Kamil
Formalności
4 min

Matura 2024 – deklaracje, terminy i kolejne zmiany

Treść wpisu

  Hej, Maturzyści 2024 roku! Do Was te słowa! Najbliższe kilka miesięcy upłynie nam wspólnie pod znakiem przygotowań do matury. Będą Wam przyświecać hasła takie jak: terminy, deklaracje, progi zdawalności, arkusze, wyniki, a także: metody uczenia się, efektywna nauka, czy skuteczne zapamiętywanie. Oprócz nauki będzie trochę spraw do załatwienia, ale bez obaw. Nie jesteście z tym sami. Czuwamy, wspieramy, szukamy dla Was informacji i rozwiązań. Razem damy radę.

  Podstawowa zasada jest taka, że warto trzymać rękę na pulsie, czyli kontrolować sytuację. Róbmy tak, żeby nic nam nie umknęło. Będziemy razem z Wami śledzić maturalne aktualności, a gdy tylko jakieś się pojawią, damy Wam znać. Na początek sprawdźmy, co obecnie jest do załatwienia, choć rok szkolny 2023/2024 dopiero się zaczął.

  Deklaracje maturalne 2024

  Maturzyści/ Maturzystki, czas się zadeklarować, które przedmioty chcecie zdawać na maturze. Do egzaminów obowiązkowych w 2024 roku zalicza się:

  • pisemne egzaminy z języka polskiego, wybranego języka obcego nowożytnego i matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym,

   oraz
  • ustne z języka polskiego oraz wybranego obcego nowożytnego.

  Uwaga! Obowiązek podejścia do egzaminów ustnych dotyczy wszystkich, czyli również osób, które podchodziły do matury w latach 2020-2022, kiedy zdawano wyłącznie pisemnie.

  Jak złożyć deklaracje maturalne? Można to zrobić:

  • online poprzez ZIU

  lub

  • w formie papierowej — wypełniony formularz należy złożyć w swojej szkole.

  Termin na złożenie deklaracji wstępnej to 02 październik 2023 roku Później można jeszcze zgłaszać zmiany co do wybranego przedmiotu lub deklarowanego poziomu egzaminu.

  Deklarację ostateczną należy zgłosić do 7 lutego 2024 roku. Jak wskazuje nazwa, nie można już jej zmienić. Ważne, by złożyć ją w takiej samej formie, co wstępną — online lub na formularzu w szkole.

  Terminy matury 2024 i progi zdawalności

  Kiedy będzie matura w 2024 roku? Zgodnie z harmonogramem w 2024 roku egzaminy maturalne będą się odbywały od 7 do 24 maja, a konkretnie:

  • 7 maja — egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym;
  • 8 maja — matematyka, egzamin pisemny na poziomie podstawowym;
  • 9 maja — egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego, a wśród nich: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.

  Kolejne terminy egzaminów pisemnych w podanym przedziale dotyczą poziomu rozszerzonego lub dwujęzycznego. Wyjątkiem jest 17 maja, kiedy przypada egzamin pisemny z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

  A kiedy będą egzaminy ustne? Zgodnie z planem matura ustna w 2024 roku odbędzie się w terminach:

  • od 11 do 16 maja (z przerwą w niedzielę 12 maja)
  • od 20 do 25 maja

  Harmonogram matur 2024 przewiduje, że w terminie 20-21 sierpnia odbędzie się sesja poprawkowa.

  Wyniki matury 2024 zostaną ogłoszone 9 lipca. O 8:30 pojawią się w systemie ZIU.

  Ile procent poprawnych odpowiedzi trzeba zdobyć, żeby zdać maturę 2024? To minimum 30% z każdego egzaminu na poziomie podstawowym. Co ważne, przedmioty dodatkowe nie mają ustalonego progu. Oznacza to, że w ich przypadku liczy się każdy wynik uzyskany w wyniku podejścia do egzaminu.

  Matura 2025 – kolejne zmiany

  Centralna Komisja Edukacyjna informuje o zmianach zasad egzaminów maturalnych, które pojawią się za rok. Od 2025 roku na maturze będą obowiązywać wymagania z podstawy programowej. To istotna różnica, ponieważ do 2024 roku to wymagania egzaminacyjne są wiążące.

  Kolejna zmiana dotyczy progu zdawalności z rozszerzeń. Od 2025 roku z egzaminów na poziomie rozszerzonym w formule 2023 trzeba będzie zdobyć minimum 30 procent.

  Maturalna przyszłość przyniesie jeszcze więcej zmian. Na razie wiemy tyle, co powyżej. Tymczasem przed nami matura 2024 – dużo pracy, wiele różnych emocji, ogromna przygoda oraz możliwości. Ile tych ostatnich? Tego nie wie nikt.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

  Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

  Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

  Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]

  Kalendarz matur 2024, czyli kto, co i kiedy zdaje?

  Terminy egzaminów maturalnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Jaki jest plan matur 2024? Kto, co i kiedy zdaje? Odpowiedzi poniżej. Dla jednych do wiadomości, a innym dla przypomnienia.