myślą o przyjemnej i fajnej nauce, aby ostatnie miesiące w szkole średniej były dobrym startem w dorosłość.

  Biologia i chemia

  Wasze zainteresowania to człowiek i procesy chemiczne, które zachodzą wewnątrz ludzkiego ciała? Jeżeli tak, to droga, jaką możesz obrać po zdanej maturze to szkoły medyczne lub technologiczne. Możesz wybrać wymagające kierunki lekarskie, pielęgniarskie czy ratownicze. Sporo też zależy od trybu nauki. Możesz postawić na długi proces edukacji –  wieloletnie studia i kilka stopni specjalizacji naukowych. Nie jest to jednak jedyna możliwość, ponieważ już po szkole średniej, możesz również spróbować swoich sił w szkołach medycznych. Po takiej szkole możesz podjąć pracę jako  higienistka stomatologiczna , opiekun medyczny, masażysta czy ekspert od sterylizacji medycznej.  Co ważne nauka w szkole kończy się egzaminem, po którym otrzymasz tytuł technika.

  Proces nauki jest zdecydowanie krótszy, a zapotrzebowanie na specjalistów z wymienionych wyżej specjalizacji rośnie z każdym rokiem.  Uzyskanie państwowych certyfikatów zawodowych kierunków szkole medycznej może zająć w zależności od kierunku rok lub dwa lata. Opieka nad osobami zmagającymi się, z przewlekłymi chorobami oraz osobami starszymi, to coraz bardziej popularna i potrzebna profesja. 

  Matematyka, fizyka i informatyka

  Lubisz liczby? Wykonywanie skomplikowanych obliczeń to ciekawy challange dla Twojego analitycznego umysłu? Zwiąż swoją zawodową przyszłość z naukami ścisłymi!  Możesz rozważyć kierunki techniczne, np. architekturę lub te bardziej inżynierskie. Pasjonaci nauk ścisłych dobrze odnajdą się również na w zawodach związanych z bezpieczeństwem tele-informatycznym, rachunkowością czy logistyką

  Jeżeli stawiasz na długofalowy  rozwój, to świetnie odnajdziesz się 
  na studiach wyższych. Zaplanuj swoją drogę, na podstawie tego co lubisz robić, jakie masz umiejętności i co Cię interesuje. Człowiek rozwija się całe życie. Podstawy możesz jednak poznać w zaledwie kilka miesięcy, a resztę życia poświęcisz na dążenie do mistrzostwa. Już po maturze, możesz skorzystać z kierunków dostępnych w szkołach policealnych. Oferta jest bardzo rozbudowana o kierunki związane z analizą danych np. technik rachunkowości technik administracji oraz technik bhp. 

  Nowożytne języki obce

  Umiejętności lingwistyczne, dają bardzo wiele. Sprawne komunikowanie się w języku obcym i dobra znajomość zasad pisowni otwiera ścieżkę kariery w wielu branżach. Osoby porozumiewające się płynnie w języku obcym będą idealnymi kandydatami na kierunki filologiczne lub lingwistyczne. Mogą również aplikować na dowolny kierunek techniczny nie zaniedbując rozwoju kompetencji językowych. Dzięki temu zyskasz dodatkowy atut w procesie rekrutacji do przyszłej pracy. 

  Znajomość języka obcego na poziomie komunikatywnym może nie wystarczyć. Jeżeli się interesujesz językami obcymi, to warto swoją wiedzę potwierdzić stosownymi certyfikatami. Zdanie matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym, to może być za mało. Można skorzystać z certyfikowanych kursów językowych, które z pewnością wzbogacą Twoje CV.
  Dobra znajomość języka obcego pozwoli Ci uzyskać lepszą pracę i wyższe zarobki. Kursy językowe również znajdziesz w ofercie szkoły Żak. 

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

  Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

  Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

  Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]

  Kalendarz matur 2024, czyli kto, co i kiedy zdaje?

  Terminy egzaminów maturalnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Jaki jest plan matur 2024? Kto, co i kiedy zdaje? Odpowiedzi poniżej. Dla jednych do wiadomości, a innym dla przypomnienia.