Żak Team
Jak się uczyć?
5 min

Jak powtórzyć materiał z kilku lat nauki i nie zwariować? Matura 2023

Treść wpisu

  Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty wpadasz w coraz większą panikę? Nie ma co ukrywać: „ogarnięcie” materiału z kilku lat nauki w kilka miesięcy to wyzwanie nawet dla tych, którzy pilnie przygotowywali się do każdego testu. Jak więc powinna wyglądać powtórka do matury, żeby a) pozwoliła Ci zdać egzamin dojrzałości z dobrym wynikiem i b) nie doprowadziła Cię na skraj załamania nerwowego? Oto kilka sprawdzonych metod.

  Powtórka do matury: zacznij od oceny swojego poziomu wiedzy i jej „przydatności”

  Co najmniej cztery egzaminy – tyle czeka na Ciebie na maturze 2023, w tym jeden przedmiot zdajesz na rozszerzeniu. To nie jest mało. Dlatego do przygotowań do matury trzeba podejść strategicznie. Zacznij od odpowiedzi na podstawowe pytanie: w której dziedzinie czujesz się najmocniej, a w której najsłabiej?

  Już wiesz? No to teraz kolejne pytanie: który z egzaminów jest dla Ciebie najważniejszy? Jeśli planujesz zdawać na studia – sprawdź, wyniki których matur będą brane pod uwagę w największym stopniu. 

  Przykładowo: jeżeli wybierasz się na informatykę, najważniejsze będą dla Ciebie wynik matury podstawowej z matematyki i matury rozszerzonej z jednego z przedmiotów ścisłych, który jest akceptowany przez wymarzoną uczelnię. A to oznacza, że na te egzaminy musisz położyć największy nacisk podczas przygotowań.

  A co z pozostałymi? Je również musisz oczywiście zdać, ale jeżeli masz mało czasu na przygotowania, do mniej „potrzebnych” matur podejdź z planem minimum. Ważne, abyś uzyskał z nich pozytywny wynik. Reszta przy aplikacji na studia będzie miała małe znaczenie.

  Powtórki do matury: opracuj plan działania

  Już wiesz, jakie są Twoje priorytety w kwestii egzaminów? Czas opracować konkretny plan działania. Pamiętaj: „rzucanie się” na naukę w panice i podejmowania zakucia wszystkiego na raz skończą się porażką. Nawet, jeśli zostało Ci kilka ostatnich miesięcy, możesz je wykorzystać mądrze i bez zarywania nocek na naukę. Co jest ważne?

  Przejrzyj sylabus maturalny i zobacz, czego musisz się nauczyć

  Do każdego egzaminu maturalnego na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziesz sylabus. Zostały tam określone konkretne wymagania w kwestii wiedzy i umiejętności, które musisz spełnić. Niech to one staną się dla Ciebie podstawowym wyznacznikiem do nauki.

  Przeczytaj, co jest od Ciebie wymagane i spróbuj się zastanowić, które z tych zagadnień są dla Ciebie łatwe i oczywiste, które do pewnego stopnia kojarzysz, a które… niekoniecznie. Dwie ostatnie kategorie powinny się dla Ciebie stać priorytetem, a rzeczy, które już umiesz zostaw sobie do powtórki na koniec. 

  Zaplanuj codzienną naukę do matury

  Spokojnie! Nie chodzi o to, abyś od rana do nocy siedział z nosem w książkach i notatkach. To przyniesie Ci więcej frustracji niż efektów – mózg nie lubi przeładowania. Dlatego lepiej zaplanować np. 1-2 godziny nauki codziennie, niż 12! Pamiętaj przy tym, aby:

  • uczyć się każdego przedmiotu w małych porcjach – tak, aby mózg zdążył przyswoić otrzymaną wiedzę,
  • „żonglować” przedmiotami – np. powtarzać przez godzinę angielski, a potem przejść do matematyki. Warto też ustalić sobie konkretne dni na naukę do każdego z egzaminów.

  Nie zapominaj o powtórkach

  Skuteczna nauka do matury (i do każdego innego egzaminu) jest oparta na regularnych powtórkach materiału. Zgodnie z tzw. krzywą zapominania, żeby jakiś fakt na trwałe zapisał się w Twojej pamięci (a nie został usunięty, niczym dane z RAM-u w Twoim komputerze czy smartfonie), trzeba go powtórzyć tylko i aż sześć razy:

  • 10 min po nauczeniu się go,
  • po ok. godzinie,
  • kolejnego dnia,
  • tydzień później,
  • miesiąc później,
  • pół roku później.

  Wydaje się, że to niewykonalne? Nic bardziej mylnego! Prosty sposób? Zrób własne, krótkie notatki z każdej powtórzonej partii materiału. Już sam ten proces pobudzi Twój mózg do zapamiętywania (bo przetworzysz informacje znajdujące się w książce czy kursie online, z którego korzystasz). A potem będzie Ci łatwo po prostu rzucić okiem na notatki i odświeżyć już poznane informacje. Spróbuj i przekonaj się, jakie to skuteczne!

  Nauka do matury: wykorzystaj narzędzia i materiały, które przyspieszą powtarzanie

  Większość rzeczy, których będziesz się uczyć do matury, jest Ci już przynajmniej w jakimś stopniu znana. Dlatego nie musisz np. ponownie czytać tych samych lektur czy całych długich rozdziałów w podręczniku o historii. Część z nich trzeba sobie po prostu przypomnieć. A jak? Pomogą Ci:

  • Twoje własne notatki,
  • różnego rodzaju streszczenia i opracowania w pigułce,
  • internetowe kursy do matury,
  • vlogi, które znajdziesz na YouTube,
  • filmy (świetne zarówno, gdy szukasz szybkiego sposobu na odświeżenie lub poznanie lektury, jak i kiedy chcesz się osłuchać z językiem obcym zdawanym na maturze).

  Znajdź takie materiały, z których korzystanie sprawi Ci przynajmniej odrobinę przyjemności – wtedy nauka przestanie być przykrym obowiązkiem.

  Nie zapomnij również sięgnąć do arkuszy maturalnych – zarówno tych z poprzednich lat, jak i przykładowych, przygotowanych przez ekspertów. Ich rozwiązywanie pozwoli Ci zarówno sprawdzić, ile już umiesz, jak i oswoić się z formą egzaminu. Dzięki temu na sali w maju poczujesz się znacznie pewniej.

  Wypróbuj nasze metody i przekonaj się, że nie taka matura straszna jak… egzaminy na studiach. Połamania piór!

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]