Kamil
Formalności

Matura 2024 – deklaracje, terminy i kolejne zmiany

Hej, Maturzyści 2024 roku! Do Was te słowa! Najbliższe kilka miesięcy upłynie nam wspólnie pod znakiem przygotowań do matury. Będą Wam przyświecać hasła takie jak: terminy, deklaracje, progi zdawalności, arkusze, wyniki, a także: metody uczenia się, efektywna nauka, czy skuteczne zapamiętywanie. Oprócz nauki będzie trochę spraw do załatwienia, ale bez obaw. Nie jesteście z tym sami. Czuwamy, wspieramy, szukamy dla Was informacji i rozwiązań. Razem damy radę.

Podstawowa zasada jest taka, że warto trzymać rękę na pulsie, czyli kontrolować sytuację. Róbmy tak, żeby nic nam nie umknęło. Będziemy razem z Wami śledzić maturalne aktualności, a gdy tylko jakieś się pojawią, damy Wam znać. Na początek sprawdźmy, co obecnie jest do załatwienia, choć rok szkolny 2023/2024 dopiero się zaczął.

Deklaracje maturalne 2024

Maturzyści/ Maturzystki, czas się zadeklarować, które przedmioty chcecie zdawać na maturze. Do egzaminów obowiązkowych w 2024 roku zalicza się:

• pisemne egzaminy z języka polskiego, wybranego języka obcego nowożytnego i matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym,

• ustne z języka polskiego oraz wybranego obcego nowożytnego.

Uwaga! Obowiązek podejścia do egzaminów ustnych dotyczy wszystkich, czyli również osób, które podchodziły do matury w latach 2020-2022, kiedy zdawano wyłącznie pisemnie.

Jak złożyć deklaracje maturalne? Można to zrobić:

• online poprzez ZIU

• w formie papierowej — wypełniony formularz należy złożyć w swojej szkole.

Termin na złożenie deklaracji wstępnej to 02 październik 2023 roku Później można jeszcze zgłaszać zmiany co do wybranego przedmiotu lub deklarowanego poziomu egzaminu.

Deklarację ostateczną należy zgłosić do 7 lutego 2024 roku. Jak wskazuje nazwa, nie można już jej zmienić. Ważne, by złożyć ją w takiej samej formie, co wstępną — online lub na formularzu w szkole.

Terminy matury 2024 i progi zdawalności

Kiedy będzie matura w 2024 roku? Zgodnie z harmonogramem w 2024 roku egzaminy maturalne będą się odbywały od 7 do 24 maja, a konkretnie:

• 7 maja — egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym;
    • 8 maja — matematyka, egzamin pisemny na poziomie podstawowym;
    • 9 maja — egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego, a wśród nich: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.

Kolejne terminy egzaminów pisemnych w podanym przedziale dotyczą poziomu rozszerzonego lub dwujęzycznego. Wyjątkiem jest 17 maja, kiedy przypada egzamin pisemny z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

A kiedy będą egzaminy ustne? Zgodnie z planem matura ustna w 2024 roku odbędzie się w terminach:

• od 11 do 16 maja (z przerwą w niedzielę 12 maja)
    • od 20 do 25 maja

Harmonogram matur 2024 przewiduje, że w terminie 20-21 sierpnia odbędzie się sesja poprawkowa.

Wyniki matury 2024 zostaną ogłoszone 9 lipca. O 8:30 pojawią się w systemie ZIU.

Ile procent poprawnych odpowiedzi trzeba zdobyć, żeby zdać maturę 2024? To minimum 30% z każdego egzaminu na poziomie podstawowym. Co ważne, przedmioty dodatkowe nie mają ustalonego progu. Oznacza to, że w ich przypadku liczy się każdy wynik uzyskany w wyniku podejścia do egzaminu.

Matura 2025 – kolejne zmiany

Centralna Komisja Edukacyjna informuje o zmianach zasad egzaminów maturalnych, które pojawią się za rok. Od 2025 roku na maturze będą obowiązywać wymagania z podstawy programowej. To istotna różnica, ponieważ do 2024 roku to wymagania egzaminacyjne są wiążące.

Kolejna zmiana dotyczy progu zdawalności z rozszerzeń. Od 2025 roku z egzaminów na poziomie rozszerzonym w formule 2023 trzeba będzie zdobyć minimum 30 procent.

Maturalna przyszłość przyniesie jeszcze więcej zmian. Na razie wiemy tyle, co powyżej. Tymczasem przed nami matura 2024 – dużo pracy, wiele różnych emocji, ogromna przygoda oraz możliwości. Ile tych ostatnich? Tego nie wie nikt.