Jak się przygotować do matury z matematyki 2024? | maturzysta.edu.pl
Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Jak się przygotować do matury z matematyki 2024?

Treść wpisu

  Matematyka się liczy. Szczególnie dobrze wiedzą to Maturzyści i Maturzystki przed egzaminami. W 2024 roku, jak i w latach poprzednich, matematyka to jeden z obowiązkowych przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym. Miłośnicy tej królowej nauk dodatkowo mogą podejść do egzaminu rozszerzonego.

  Jak się zabrać do matematyki na maturze? Kalkulować na zimno, czy w emocjach liczyć na szczęście? A może wyciągnąć średnią? Sprawdźmy, jakimi danymi już dysponujemy, aby obliczyć prawdopodobieństwo sukcesu na maturze z matematyki 2024.

  Terminy i inne dane o matematyce

  Ile czasu zostało do matury z matematyki? Łatwo policzyć, jeżeli wiemy, że wyznaczono następujące terminy na egzaminy maturalne:

  • 8 maja 2024 – poziom podstawowy,
  • 15 maja 2024 – poziom rozszerzony.

  Przypominamy, że w razie gdyby coś się wydarzyło, są jeszcze terminy dodatkowe w czerwcu, a w sierpniu poprawkowe.

  Jak długo będą trwały egzaminy z matematyki?

  W formule 2023 egzamin maturalny z matematyki będzie trwał 180 minut na poziomie podstawowym i tyle samo na rozszerzonym.

  Matura z matematyki w formule 2015 na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut.

  Co można, a czego nie wolno mieć przy sobie na sali egzaminacyjnej? Zabierzcie:

  • dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport;
  • długopis z czarnym wkładem;
  • i jeszcze jeden długopis — na zapas (przezorny ubezpieczony);
  • małą butelkę wody bez etykiety;
  • chusteczki bez opakowania.

  Specjalnie z myślą o matematyce wyposażcie się w:

  • linijkę;
  • cyrkiel;
  • kalkulator (prosty, czyli taki do dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz procentów i pierwiastków).

  A co z tablicami matematycznymi? Tym zajmie się szkoła. Będą dostępne na sali.

  Co się liczy na maturze z matematyki 2024?

  • Wymagania egzaminacyjne i cel matury z matematyki

  Zadania na maturze z matematyki w 2024 roku będą sformułowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Więcej o wymaganiach możecie przeczytać w Informatorze CKE wraz z aneksem.

  Po co właściwie jest ten egzamin? Matura z matematyki sprawdza Twoją sprawność rachunkową, umiejętność wykorzystania i tworzenia informacji, sprawność wykorzystania i interpretowania reprezentacji oraz rozumowanie i argumentację.

  • Rodzaje zadań i zagadnienia

  Jakich zadań się spodziewać? W arkuszach znajdą się pytania:

  1. zamknięte — z odpowiedziami typu „prawda”/ „fałsz” lub wymagające wskazania poprawnej odpowiedzi z podanych.
  2. otwarte — gdzie osoba egzaminowana samodzielnie formułuje odpowiedź. Do otwartych należą zadania wymagające uzupełnienia, wykonania działania matematycznego, czy też udzielenia odpowiedzi rozszerzonej.

  Treść zadań będzie dotyczyła następujących zagadnień:

  liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań, funkcje, ciągi, trygonometria, planimetria, geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej, stereometria, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka, optymalizacja i rachunek różniczkowy.

  • Wyniki

  Finalnie liczą się punkty, a tych można zebrać 46 (zarówno w formule 2023, jak i w formule 2015). Aby zdać egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, należy uzyskać minimum 30%. Poziom rozszerzony nie ma progu zdawalności.

  Wyniki z egzaminów w maju oraz dodatkowych w czerwcu będą ogłoszone 9 lipca 2024. Wyniki poprawek z sierpnia poznamy 10 września.

  Matematyczny sposób na stres

  Jak się przygotować do matury z matematyki w 2024 roku? Tu liczy się systematyczność, umiejętność korzystania z danych, dobra metoda, a przede wszystkim logika.

  Jak radzić sobie ze stresem przed maturą z matematyki? Sama królowa nauk może w tym pomóc. Jakby tak lęki podzielić na mniejsze części oraz wziąć je w nawias, a uzyskany wynik pomnożyć przez wiarę w siebie popartą sumienną pracą i skutecznym planem nauki? Otrzymamy bardzo wysokie prawdopodobieństwo uzyskania dobrych wyników. To prawdopodobne, a nawet pewne.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]

  Biologia, geografia, fizyka i chemia na maturze 2024

  Jedni żyją biologią, drudzy geografią, na niektórych działają siły przyciągania fizyki, a jeszcze inni czują chemię. A co najlepsze, matura może im pomóc w rozwijaniu pasji. Egzamin z przyrodniczego hobby? Proszę bardzo. Dla każdego coś dobrego. Jeśli idzie o maturę, wkręceni w przyrodę mają w czym wybierać. Biologia, geografia, fizyka i chemia należą do przedmiotów […]