Żak Team
Jak się uczyć?
3 min

Jak skutecznie uczyć się do matury?

Treść wpisu

  O to jest pytanie! Jak uczyć się do matury, żeby było skutecznie, czyli efektywnie, a więc z sensem? Kto wie? Konia z rzędem temu albo przynajmniej nielimitowany dostęp do Internetu na 100 lat! A my też wiemy i Wam powiemy. Chcemy razem z Wami to ustalić, Maturzyści i Maturzystki 2024. Odpowiedzmy sobie skutecznie na pytanie tytułowe — raz a dobrze, żeby wiedzieć!

  Co to jest skuteczność?

  Skuteczność, inaczej efektywność, jest wtedy, gdy Twoja praca daje dobre wyniki/ niesie efekty/ skutkuje osiągnięciem celu. Gdy Twój wysiłek nie idzie na marne. Starasz się o coś, na przykład o dobre przygotowanie się do matury, a kiedy już idziesz na pierwszy egzamin, masz grunt pod nogami, bo czujesz się dobrze przygotowaną osobą. To jest Twój cel. A czy wyniki mierzą skuteczność? I tak, i nie. Zalecamy ostrożność w ogłaszaniu skuteczności przy dobrych wynikach. Jak to? Wyniki zależą w dużej mierze od Ciebie, ale nie tylko. Chodzi o to, że Twoim głównym zadaniem jest jak najlepsze, sumienne i porządne przygotowanie się do matury. Ogarnięcie materiału, opanowanie technik rozwiązywania arkuszy, odpowiedzi na egzaminach ustnych oraz wyćwiczenie siły woli, by tego dokonać. W tym bądź skuteczny/skuteczna.

  Skuteczność — dobry plan i konsekwencja w jednym

  Co zrobić, żeby skutecznie przygotować się do matury? Skutecznie, czyli tak, żeby nawet w razie słabszych wyników, czuć, że samemu zrobiło się wystarczająco wiele. Bez poczucia winy, bez żalu do siebie, bez wytykania sobie wad. Jak to możliwe? PLAN, ORGANIZACJA CZASU, KONCENTRACJA NA CELU — oto trzy filary efektywności przed maturą. Najpierw opracuj plan działania. Rozpisz, co musisz zrobić do maja. Jaki materiał czeka, ile tego jest? Czy masz potrzebne książki, a wartościowe treści z Internetu oznaczone jako ulubione, żeby kolejny raz ich nie wyszukiwać? Jeśli nie, pędź po książki i wskakuj do netu w poszukiwaniu zagubionych tutoriali/ podcastów/ stron. Ogarnij to i oszacuj, ile na to potrzebujesz czasu, przyswoić te treści.
  1. Planując terminy, zadaj sobie pytania:
  2.  Ile mam czasu do 7 maja 2024?
  3. Ile dni wychodzi na naukę?
  4. Ile godzin dziennie jesteś w stanie się uczyć – realnie, skutecznie, na serio?
  5. Koncentracja na celu — trzeci filar skuteczności to próba charakteru. Chodzi o maksymalne ograniczenie pola widzenia, żeby przez jakiś czas nie dostrzegać rozpraszaczy.
  Podczas nauki do matury warto odciąć się od nawyków, które zabierają nam czas i nie pomagają. Chodzi o to, żeby:
  • przestać ciągle scrollować;
  • zawiesić śledzenie tych treści, które nie wiążą się z maturą (ten serial obejrzysz po egzaminach — w nagrodę!),
  • nie wyszukiwać sobie innych zajęć, typu naprawa roweru, śledzenie promocji w sklepach itp. Możesz zrobić to po egzaminach w ramach relaksu i rekreacji.

  ***

  Skuteczność to podstawa sukcesu, ale nie jego gwarancja. Warto pamiętać o tym, co do nas należy i gdzie jest granica naszej odpowiedzialności. Z tym wiąże się praca według planu z terminami. Dobre przygotowanie się wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Skuteczność to zasada ludzi, którzy chcą iść do przodu i czuć, że są OK wobec siebie.
  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]