Żak Team
Jak się uczyć?
3 min

Jak zmotywować się do nauki? Matura 2022

Treść wpisu

  Pytanie o motywację do nauki zadajesz sobie pewnie kilka razy w miesiącu?  Pojawia się także ze strony Twoich rodziców oraz nauczycieli. Zwłaszcza przed egzaminami maturalnymi wszyscy wręcz zasypują Cię radami i zaleceniami zdania matury z jak najlepszym wynikiem. Jak uczyć się systematycznie? Jak się zmotywować? Nie martw się, nie tylko Ty masz ten problem. Pomożemy Ci zwalczyć niechęć i pokażemy, jak zmotywować się do nauki. Oto sprawdzone porady w pigułce!

  Metoda nagrody

  Często wynagrodzenie, jakie otrzymasz po intensywnym wysiłku, zdobyciu dobrych ocen i opanowaniu wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów maturalnych 2022, potrafi bardzo zmotywować do dalszego działania. Małe przyjemności świetnie wpływają na nasze samopoczucie.

  Nie zawsze nagroda musi wiązać się z dużym wydatkiem finansowym. Możesz po przeczytaniu lektury, czy opracowaniu jakiegoś zagadnienia z danego przedmiotu, pozwolić sobie na obejrzenie filmu, posłuchanie muzyki, wyjście na spacer ze znajomymi lub zjedzenie ulubionych słodyczy.

  Przerwy w trakcie nauki

  Robienie przerw w trakcie nauki, to świetny sposób na sukces. Zmęczenie i niewygodna pozycja może przynieść odwrotne skutki niż zakładaliśmy. Wielogodzinne uczenie się to duży wysiłek dla umysłu, mózg potrafi spalić więcej kalorii niż przy wzmożonych pracach fizycznych. Robienie krótkich przerw na przejście się po pokoju, otworzenie na chwilę okien pomoże z pewnością zwiększyć efektywność w nauce. Nie zapomnij o najważniejszym punkcie, czyli o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

  Pomocna w zyskaniu chęci do nauki jest również wiedza o tym, na jakie typy dzielimy motywację. Wyróżniamy jej TRZY rodzaje:

  • Zewnętrzna – trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co zyskam, jeśli będę się uczyć?”. Może to być np. docenienie przez rodziców, dobra ocena lub inna atrakcyjna nagroda.
  • Wewnętrzna – osobiste zadowolenie i satysfakcja z przyswojonego materiału. Zdajecie sobie sprawę, że wiecie więcej i to sprawia Wam radość.
  • Lękowa – stres może zmotywować do nauki, jednak w dużym natężeniu bardziej przeszkadza niż pomaga. Możecie poprosić drugą osobę o sprawdzenie Waszej wiedzy konkretnego dnia, bez możliwości zmiany terminu. Dzięki temu chętniej usiądziecie przed książkami i przygotujecie się do matury 2022.

  Wzmacnianie siły woli

  Czasami jesteśmy zdekoncentrowani, co skutkuje tym, że szybko się poddajemy. Oto kilka sposobów na wzmocnienie swojej siły woli:

  • Ograniczony dostęp do internetu – zbyt dużo bodźców odwraca naszą uwagę od obowiązków. Wyłączenie komputerów, telefonów czy routera pomaga w zebraniu myśli i skupieniu się na najważniejszym: nauce.
  • Urozmaicenie nauki – nauka nie musi być nudna. Podczas robienia notatek wykorzystajcie flamastry, kolorowe długopisy, wykonujcie schematy i wykresy, nie strońcie od obrazków.  Graficzne przedstawienie różnorodnych terminów i treści nie tylko urozmaica proces nauki, ale również pomaga w zapamiętywaniu.

  Matura 2022 nadchodzi wielkimi krokami, dlatego wszystkim zdającym życzymy odnalezienia motywacji do nauki. Przygotowania warto rozpocząć już teraz, aby w lipcu cieszyć się dobrymi wynikami. Powodzenia!

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czego i jak uczyć się po maturze? Mikrokompetencje i ich rola w rozwoju

  Dzieje się. W temacie rozwoju zawodowego i osobistego ciągle coś nowego. Czy słyszeliście już o mikrokompetencjach? Wiecie, czym są i co oznaczają? Nadążacie za hot nowinkami? Sprawdźmy najnowsze trendy w rozwoju zawodowym i osobistym, zanim staną się passé.

  Matura 2024 – najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów

  Matura to nie tylko egzaminy. To także wielki event, edukacyjna impreza z rozmachem, wydarzenie medialne oraz temat plotek. Matura 2024 to hot sensacja, w której bierzesz udział na pełnej petardzie! Specjalnie dla Was garść najświeższych newsów, gorące komentarze oraz opinie ekspertów, czyli wszystko, co warto wiedzieć o maturze — szczególnie w roku 2024. Matura 2024 […]

  Kto się stresuje maturą i dlaczego?

  Matura stresuje. Z jakiegoś powodu te kilka egzaminów rozkłada ludzi na łopatki, przyspiesza rytm ich serc, podnosi im ciśnienie. Dlaczego tak się dzieje?