Jak powtórzyć materiał z kilku lat nauki i nie zwariować? Matura 2023

Attractive student use internet technology and high speed wi-fi connection to chat with friend. Smiling man play games on laptop in front of the window. Customer support guy working on freelance.
Jak się uczyć? Matura 2023

Jak powtórzyć materiał z kilku lat nauki i nie zwariować? Matura 2023

Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty wpadasz w coraz większą panikę? Nie ma co ukrywać: „ogarnięcie” materiału z kilku lat nauki w kilka miesięcy to wyzwanie nawet dla tych, którzy pilnie przygotowywali się do każdego testu. Jak więc powinna wyglądać powtórka do matury, żeby a) pozwoliła Ci zdać egzamin dojrzałości z dobrym wynikiem i b) nie doprowadziła Cię na skraj załamania nerwowego? Oto kilka sprawdzonych metod.

Powtórka do matury – zacznij od oceny swojego poziomu wiedzy i jej „przydatności”

Co najmniej cztery egzaminy – tyle czeka na Ciebie na maturze 2023, w tym jeden przedmiot zdajesz na rozszerzeniu. To nie jest mało. Dlatego do przygotowań do matury trzeba podejść strategicznie. Zacznij od odpowiedzi na podstawowe pytanie: w której dziedzinie czujesz się najmocniej, a w której najsłabiej?

Już wiesz? No to teraz kolejne pytanie: który z egzaminów jest dla Ciebie najważniejszy? Jeśli planujesz zdawać na studia – sprawdź, wyniki których matur będą brane pod uwagę w największym stopniu. 

Przykładowo: jeżeli wybierasz się na informatykę, najważniejsze będą dla Ciebie wynik matury podstawowej z matematyki i matury rozszerzonej z jednego z przedmiotów ścisłych, który jest akceptowany przez wymarzoną uczelnię. A to oznacza, że na te egzaminy musisz położyć największy nacisk podczas przygotowań.

A co z pozostałymi? Je również musisz oczywiście zdać, ale jeżeli masz mało czasu na przygotowania, do mniej „potrzebnych” matur podejdź z planem minimum. Ważne, abyś uzyskał z nich pozytywny wynik. Reszta przy aplikacji na studia będzie miała małe znaczenie.

Powtórki do matury: opracuj plan działania

Już wiesz, jakie są Twoje priorytety w kwestii egzaminów? Czas opracować konkretny plan działania. Pamiętaj: „rzucanie się” na naukę w panice i podejmowania zakucia wszystkiego na raz skończą się porażką. Nawet, jeśli zostało Ci kilka ostatnich miesięcy, możesz je wykorzystać mądrze i bez zarywania nocek na naukę. Co jest ważne?

Przejrzyj sylabus maturalny i zobacz, czego musisz się nauczyć

Do każdego egzaminu maturalnego na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziesz sylabus. Zostały tam określone konkretne wymagania w kwestii wiedzy i umiejętności, które musisz spełnić. Niech to one staną się dla Ciebie podstawowym wyznacznikiem do nauki.

Przeczytaj, co jest od Ciebie wymagane i spróbuj się zastanowić, które z tych zagadnień są dla Ciebie łatwe i oczywiste, które do pewnego stopnia kojarzysz, a które… niekoniecznie. Dwie ostatnie kategorie powinny się dla Ciebie stać priorytetem, a rzeczy, które już umiesz zostaw sobie do powtórki na koniec. 

Zaplanuj codzienną naukę do matury

Spokojnie! Nie chodzi o to, abyś od rana do nocy siedział z nosem w książkach i notatkach. To przyniesie Ci więcej frustracji niż efektów – mózg nie lubi przeładowania. Dlatego lepiej zaplanować np. 1-2 godziny nauki codziennie, niż 12! Pamiętaj przy tym, aby:

 • uczyć się każdego przedmiotu w małych porcjach – tak, aby mózg zdążył przyswoić otrzymaną wiedzę,
 • „żonglować” przedmiotami – np. powtarzać przez godzinę angielski, a potem przejść do matematyki. Warto też ustalić sobie konkretne dni na naukę do każdego z egzaminów.

Nie zapominaj o powtórkach

Skuteczna nauka do matury (i do każdego innego egzaminu) jest oparta na regularnych powtórkach materiału. Zgodnie z tzw. krzywą zapominania, żeby jakiś fakt na trwałe zapisał się w Twojej pamięci (a nie został usunięty, niczym dane z RAM-u w Twoim komputerze czy smartfonie), trzeba go powtórzyć tylko i aż sześć razy:

 • 10 min po nauczeniu się go,
 • po ok. godzinie,
 • kolejnego dnia,
 • tydzień później,
 • miesiąc później,
 • pół roku później.

Wydaje się, że to niewykonalne? Nic bardziej mylnego! Prosty sposób? Zrób własne, krótkie notatki z każdej powtórzonej partii materiału. Już sam ten proces pobudzi Twój mózg do zapamiętywania (bo przetworzysz informacje znajdujące się w książce czy kursie online, z którego korzystasz). A potem będzie Ci łatwo po prostu rzucić okiem na notatki i odświeżyć już poznane informacje. Spróbuj i przekonaj się, jakie to skuteczne!

Nauka do matury: wykorzystaj narzędzia i materiały, które przyspieszą powtarzanie

Większość rzeczy, których będziesz się uczyć do matury, jest Ci już przynajmniej w jakimś stopniu znana. Dlatego nie musisz np. ponownie czytać tych samych lektur czy całych długich rozdziałów w podręczniku o historii. Część z nich trzeba sobie po prostu przypomnieć. A jak? Pomogą Ci:

 • Twoje własne notatki,
 • różnego rodzaju streszczenia i opracowania w pigułce,
 • internetowe kursy do matury,
 • vlogi, które znajdziesz na YouTube,
 • filmy (świetne zarówno, gdy szukasz szybkiego sposobu na odświeżenie lub poznanie lektury, jak i kiedy chcesz się osłuchać z językiem obcym zdawanym na maturze).

Znajdź takie materiały, z których korzystanie sprawi Ci przynajmniej odrobinę przyjemności – wtedy nauka przestanie być przykrym obowiązkiem.

Nie zapomnij również sięgnąć do arkuszy maturalnych – zarówno tych z poprzednich lat, jak i przykładowych, przygotowanych przez ekspertów. Ich rozwiązywanie pozwoli Ci zarówno sprawdzić, ile już umiesz, jak i oswoić się z formą egzaminu. Dzięki temu na sali w maju poczujesz się znacznie pewniej.

Wypróbuj nasze metody i przekonaj się, że nie taka matura straszna jak… egzaminy na studiach. Połamania piór!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim na swoim wallu!

Facebook
Twitter
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.