Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

3 praktyczne wskazówki, jak uczyć się szybciej i efektywniej. Matura 2022

Treść wpisu

  Przed egzaminem maturalnym trzeba się mocno spiąć, żeby ogarnąć taki ogrom materiału. Polski, matma, angielski, historia, WOS, chemia… sterta z napisem „DO NAUKI” rośnie nieubłaganie. W tym wpisie damy Ci kilka protipów jak uczyć się szybko i efektywnie, tak aby zdać maturę bez problemu i przy okazji nie zwariować.

  Czy Ty też czasem żałujesz, że doba ma tylko 24 godziny? Spanie zajmuje nam średnio 6-8 godzin (niektórym nawet trochę więcej…), do tego mycie się, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, dojazd do szkoły, potem jeszcze powrót… Zostaje raptem kilka wolnych godzin, a jeszcze trzeba się uczyć! 
  A gdzie czas na oglądanie Netflixa, czytanie książek, czy spotkania ze znajomymi? Ponieważ mamy ten sam dylemat, postanowiliśmy podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że będziesz się uczyć szybciej i efektywniej, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na przyjemności. Gotów? No to lecimy!

  Wskazówka nr 1: myśl na papierze

  Ucząc się, rób odręczne notatki. W ten sposób aktywizujesz obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie. Wiele badań naukowych potwierdza, że ręczne pisanie sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Dlatego pisz i rysuj, kiedy się uczysz lub chcesz zapamiętać coś istotnego. Korzystaj z tej techniki nie tylko podczas nauki w domu, ale przede wszystkim w szkole! Robienie odręcznych notatek na zajęciach ułatwi Ci dalszą naukę w domu. Przy ich tworzeniu warto zwracać uwagę na staranność. Estetyka, dbałość o szczegóły, podkreślenia i znaki graficzne – to wszystko wpływa na przejrzystość Twoich notatek. Oczywiście takie przygotowanie treści do późniejszej nauki to bardzo pracochłonny proces, który zajmuje sporo czasu. W zamian otrzymasz znacznie bardziej przystępny w zapamiętywaniu materiał. Dlaczego? Wynika to z tego, że nasz mózg jest bardziej zaangażowany w proces tworzenia takich dopracowanych notatek. Nie dość, że już „widział” te treści, to jeszcze musiał się bardziej skoncentrować, przez co łatwiej jest mu przyswoić dany materiał.

  Wskazówka nr 2: stosuj technikę Pomodoro

  Technika Pomodoro

  Zawdzięcza swoją nazwę budzikowi w kształcie pomidora, często wykorzystywanemu w kuchni do mierzenia czasu pieczenia, smażenia czy gotowania. Pomodoro zwiększa efektywność pracy i nauki poprzez unikanie wielozadaniowości i odwlekania wykonywania zadań.

  Jak działa technika Pomodoro?

  Oto co musisz zrobić:

  • Przygotuj temat bądź listę tematów do nauki;

  • Podziel treści na mniejsze fragmenty, które da się spokojnie przerobić w 25 minut (tyle trwa jeden cykl Pomodoro);

  • Ustaw minutnik na 25 minut;

  • Zabierz się do nauki pierwszego fragmentu. Nie rób w tym czasie niczego innego!;

  • Gdy zadzwoni dzwonek, zrób sobie 5-minutową przerwę; 

  • Ponownie ustaw minutnik na 25 minut i kontynuuj pracę z kolejnym fragmentem;

  • Po zrealizowaniu 4 „pomidorów” zrób sobie dłuższą przerwę, od 15 do 30 minut;

  • Powtórz cały cykl od początku, aż poczujesz, że opanowałeś temat, który przerabiałeś.

  Wskazówka nr 3: wgryzaj się w materiał dzięki metodzie sera szwajcarskiego

  Dzięki tej technice z powodzeniem przyswoisz większą dawkę wiedzy, szczególnie jeżeli dany materiał widzisz po raz pierwszy lub temat jest Ci znany tylko pobieżnie. Metoda sera szwajcarskie- go zwiększa szanse na rozpoczęcie i doprowadzenie do końca praktycznie każdego zadania.

  Jak to działa?

  Nie musisz zaczynać nauki od wyznaczonego początku. Po prostu wybierasz pewien fragment (na początek najlepiej coś prostego) i zaczynasz działać. Tym samym robisz pierwszą „dziurę” w serze, czyli Twoim materiale do nauki. Kiedy opanujesz wybrany fragment, wybierasz sobie kolejny i robisz następną „dziurę”.

  Pierwsze informacje do przyswojenia, które wybierzesz, będą zazwyczaj proste. Ich opanowanie nie powinno Ci zająć więcej niż 5-10 minut. Chodzi o to, żebyś zaczął się uczyć i rozpoczął pracę, a nie odwlekał to w nieskończoność. W miarę drążenia kolejnych „dziur” Twój materiał do nauki będzie wyglądać jak ser szwajcarski, jednak Ty będziesz posuwać się naprzód aż do momentu, gdy cały materiał zostanie opanowany.

  Zachęcamy do zapoznania z innymi poradami maturalnymi dostępnymi na maturzysta.edu.pl – szczególnie z filmikami od naszych trenerów. Powodzenia na maturze!

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]