Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Jak się przygotować do matury z matematyki 2024?

Treść wpisu

  Matematyka się liczy. Szczególnie dobrze wiedzą to Maturzyści i Maturzystki przed egzaminami. W 2024 roku, jak i w latach poprzednich, matematyka to jeden z obowiązkowych przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym. Miłośnicy tej królowej nauk dodatkowo mogą podejść do egzaminu rozszerzonego.

  Jak się zabrać do matematyki na maturze? Kalkulować na zimno, czy w emocjach liczyć na szczęście? A może wyciągnąć średnią? Sprawdźmy, jakimi danymi już dysponujemy, aby obliczyć prawdopodobieństwo sukcesu na maturze z matematyki 2024.

  Terminy i inne dane o matematyce

  Ile czasu zostało do matury z matematyki? Łatwo policzyć, jeżeli wiemy, że wyznaczono następujące terminy na egzaminy maturalne:

  • 8 maja 2024 – poziom podstawowy,
  • 15 maja 2024 – poziom rozszerzony.

  Przypominamy, że w razie gdyby coś się wydarzyło, są jeszcze terminy dodatkowe w czerwcu, a w sierpniu poprawkowe.

  Jak długo będą trwały egzaminy z matematyki?

  W formule 2023 egzamin maturalny z matematyki będzie trwał 180 minut na poziomie podstawowym i tyle samo na rozszerzonym.

  Matura z matematyki w formule 2015 na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut.

  Co można, a czego nie wolno mieć przy sobie na sali egzaminacyjnej? Zabierzcie:

  • dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport;
  • długopis z czarnym wkładem;
  • i jeszcze jeden długopis — na zapas (przezorny ubezpieczony);
  • małą butelkę wody bez etykiety;
  • chusteczki bez opakowania.

  Specjalnie z myślą o matematyce wyposażcie się w:

  • linijkę;
  • cyrkiel;
  • kalkulator (prosty, czyli taki do dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz procentów i pierwiastków).

  A co z tablicami matematycznymi? Tym zajmie się szkoła. Będą dostępne na sali.

  Co się liczy na maturze z matematyki 2024?

  • Wymagania egzaminacyjne i cel matury z matematyki

  Zadania na maturze z matematyki w 2024 roku będą sformułowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Więcej o wymaganiach możecie przeczytać w Informatorze CKE wraz z aneksem.

  Po co właściwie jest ten egzamin? Matura z matematyki sprawdza Twoją sprawność rachunkową, umiejętność wykorzystania i tworzenia informacji, sprawność wykorzystania i interpretowania reprezentacji oraz rozumowanie i argumentację.

  • Rodzaje zadań i zagadnienia

  Jakich zadań się spodziewać? W arkuszach znajdą się pytania:

  1. zamknięte — z odpowiedziami typu „prawda”/ „fałsz” lub wymagające wskazania poprawnej odpowiedzi z podanych.
  2. otwarte — gdzie osoba egzaminowana samodzielnie formułuje odpowiedź. Do otwartych należą zadania wymagające uzupełnienia, wykonania działania matematycznego, czy też udzielenia odpowiedzi rozszerzonej.

  Treść zadań będzie dotyczyła następujących zagadnień:

  liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań, funkcje, ciągi, trygonometria, planimetria, geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej, stereometria, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka, optymalizacja i rachunek różniczkowy.

  • Wyniki

  Finalnie liczą się punkty, a tych można zebrać 46 (zarówno w formule 2023, jak i w formule 2015). Aby zdać egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, należy uzyskać minimum 30%. Poziom rozszerzony nie ma progu zdawalności.

  Wyniki z egzaminów w maju oraz dodatkowych w czerwcu będą ogłoszone 9 lipca 2024. Wyniki poprawek z sierpnia poznamy 10 września.

  Matematyczny sposób na stres

  Jak się przygotować do matury z matematyki w 2024 roku? Tu liczy się systematyczność, umiejętność korzystania z danych, dobra metoda, a przede wszystkim logika.

  Jak radzić sobie ze stresem przed maturą z matematyki? Sama królowa nauk może w tym pomóc. Jakby tak lęki podzielić na mniejsze części oraz wziąć je w nawias, a uzyskany wynik pomnożyć przez wiarę w siebie popartą sumienną pracą i skutecznym planem nauki? Otrzymamy bardzo wysokie prawdopodobieństwo uzyskania dobrych wyników. To prawdopodobne, a nawet pewne.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.