Żak Team
Formalności
4 min

Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

Treść wpisu

  Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres?

  Matura ustna 2024 — co warto o niej wiedzieć?

  • Kiedy odbędą się matury ustne 2024?

  W 2024 roku matury ustne są planowane od 11 do 16 maja (z przerwą w niedzielę 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

  Szkoły ustalają konkretne dni w tych przedziałach czasowych.

  W razie czego, w czerwcu są terminy dodatkowe, a poprawkowe w sierpniu.

  • Czy matura ustna w 2024 roku jest obowiązkowa?

  Tak, każdy maturzysta i każda maturzystka w 2024 roku musi podejść do egzaminów ustnych. Dotyczy to nawet osób, które już podchodziły do matury w latach 2020-2022. Wtedy nie organizowano matur ustnych z powodu pandemii.  Teraz egzaminy ustne na równi z pisemnymi obowiązują wszystkich.

  • Jak wygląda matura ustna?

  Matura ustna polega na udzielaniu odpowiedzi przed komisją. Oko w oko, twarzą w twarz — spotkanie z egzaminatorami to jedno z maturalnych wyzwań.

  Egzamin ustny z języka polskiego trwa 30 minut, z czego 15 minut jest na przygotowanie się, a kolejne 15 minut na odpowiedzi przed komisją.

  Egzamin ustny z wybranego języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) trwa 15 minut. W całości odbywa się w języku obcym. Polega na konwersacji z egzaminatorem/ egzaminatorką w obecności drugiej osoby z komisji w roli obserwatora.

  Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Wskazówki

  • Jak dobrze zaprezentować się przed komisją?

  Aby dobrze wypaść, należy pamiętać, że na maturze najważniejsza jest wiedza, którą się posiada, a techniki autoprezentacji jedynie pomagają w jej przedstawieniu. Przygotowanie się z materiału to konieczność numer jeden.

  Ważny jest też strój, to jest ubranie odpowiednie do okazji. Schludny wygląd i klasyczna prostota nigdy nie wychodzą z mody.

  Przed wejściem do sali warto wziąć kilka głębokich oddechów. Tlen czyni cuda. Pewnym krokiem przed siebie. Naturalne zachowanie zawsze w cenie. Bądź sobą. Nie unikaj wzroku egzaminatorów. Nie garb się. Serio, garbienie się pogarsza Twoje możliwości. Gorzej oddychasz, słabiej główkujesz, do tego wyglądasz na osobę przestraszoną, która wolałaby uciec, niż dobrze wypaść.

  Mowa ciała i gestykulacja to Twoi sprzymierzeńcy. Naturalne zachowanie i opanowanie to uniwersalne zasady autoprezentacji na maturze oraz w innych oficjalnych sytuacjach, które Cię czekają.

  • Co zrobić, by dobrze odpowiadać?

  Odpowiedź na to pytanie jest krótka i brutalna: DOBRZE SIĘ PRZYGOTOWAĆ. Wcześniej, rzecz jasna. Aby dobrze odpowiadać, trzeba mieć wiedzę, ale i odrobinę umiejętności innego rodzaju.

  Przed egzaminami warto poćwiczyć wypowiadanie się na głos. Przed lustrem, przed rodziną, przed znajomymi — jak wolisz. Chodzi o to, by można było ocenić, czy wypowiadasz się na temat i poprawnie.

  Ważna jest koncentracja i trzymanie się tematu. Znaczenie ma też słownictwo, którego używasz.

  Pokaż, że potrafisz wypowiedzieć się na dany temat. Jesteś na tej maturze po to, aby ją zdać. Zawalcz o to, bo potrafisz.

  • Czy można zdać maturę ustną bez stresu?

  Matura bez stresu nie występuje. Nie ma co się oszukiwać. Można jednak stres opanować i sobie z nim radzić. Jak?

  Nic nie zastąpi poczucia pewności siebie, jakie daje gruntowne przygotowanie się do egzaminów. Im słabsze przygotowanie, tym silniejszy stres.

  Opanowywania stresu można się nauczyć za pomocą różnych technik, np. ćwiczeń oddechowych albo medytacji. Czasem warto sięgnąć po najprostsze rozwiązania i po prostu porozmawiać z kimś — rodziną, przyjaciółmi, nauczycielem — o tym, jak się czujesz przed egzaminami.

  W redukcji stresu pomaga ruch na świeżym powietrzu, wysypianie się, a i dbałość o zdrowe odżywianie nie zaszkodzi.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czego i jak uczyć się po maturze? Mikrokompetencje i ich rola w rozwoju

  Dzieje się. W temacie rozwoju zawodowego i osobistego ciągle coś nowego. Czy słyszeliście już o mikrokompetencjach? Wiecie, czym są i co oznaczają? Nadążacie za hot nowinkami? Sprawdźmy najnowsze trendy w rozwoju zawodowym i osobistym, zanim staną się passé.

  Matura 2024 – najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów

  Matura to nie tylko egzaminy. To także wielki event, edukacyjna impreza z rozmachem, wydarzenie medialne oraz temat plotek. Matura 2024 to hot sensacja, w której bierzesz udział na pełnej petardzie! Specjalnie dla Was garść najświeższych newsów, gorące komentarze oraz opinie ekspertów, czyli wszystko, co warto wiedzieć o maturze — szczególnie w roku 2024. Matura 2024 […]

  Kto się stresuje maturą i dlaczego?

  Matura stresuje. Z jakiegoś powodu te kilka egzaminów rozkłada ludzi na łopatki, przyspiesza rytm ich serc, podnosi im ciśnienie. Dlaczego tak się dzieje?