Jak się uczyć?

3 praktyczne wskazówki, jak uczyć się szybciej i efektywniej. Matura 2022

Przed egzaminem maturalnym trzeba się mocno spiąć, żeby ogarnąć taki ogrom materiału. Polski, matma, angielski, historia, WOS, chemia… sterta z napisem „DO NAUKI” rośnie nieubłaganie. W tym wpisie damy Ci kilka protipów jak uczyć się szybko i efektywnie, tak aby zdać maturę bez problemu i przy okazji nie zwariować.

Czy Ty też czasem żałujesz, że doba ma tylko 24 godziny? Spanie zajmuje nam średnio 6-8 godzin (niektórym nawet trochę więcej…), do tego mycie się, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dojazd do szkoły, potem jeszcze powrót… Zostaje raptem kilka wolnych godzin, a jeszcze trzeba się uczyć!
    A gdzie czas na oglądanie Netflixa, czytanie książek, czy spotkania ze znajomymi? Ponieważ mamy ten sam dylemat, postanowiliśmy podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że będziesz się uczyć szybciej i efektywniej, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na przyjemności. Gotów? No to lecimy!

Wskazówka nr 1: myśl na papierze

Ucząc się, rób odręczne notatki. W ten sposób aktywizujesz obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie. Wiele badań naukowych potwierdza, że ręczne pisanie sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Dlatego pisz i rysuj, kiedy się uczysz lub chcesz zapamiętać coś istotnego. Korzystaj z tej techniki nie tylko podczas nauki w domu, ale przede wszystkim w szkole! Robienie odręcznych notatek na zajęciach ułatwi Ci dalszą naukę w domu. Przy ich tworzeniu warto zwracać uwagę na staranność. Estetyka, dbałość o szczegóły, podkreślenia i znaki graficzne – to wszystko wpływa na przejrzystość Twoich notatek. Oczywiście takie przygotowanie treści do późniejszej nauki to bardzo pracochłonny proces, który zajmuje sporo czasu. W zamian otrzymasz znacznie bardziej przystępny w zapamiętywaniu materiał. Dlaczego? Wynika to z tego, że nasz mózg jest bardziej zaangażowany w proces tworzenia takich dopracowanych notatek. Nie dość, że już „widział” te treści, to jeszcze musiał się bardziej skoncentrować, przez co łatwiej jest mu przyswoić dany materiał.

Wskazówka nr 2: stosuj technikę Pomodoro

Technika Pomodoro

Zawdzięcza swoją nazwę budzikowi w kształcie pomidora, często wykorzystywanemu w kuchni do mierzenia czasu pieczenia, smażenia czy gotowania. Pomodoro zwiększa efektywność pracy i nauki poprzez unikanie wielozadaniowości i odwlekania wykonywania zadań.

Jak działa technika Pomodoro?

Oto co musisz zrobić:

• Przygotuj temat bądź listę tematów do nauki;

• Podziel treści na mniejsze fragmenty, które da się spokojnie przerobić w 25 minut (tyle trwa jeden cykl Pomodoro);

• Ustaw minutnik na 25 minut;

• Zabierz się do nauki pierwszego fragmentu. Nie rób w tym czasie niczego innego!;

• Gdy zadzwoni dzwonek, zrób sobie 5-minutową przerwę;

• Ponownie ustaw minutnik na 25 minut i kontynuuj pracę z kolejnym fragmentem;

• Po zrealizowaniu 4 „pomidorów” zrób sobie dłuższą przerwę, od 15 do 30 minut;

• Powtórz cały cykl od początku, aż poczujesz, że opanowałeś temat, który przerabiałeś.

Wskazówka nr 3: wgryzaj się w materiał dzięki metodzie sera szwajcarskiego

Dzięki tej technice z powodzeniem przyswoisz większą dawkę wiedzy, szczególnie jeżeli dany materiał widzisz po raz pierwszy lub temat jest Ci znany tylko pobieżnie. Metoda sera szwajcarskie- go zwiększa szanse na rozpoczęcie i doprowadzenie do końca praktycznie każdego zadania.

Jak to działa?

Nie musisz zaczynać nauki od wyznaczonego początku. Po prostu wybierasz pewien fragment (na początek najlepiej coś prostego) i zaczynasz działać. Tym samym robisz pierwszą „dziurę” w serze, czyli Twoim materiale do nauki. Kiedy opanujesz wybrany fragment, wybierasz sobie kolejny i robisz następną „dziurę”.

Pierwsze informacje do przyswojenia, które wybierzesz, będą zazwyczaj proste. Ich opanowanie nie powinno Ci zająć więcej niż 5-10 minut. Chodzi o to, żebyś zaczął się uczyć i rozpoczął pracę, a nie odwlekał to w nieskończoność. W miarę drążenia kolejnych „dziur” Twój materiał do nauki będzie wyglądać jak ser szwajcarski, jednak Ty będziesz posuwać się naprzód aż do momentu, gdy cały materiał zostanie opanowany.

Zachęcamy do zapoznania z innymi poradami maturalnymi dostępnymi na maturzysta.edu.pl – szczególnie z filmikami od naszych trenerów. Powodzenia na maturze!