Żak Team
Jak się uczyć?
3 min

Jak skutecznie uczyć się do matury?

Treść wpisu

  O to jest pytanie! Jak uczyć się do matury, żeby było skutecznie, czyli efektywnie, a więc z sensem? Kto wie? Konia z rzędem temu albo przynajmniej nielimitowany dostęp do Internetu na 100 lat! A my też wiemy i Wam powiemy. Chcemy razem z Wami to ustalić, Maturzyści i Maturzystki 2024. Odpowiedzmy sobie skutecznie na pytanie tytułowe — raz a dobrze, żeby wiedzieć!

  Co to jest skuteczność?

  Skuteczność, inaczej efektywność, jest wtedy, gdy Twoja praca daje dobre wyniki/ niesie efekty/ skutkuje osiągnięciem celu. Gdy Twój wysiłek nie idzie na marne. Starasz się o coś, na przykład o dobre przygotowanie się do matury, a kiedy już idziesz na pierwszy egzamin, masz grunt pod nogami, bo czujesz się dobrze przygotowaną osobą. To jest Twój cel. A czy wyniki mierzą skuteczność? I tak, i nie. Zalecamy ostrożność w ogłaszaniu skuteczności przy dobrych wynikach. Jak to? Wyniki zależą w dużej mierze od Ciebie, ale nie tylko. Chodzi o to, że Twoim głównym zadaniem jest jak najlepsze, sumienne i porządne przygotowanie się do matury. Ogarnięcie materiału, opanowanie technik rozwiązywania arkuszy, odpowiedzi na egzaminach ustnych oraz wyćwiczenie siły woli, by tego dokonać. W tym bądź skuteczny/skuteczna.

  Skuteczność — dobry plan i konsekwencja w jednym

  Co zrobić, żeby skutecznie przygotować się do matury? Skutecznie, czyli tak, żeby nawet w razie słabszych wyników, czuć, że samemu zrobiło się wystarczająco wiele. Bez poczucia winy, bez żalu do siebie, bez wytykania sobie wad. Jak to możliwe? PLAN, ORGANIZACJA CZASU, KONCENTRACJA NA CELU — oto trzy filary efektywności przed maturą. Najpierw opracuj plan działania. Rozpisz, co musisz zrobić do maja. Jaki materiał czeka, ile tego jest? Czy masz potrzebne książki, a wartościowe treści z Internetu oznaczone jako ulubione, żeby kolejny raz ich nie wyszukiwać? Jeśli nie, pędź po książki i wskakuj do netu w poszukiwaniu zagubionych tutoriali/ podcastów/ stron. Ogarnij to i oszacuj, ile na to potrzebujesz czasu, przyswoić te treści.
  1. Planując terminy, zadaj sobie pytania:
  2.  Ile mam czasu do 7 maja 2024?
  3. Ile dni wychodzi na naukę?
  4. Ile godzin dziennie jesteś w stanie się uczyć – realnie, skutecznie, na serio?
  5. Koncentracja na celu — trzeci filar skuteczności to próba charakteru. Chodzi o maksymalne ograniczenie pola widzenia, żeby przez jakiś czas nie dostrzegać rozpraszaczy.
  Podczas nauki do matury warto odciąć się od nawyków, które zabierają nam czas i nie pomagają. Chodzi o to, żeby:
  • przestać ciągle scrollować;
  • zawiesić śledzenie tych treści, które nie wiążą się z maturą (ten serial obejrzysz po egzaminach — w nagrodę!),
  • nie wyszukiwać sobie innych zajęć, typu naprawa roweru, śledzenie promocji w sklepach itp. Możesz zrobić to po egzaminach w ramach relaksu i rekreacji.

  ***

  Skuteczność to podstawa sukcesu, ale nie jego gwarancja. Warto pamiętać o tym, co do nas należy i gdzie jest granica naszej odpowiedzialności. Z tym wiąże się praca według planu z terminami. Dobre przygotowanie się wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Skuteczność to zasada ludzi, którzy chcą iść do przodu i czuć, że są OK wobec siebie.
  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.

  Szkoła, studia, chill pod palmami? Ścieżki rozwoju po maturze

  Co po maturze? To pytanie nie traci na aktualności. Co robić po liceum? Uczyć się, pracować, a może ruszyć w świat i nocować pod palmami?Możliwości jest wiele. Mają plusy i minusy, każda ma swój sens. Jaki? Sprawdźmy i szybko, póki mamy na to czas. Pomaturalna szkoła wyboru i decyzji Nauka zawodu to po maturze naturalny […]