Żak Team
Matura 2022
3 min

Jak pisać wypracowania z języka angielskiego? Matura 2022

Treść wpisu

  Prace pisemne na maturze z języka angielskiego to dla niektórych najtrudniejsza część egzaminu maturalnego. Problemy mogą mieć zarówno osoby o niewielkich umiejętnościach językowych, jak i maturzyści budujący złożone zdania, z zaawansowanym słownictwem. Oto parę wskazówek, jak dobrze napisać wypracowanie z języka angielskiego i uzyskać wysoki wynik na maturze 2022.

  Zawrzyj wszystkie podpunkty zadania

  Jedną z najważniejszych kwestii na egzaminie maturalnym jest dokładne czytanie poleceń i poprawne wykorzystanie struktury organizacyjnej w arkuszu egzaminacyjnym. W pracy pisemnej zawrzyj wszystkie podpunkty, o które poproszono Cię w zadaniu. Brak jakiegokolwiek z nich skutkuje obniżeniem liczby punktów nawet, jeżeli praca jest bezbłędna. Dobrym pomysłem jest podkreślanie tych fragmentów zadania, które uwzględniło się już w wypracowaniu na maturze. Dzięki temu łatwo będzie się zorientować, jakie tematy musisz jeszcze poruszyć.

  Lepiej napisać mniej, niż napisać źle i stracić punkty

  Wielu maturzystów stara się wypaść jak najlepiej podczas egzaminów maturalnych i używa wysublimowanego słownictwa. Jeżeli Twoja znajomość języka angielskiego jest bardzo dobra, dostaniesz maksymalną ilość punktów – jeżeli jednak popełnisz błędy w pisowni lub stylistyce, możesz otrzymać mniej punktów niż osoby przeciętnie piszące. Z tego powodu najbezpieczniejszą strategią jest używanie tych fraz, których poprawności jest się pewnym, bez nadmiernych prób zaimponowania egzaminatorom.

  Pamiętaj o formie wypracowań z języka angielskiego na maturze

  Przed maturą 2022 warto powtórzyć sobie cechy różnych form prac pisemnych: listu, artykułu czy rozprawki. Brak charakterystycznych dla danej formy elementów w wypracowaniu jest jednym z powodów uzyskania małej ilości punktów. A zatem:

  • przy pisaniu listu pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i zwracaniu się do adresata,
  • przy pisaniu rozprawki nie zapomnij o kompozycji „wstęp, rozwinięcie, zakończenie”, a także o akapitach oddzielających poszczególne części lub argumenty,
  • przy pisaniu artykułu stwórz tytuł, odnoszący się do całej treści i przykuwający uwagę odbiorcy.

  Arkusz maturalny już napisany? Co teraz?

  Na koniec egzaminu maturalnego z języka angielskiego zawsze warto policzyć słowa w pracy pisemnej – zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża liczba wyrazów będzie przyczyną niższego wyniku.

  Już wiecie, na co zwrócić uwagę i jak się odpowiednio przygotować do walki o jak najlepszy wynik egzaminu z języka angielskiego. Jeżeli czytasz ten artykuł, to z pewnością zastanawiasz się, czy masz już odpowiednią wiedzę? Masz jeszcze trochę czasu, więc możesz zajrzeć tutaj:

  • arkuszy maturalnych, czy testów z poprzednich lat i poszerzać wiedzę na własny rachunek,
  • zapisać się na kursy maturalne i przejść ścieżkę przygotowania razem z wykwalifikowanym nauczycielem.

  Wszystkim Maturzystom w 2022 roku życzymy pomyślnie zdanych egzaminów i pozytywnie rozpatrzonej aplikacji na wybranych kierunkach. Powodzenia!

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Wyniki egzaminów maturalnych 2024 – oficjalne dane

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

  Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.