Żak Team
Jak się uczyć?
5 min

Jak powtórzyć materiał z kilku lat nauki i nie zwariować? Matura 2023

Treść wpisu

  Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty wpadasz w coraz większą panikę? Nie ma co ukrywać: „ogarnięcie” materiału z kilku lat nauki w kilka miesięcy to wyzwanie nawet dla tych, którzy pilnie przygotowywali się do każdego testu. Jak więc powinna wyglądać powtórka do matury, żeby a) pozwoliła Ci zdać egzamin dojrzałości z dobrym wynikiem i b) nie doprowadziła Cię na skraj załamania nerwowego? Oto kilka sprawdzonych metod.

  Powtórka do matury: zacznij od oceny swojego poziomu wiedzy i jej „przydatności”

  Co najmniej cztery egzaminy – tyle czeka na Ciebie na maturze 2023, w tym jeden przedmiot zdajesz na rozszerzeniu. To nie jest mało. Dlatego do przygotowań do matury trzeba podejść strategicznie. Zacznij od odpowiedzi na podstawowe pytanie: w której dziedzinie czujesz się najmocniej, a w której najsłabiej?

  Już wiesz? No to teraz kolejne pytanie: który z egzaminów jest dla Ciebie najważniejszy? Jeśli planujesz zdawać na studia – sprawdź, wyniki których matur będą brane pod uwagę w największym stopniu. 

  Przykładowo: jeżeli wybierasz się na informatykę, najważniejsze będą dla Ciebie wynik matury podstawowej z matematyki i matury rozszerzonej z jednego z przedmiotów ścisłych, który jest akceptowany przez wymarzoną uczelnię. A to oznacza, że na te egzaminy musisz położyć największy nacisk podczas przygotowań.

  A co z pozostałymi? Je również musisz oczywiście zdać, ale jeżeli masz mało czasu na przygotowania, do mniej „potrzebnych” matur podejdź z planem minimum. Ważne, abyś uzyskał z nich pozytywny wynik. Reszta przy aplikacji na studia będzie miała małe znaczenie.

  Powtórki do matury: opracuj plan działania

  Już wiesz, jakie są Twoje priorytety w kwestii egzaminów? Czas opracować konkretny plan działania. Pamiętaj: „rzucanie się” na naukę w panice i podejmowania zakucia wszystkiego na raz skończą się porażką. Nawet, jeśli zostało Ci kilka ostatnich miesięcy, możesz je wykorzystać mądrze i bez zarywania nocek na naukę. Co jest ważne?

  Przejrzyj sylabus maturalny i zobacz, czego musisz się nauczyć

  Do każdego egzaminu maturalnego na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziesz sylabus. Zostały tam określone konkretne wymagania w kwestii wiedzy i umiejętności, które musisz spełnić. Niech to one staną się dla Ciebie podstawowym wyznacznikiem do nauki.

  Przeczytaj, co jest od Ciebie wymagane i spróbuj się zastanowić, które z tych zagadnień są dla Ciebie łatwe i oczywiste, które do pewnego stopnia kojarzysz, a które… niekoniecznie. Dwie ostatnie kategorie powinny się dla Ciebie stać priorytetem, a rzeczy, które już umiesz zostaw sobie do powtórki na koniec. 

  Zaplanuj codzienną naukę do matury

  Spokojnie! Nie chodzi o to, abyś od rana do nocy siedział z nosem w książkach i notatkach. To przyniesie Ci więcej frustracji niż efektów – mózg nie lubi przeładowania. Dlatego lepiej zaplanować np. 1-2 godziny nauki codziennie, niż 12! Pamiętaj przy tym, aby:

  • uczyć się każdego przedmiotu w małych porcjach – tak, aby mózg zdążył przyswoić otrzymaną wiedzę,
  • „żonglować” przedmiotami – np. powtarzać przez godzinę angielski, a potem przejść do matematyki. Warto też ustalić sobie konkretne dni na naukę do każdego z egzaminów.

  Nie zapominaj o powtórkach

  Skuteczna nauka do matury (i do każdego innego egzaminu) jest oparta na regularnych powtórkach materiału. Zgodnie z tzw. krzywą zapominania, żeby jakiś fakt na trwałe zapisał się w Twojej pamięci (a nie został usunięty, niczym dane z RAM-u w Twoim komputerze czy smartfonie), trzeba go powtórzyć tylko i aż sześć razy:

  • 10 min po nauczeniu się go,
  • po ok. godzinie,
  • kolejnego dnia,
  • tydzień później,
  • miesiąc później,
  • pół roku później.

  Wydaje się, że to niewykonalne? Nic bardziej mylnego! Prosty sposób? Zrób własne, krótkie notatki z każdej powtórzonej partii materiału. Już sam ten proces pobudzi Twój mózg do zapamiętywania (bo przetworzysz informacje znajdujące się w książce czy kursie online, z którego korzystasz). A potem będzie Ci łatwo po prostu rzucić okiem na notatki i odświeżyć już poznane informacje. Spróbuj i przekonaj się, jakie to skuteczne!

  Nauka do matury: wykorzystaj narzędzia i materiały, które przyspieszą powtarzanie

  Większość rzeczy, których będziesz się uczyć do matury, jest Ci już przynajmniej w jakimś stopniu znana. Dlatego nie musisz np. ponownie czytać tych samych lektur czy całych długich rozdziałów w podręczniku o historii. Część z nich trzeba sobie po prostu przypomnieć. A jak? Pomogą Ci:

  • Twoje własne notatki,
  • różnego rodzaju streszczenia i opracowania w pigułce,
  • internetowe kursy do matury,
  • vlogi, które znajdziesz na YouTube,
  • filmy (świetne zarówno, gdy szukasz szybkiego sposobu na odświeżenie lub poznanie lektury, jak i kiedy chcesz się osłuchać z językiem obcym zdawanym na maturze).

  Znajdź takie materiały, z których korzystanie sprawi Ci przynajmniej odrobinę przyjemności – wtedy nauka przestanie być przykrym obowiązkiem.

  Nie zapomnij również sięgnąć do arkuszy maturalnych – zarówno tych z poprzednich lat, jak i przykładowych, przygotowanych przez ekspertów. Ich rozwiązywanie pozwoli Ci zarówno sprawdzić, ile już umiesz, jak i oswoić się z formą egzaminu. Dzięki temu na sali w maju poczujesz się znacznie pewniej.

  Wypróbuj nasze metody i przekonaj się, że nie taka matura straszna jak… egzaminy na studiach. Połamania piór!

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.

  Szkoła, studia, chill pod palmami? Ścieżki rozwoju po maturze

  Co po maturze? To pytanie nie traci na aktualności. Co robić po liceum? Uczyć się, pracować, a może ruszyć w świat i nocować pod palmami?Możliwości jest wiele. Mają plusy i minusy, każda ma swój sens. Jaki? Sprawdźmy i szybko, póki mamy na to czas. Pomaturalna szkoła wyboru i decyzji Nauka zawodu to po maturze naturalny […]