Żak Team
Matura 2022
3 min

Jak pisać wypracowania z języka angielskiego? Matura 2022

Treść wpisu

  Prace pisemne na maturze z języka angielskiego to dla niektórych najtrudniejsza część egzaminu maturalnego. Problemy mogą mieć zarówno osoby o niewielkich umiejętnościach językowych, jak i maturzyści budujący złożone zdania, z zaawansowanym słownictwem. Oto parę wskazówek, jak dobrze napisać wypracowanie z języka angielskiego i uzyskać wysoki wynik na maturze 2022.

  Zawrzyj wszystkie podpunkty zadania

  Jedną z najważniejszych kwestii na egzaminie maturalnym jest dokładne czytanie poleceń i poprawne wykorzystanie struktury organizacyjnej w arkuszu egzaminacyjnym. W pracy pisemnej zawrzyj wszystkie podpunkty, o które poproszono Cię w zadaniu. Brak jakiegokolwiek z nich skutkuje obniżeniem liczby punktów nawet, jeżeli praca jest bezbłędna. Dobrym pomysłem jest podkreślanie tych fragmentów zadania, które uwzględniło się już w wypracowaniu na maturze. Dzięki temu łatwo będzie się zorientować, jakie tematy musisz jeszcze poruszyć.

  Lepiej napisać mniej, niż napisać źle i stracić punkty

  Wielu maturzystów stara się wypaść jak najlepiej podczas egzaminów maturalnych i używa wysublimowanego słownictwa. Jeżeli Twoja znajomość języka angielskiego jest bardzo dobra, dostaniesz maksymalną ilość punktów – jeżeli jednak popełnisz błędy w pisowni lub stylistyce, możesz otrzymać mniej punktów niż osoby przeciętnie piszące. Z tego powodu najbezpieczniejszą strategią jest używanie tych fraz, których poprawności jest się pewnym, bez nadmiernych prób zaimponowania egzaminatorom.

  Pamiętaj o formie wypracowań z języka angielskiego na maturze

  Przed maturą 2022 warto powtórzyć sobie cechy różnych form prac pisemnych: listu, artykułu czy rozprawki. Brak charakterystycznych dla danej formy elementów w wypracowaniu jest jednym z powodów uzyskania małej ilości punktów. A zatem:

  • przy pisaniu listu pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i zwracaniu się do adresata,
  • przy pisaniu rozprawki nie zapomnij o kompozycji „wstęp, rozwinięcie, zakończenie”, a także o akapitach oddzielających poszczególne części lub argumenty,
  • przy pisaniu artykułu stwórz tytuł, odnoszący się do całej treści i przykuwający uwagę odbiorcy.

  Arkusz maturalny już napisany? Co teraz?

  Na koniec egzaminu maturalnego z języka angielskiego zawsze warto policzyć słowa w pracy pisemnej – zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża liczba wyrazów będzie przyczyną niższego wyniku.

  Już wiecie, na co zwrócić uwagę i jak się odpowiednio przygotować do walki o jak najlepszy wynik egzaminu z języka angielskiego. Jeżeli czytasz ten artykuł, to z pewnością zastanawiasz się, czy masz już odpowiednią wiedzę? Masz jeszcze trochę czasu, więc możesz zajrzeć tutaj:

  • arkuszy maturalnych, czy testów z poprzednich lat i poszerzać wiedzę na własny rachunek,
  • zapisać się na kursy maturalne i przejść ścieżkę przygotowania razem z wykwalifikowanym nauczycielem.

  Wszystkim Maturzystom w 2022 roku życzymy pomyślnie zdanych egzaminów i pozytywnie rozpatrzonej aplikacji na wybranych kierunkach. Powodzenia!

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]