Matura 2024 - najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów
Jak się uczyć?

Matura 2024 – najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów

Matura to nie tylko egzaminy. To także wielki event, edukacyjna impreza z rozmachem, wydarzenie medialne oraz temat plotek. Matura 2024 to hot sensacja, w której bierzesz udział na pełnej petardzie!

Specjalnie dla Was garść najświeższych newsów, gorące komentarze oraz opinie ekspertów, czyli wszystko, co warto wiedzieć o maturze — szczególnie w roku 2024.

Matura 2024 – breaking news, czyli z ostatniej chwili

●      Terminy matury 2024 – zmiana

Czy terminy matury w 2024 roku ulegają zmianie? W pewnym sensie. W poprzednich latach matura rozpoczynała się 4 maja. Tak było, lecz teraz jest inaczej. W 2024 pierwszy dzień matury przypada 7 maja.

Zmiana w stosunku do poprzednich lat nie oznacza zmian bieżących. Tegoroczna matura zaczyna się zgodnie z harmonogramem, który ogłoszono już kilka miesięcy temu.

●      Nowa formuła dla techników — modyfikacje w maturze 2024

W 2024 roku pierwszy raz absolwenci pięcioletnich techników zdają maturę w nowej formule. To duża zmiana, o której sami zainteresowani od dawna wiedzieli i mieli czas, by się odpowiednio przygotować.

●      Matura ustna 2024 – zdawać, czy nie zdawać?

W 2024 roku egzaminy ustne obowiązują wszystkie osoby podchodzące do matury. Wszelkie pogłoski o tym, że może być wstrzymana, odwołana lub nieobowiązkowa, to fake newsy, a tych lepiej się wystrzegać. Do tego tematu jeszcze powrócimy w dalszej części naszych newsów.

Głosy ekspertów — matura 2024

●      Techniki uczenia się do matury za pięć dwunasta

Czy nauka na dzień lub dwa przed egzaminami ma sens? Eksperci są zgodni, że nie. Są jednak wyjątki. Jeżeli mówimy o szybkim powtórzeniu jakiegoś tematu, który krąży Ci po głowie i nie daje spać, taka powtórka ma sens. Przejrzyj najważniejsze informacje, przekartkuj podręcznik, sprawdź rozwiązane już zadania w arkuszach. Tym samym zyskasz spokój ducha, ale i nie wkręcisz się w niepotrzebny stres.

Prawda o technikach nauki do egzaminów na ostatnią chwilę jest taka, że nie są skuteczne. Nauka za pięć dwunasta to raczej panika, a nie przygotowanie. Pospieszne czytanie materiałów nie pozwoli zrozumieć, ani zapamiętać informacji w taki sposób, jak systematyczna nauka z wyprzedzeniem. Aż przykro to przyznać, lecz tak właśnie jest. Nic nie poradzimy.

●      Sposoby na stres według specjalistów

Eksperci zajmujący się stresem przed egzaminami radzą, by przed samą maturą zapewnić sobie odpoczynek. To zwykle skutecznie niweluje stres i uspokaja emocje.

Spacer, dobry sen, smaczne jedzenie, spotkanie w gronie przyjaciół, fajny czas z rodziną, zabawa z psem lub kotem, jakiś film — każdy sposób na oderwanie myśli od maturalnej codzienności i stresu będzie dobry.

●      Fake newsy, czyli kłamstwo ma krótkie nogi

Ludzie w stresie wierzą w różne rzeczy. Tym bardziej maturzyści i maturzystki na dzień przed egzaminami. Ustalmy jednak raz na zawsze, że szkoda energii na śledzenie w necie hot newsów, które jutro okażą się fejkami.

Komentarz do matury 2024

Kluczowy komentarz do matury brzmi następująco: nie przejmuj się komentarzami. Nie śledź już maturalnych newsów. Nie czytaj doniesień, gdzie pełno fake newsów. Zadbaj o spokój, pogodę ducha, dobre samopoczucie.

Najważniejszy news jest taki, że wstał nowy dzień, a o godzinie 9.00 lub 14.00 masz egzamin. Nie mają znaczenia medialne sensacje, ani afery z netu. Odpuść to, bo teraz czas na koncentrację i działanie zadaniowe.

A głosy ekspertów? Ty jesteś ekspertem/ ekspertką od swojej matury. To Ty tak długo uczyłeś się/ uczyłaś to egzaminów, że możesz mianować się specjalistą od matury z matematyki, polskiego, czy angielskiego.

Znasz się na tym. Potrafisz ogarniać duże partie materiału. Umiesz korzystać ze źródeł oraz opracowań. Dobrze radzisz sobie z własnymi słabościami.

Skąd to wiadomo? Inaczej by Cię tu nie było. Nie zdawałbyś/ zdawałabyś matury. A jesteś i podchodzisz do egzaminów. Jako ekspert do spraw własnych i ogarniacz chaosu idziesz na maturę. Na tym etapie już wygrywasz. To Twoje zwycięstwo.