Matura 2024 - najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów
Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Matura 2024 – najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów

Treść wpisu

  Matura to nie tylko egzaminy. To także wielki event, edukacyjna impreza z rozmachem, wydarzenie medialne oraz temat plotek. Matura 2024 to hot sensacja, w której bierzesz udział na pełnej petardzie!

  Specjalnie dla Was garść najświeższych newsów, gorące komentarze oraz opinie ekspertów, czyli wszystko, co warto wiedzieć o maturze — szczególnie w roku 2024.

  Matura 2024 – breaking news, czyli z ostatniej chwili

  ●      Terminy matury 2024 – zmiana

  Czy terminy matury w 2024 roku ulegają zmianie? W pewnym sensie. W poprzednich latach matura rozpoczynała się 4 maja. Tak było, lecz teraz jest inaczej. W 2024 pierwszy dzień matury przypada 7 maja.

  Zmiana w stosunku do poprzednich lat nie oznacza zmian bieżących. Tegoroczna matura zaczyna się zgodnie z harmonogramem, który ogłoszono już kilka miesięcy temu.

  ●      Nowa formuła dla techników — modyfikacje w maturze 2024

  W 2024 roku pierwszy raz absolwenci pięcioletnich techników zdają maturę w nowej formule. To duża zmiana, o której sami zainteresowani od dawna wiedzieli i mieli czas, by się odpowiednio przygotować.

  ●      Matura ustna 2024 – zdawać, czy nie zdawać?

  W 2024 roku egzaminy ustne obowiązują wszystkie osoby podchodzące do matury. Wszelkie pogłoski o tym, że może być wstrzymana, odwołana lub nieobowiązkowa, to fake newsy, a tych lepiej się wystrzegać. Do tego tematu jeszcze powrócimy w dalszej części naszych newsów.

  Głosy ekspertów — matura 2024

  ●      Techniki uczenia się do matury za pięć dwunasta

  Czy nauka na dzień lub dwa przed egzaminami ma sens? Eksperci są zgodni, że nie. Są jednak wyjątki. Jeżeli mówimy o szybkim powtórzeniu jakiegoś tematu, który krąży Ci po głowie i nie daje spać, taka powtórka ma sens. Przejrzyj najważniejsze informacje, przekartkuj podręcznik, sprawdź rozwiązane już zadania w arkuszach. Tym samym zyskasz spokój ducha, ale i nie wkręcisz się w niepotrzebny stres.

  Prawda o technikach nauki do egzaminów na ostatnią chwilę jest taka, że nie są skuteczne. Nauka za pięć dwunasta to raczej panika, a nie przygotowanie. Pospieszne czytanie materiałów nie pozwoli zrozumieć, ani zapamiętać informacji w taki sposób, jak systematyczna nauka z wyprzedzeniem. Aż przykro to przyznać, lecz tak właśnie jest. Nic nie poradzimy.

  ●      Sposoby na stres według specjalistów

  Eksperci zajmujący się stresem przed egzaminami radzą, by przed samą maturą zapewnić sobie odpoczynek. To zwykle skutecznie niweluje stres i uspokaja emocje.

  Spacer, dobry sen, smaczne jedzenie, spotkanie w gronie przyjaciół, fajny czas z rodziną, zabawa z psem lub kotem, jakiś film — każdy sposób na oderwanie myśli od maturalnej codzienności i stresu będzie dobry.

  ●      Fake newsy, czyli kłamstwo ma krótkie nogi

  Ludzie w stresie wierzą w różne rzeczy. Tym bardziej maturzyści i maturzystki na dzień przed egzaminami. Ustalmy jednak raz na zawsze, że szkoda energii na śledzenie w necie hot newsów, które jutro okażą się fejkami.

  Nie ma sensu emocjonować się sensacjami o wycieku treści zadań z arkuszy albo o rzekomym przełożeniu egzaminów na inne terminy. Prawdopodobieństwo, że są to prawdziwe informacje, jest nikłe, jeśli nie zerowe. Szkoda na to czasu. Lepiej zjeść ciasteczko i oglądać gwiazdy.

  Komentarz do matury 2024

  Kluczowy komentarz do matury brzmi następująco: nie przejmuj się komentarzami. Nie śledź już maturalnych newsów. Nie czytaj doniesień, gdzie pełno fake newsów. Zadbaj o spokój, pogodę ducha, dobre samopoczucie.

  Najważniejszy news jest taki, że wstał nowy dzień, a o godzinie 9.00 lub 14.00 masz egzamin. Nie mają znaczenia medialne sensacje, ani afery z netu. Odpuść to, bo teraz czas na koncentrację i działanie zadaniowe.

  A głosy ekspertów? Ty jesteś ekspertem/ ekspertką od swojej matury. To Ty tak długo uczyłeś się/ uczyłaś to egzaminów, że możesz mianować się specjalistą od matury z matematyki, polskiego, czy angielskiego.

  Znasz się na tym. Potrafisz ogarniać duże partie materiału. Umiesz korzystać ze źródeł oraz opracowań. Dobrze radzisz sobie z własnymi słabościami.

  Skąd to wiadomo? Inaczej by Cię tu nie było. Nie zdawałbyś/ zdawałabyś matury. A jesteś i podchodzisz do egzaminów. Jako ekspert do spraw własnych i ogarniacz chaosu idziesz na maturę. Na tym etapie już wygrywasz. To Twoje zwycięstwo.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.