Ostatnia prosta, czyli jak przygotować się do matury w rok – przykładowy plan nauki

Discussing video course
Jak się uczyć? Matura 2023

Ostatnia prosta, czyli jak przygotować się do matury w rok – przykładowy plan nauki

Nauczyciele już od pierwszych dni szkoły średniej podkreślają konieczność przygotowywania się do matury przez cały okres nauki. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy – większość uczniów tak naprawdę zaczyna się przejmować egzaminem dopiero w ostatniej klasie. Czy można przygotować się do matury w rok? Jak to zrobić? Sprawdź nasze porady i przykładowy plan nauki.

Po pierwsze – przeanalizuj dostępny czas

eśli przygotowania do matury zamierzasz zacząć z początkiem nowego roku szkolnego, masz wystarczająco czasu, aby zrobić to dobrze! Warto jednak mieć plan – w przeciwnym razie czas może Ci przelecieć przez palce. To szczególnie ważne, jeśli masz tendencję do prokrastynacji, czyli odkładania ważnych rzeczy „na później”, co często przeradza się w „na święte nigdy”. Plan pomoże Ci też uzmysłowić sobie, ile materiału masz do przerobienia i rozłożyć jego przyswajanie tak, aby było to efektywne.

W pierwszej kolejności przeanalizuj dostępny czas. Spójrz w kalendarz szkolny i sprawdź, kiedy będziesz mógł skupić się na nauce. Pamiętaj, że podczas roku czekają Cię także bieżące obowiązki, dlatego w pewnych momentach może być z tym trudno. Warto więc wykorzystać dni wolne od szkoły. Odpoczynek jest ważny, ale gdy masz do dyspozycji cały wolny dzień, nie powinieneś mieć problemu z wygospodarowaniem 2-3 godzin na powtórki. Może to być bardzo wartościowy czas! 

Po drugie – ustal harmonogram nauki

Wielu maturzystów zastanawia się, jak rozplanować naukę, aby informacje zostawały w głowie. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby się po prostu nie „zajechać” – przytłoczony obowiązkami na pewno nie będziesz dobrze zapamiętywać. Optymalny harmonogram nauki to 3 razy w tygodniu po 1,5-3 godziny. Dłuższe siedzenie nad książkami czy zadaniami  zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów, szczególnie jeśli w ciągu dnia masz też inne obowiązki. Postaraj się z góry ustalić, w jakie dni będziesz się uczyć i co najważniejsze – trzymaj się planu.

Warto też dosyć dokładnie zaplanować, czego będziesz się uczyć w poszczególne dni, tygodnie i miesiące. Zostawianie takiej decyzji na moment, w którym zasiądziesz do książek, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Weź pod uwagę, że program szkoły średniej skomponowany jest tak, aby przyswajać informacje od tych najprostszych do najbardziej złożonych, dlatego najlogiczniejsze są powtórki zgodnie z tą kolejnością – program z 1 klasy, następnie z 2, 3 i wreszcie 4. Co ważne, warto przeplatać zarówno przedmioty, jak i formy nauki (pobieranie informacji, naukę jako taką i powtarzanie). Matura to zaledwie kilka dni, podczas których musisz żonglować wszystkimi posiadanymi informacjami, dlatego taki schemat ma najwięcej sensu.

Po trzecie – plan nauki

Plan nauki najprościej przygotować na podstawie działów, które masz do opanowania. Można się przy tym posłużyć podręcznikami, vademecum czy repetytorium z danego przedmiotu. 

 1. Policz działy do nauki.
 2. Podziel je w miarę równomiernie na wszystkie dostępne tygodnie. Ostatni tydzień lub dwa przed samą maturą powinieneś poświęcić na ostatnie powtórki i rozwiązywanie arkuszy. 
 3. Rozpisz, w które dni będziesz się uczyć. Będzie to łatwiejsze, gdy poznasz już swój plan lekcji. Najlepiej od razu zaplanuj również godziny nauki – to pomoże Ci uniknąć odkładania jej na później.

Nie zapominaj też o maturze ustnej. Ta z języka polskiego będzie od 2023 roku przeprowadzana w nowej formie. Pula pytań do wylosowania jest dość obszerna, ale uporządkowana. Ucząc się z danego działu, nie zapomnij ich uwzględnić i upewnij się, że wiesz, jak na nie odpowiedzieć.

Po czwarte – jak się uczyć?

Nauka rozplanowana, zagadnienia podzielone na tygodnie i dni, jednak jak do tego usiąść? Czytanie podręczników czy repetytoriów na pewno nie wystarczy – zwłaszcza, że wielu osobom trudno się na tym skupić. Dlatego korzystaj z różnych form przyswajania wiedzy. Do najpopularniejszych należą:

 • własne notatki – w zasadzie nigdy nie zawodzą, zmuszają do zrozumienia materiału;
 • mapy myśli – świetne szczególnie dla wzrokowców i niezastąpione przy niektórych złożonych zagadnieniach;
 • fiszki – niesamowite ułatwienie przy powtórkach i weryfikacji wiedzy;
 • rozwiązywanie arkuszy maturalnych – najlepszy sposób na weryfikację wiedzy, a także oswojenie się z pytaniami maturalnymi i formą egzaminu;
 • korepetycje i dodatkowe zajęcia w szkole – praca z dobrym nauczycielem zapewnia większą motywację i szybsze przyswajanie najważniejszych informacji;
 • streszczenia, adaptacje filmowe – świetne do powtórki z lektur niezbędnej na maturę z polskiego
 • internetowe kursy, filmy na YouTube – interaktywne materiały często ułatwiają przyswajanie wiedzy, a dzięki atrakcyjnym formom nauka z nimi jest przyjemniejsza.

Możesz mieć dość tego frazesu, ale systematyczność to naprawdę klucz do udanej matury. Rozkładając naukę i powtórki na cały rok, nie będziesz przytłoczony ani przemęczony, a informacje dobrze się utrwalą. Dzięki temu pójdziesz na egzamin bez stresu, a później będziesz mógł cieszyć się najdłuższymi wakacjami w życiu!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim na swoim wallu!

Facebook
Twitter
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.