Ile będzie czasu na maturze 2023?

veri-ivanova-p3Pj7jOYvnM-unsplash
Formalności Matura 2023

Ile będzie czasu na maturze 2023?

Wprowadzenie nowej matury 2023 związane jest z likwidacją gimnazjów i wydłużeniem nauki do czterech lat w liceach i pięciu lat w technikach. Wiosną egzamin dojrzałości będzie zdawać pierwszy rocznik absolwentów, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Jakich zmian maturalnych możemy spodziewać się na nowej maturze 2023?

Ile trwa matura w 2023?

Na stronie CKE opublikowane zostały informatory, w których można znaleźć informacje o wprowadzonych zmianach. Najważniejsze z nich dotyczą przede wszystkim czasu trwania matury, wymagań, które należy spełnić, aby zdać egzamin, rodzajów zadań, jakie mogą się pojawić, a także formy przeprowadzania egzaminów pisemnych i ustnych.

Jak co roku, egzaminy maturalne 2023 rozpoczną się punktualnie o godzinie 9:00. Matura z języka mniejszości narodowej (zarówno na poziomie podstawowym, jak i egzaminie rozszerzonym), z języka mniejszości etnicznej, lub z języka regionalnego będzie trwała 210 minut.

Na maturę z języka angielskiego uczniowie będą mieli 120 minut (poziom podstawowy) i 150 minut (egzamin rozszerzony), czyli tyle samo czasu, ile dotychczas. Nie zmieni się również czas trwania matur na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych (biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński, kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie), wyniesie on 180 minut.

Sprawdź, ile czasu masz na egzaminach

Matura z języka polskiego jest jednym z obowiązkowych przedmiotów podczas egzaminu maturalnego. Ile trwa język polski? W formule 2023 czas ten zostanie zwiększony. Tegoroczni maturzyści na zmierzenie się ze wszystkimi zadaniami w arkuszu, będą mieli 240 minut na poziomie podstawowym oraz 210 minut na egzaminie rozszerzonym.

Ile trwa matematyka? Jest ona także przedmiotem obowiązkowym na maturze w 2023 roku co oznacza, że do egzaminu musi podejść każdy uczeń na poziomie przynajmniej podstawowym. W formule 2023 będzie to 180 minut na poziomie podstawowym oraz 180 minut na egzaminie rozszerzonym.

Z pewnością podczas maturalnych przygotowań warto poćwiczyć rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych, mierząc przy tym czas. Jeśli okaże się, że go brakuje – mamy jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby popracować nad tempem pracy. Uczniowie, którzy skupili się tylko na powtórkach materiału i nie próbowali rozwiązywać arkusz, często są niemile zaskoczeni na faktycznym egzaminie. 

Kluczowe jest nabranie tzw. „wprawy” w radzeniu sobie z maturalnymi zadaniami, na co potrzeba oczywiście odpowiedniej ilości czasu. Choćby z tego właśnie powodu warto zacząć przygotowania do egzaminu jak najprędzej, szczególnie jeśli chcemy dostać się na mocno oblegany kierunek studiów i wiemy, że będzie liczył się dla nas każdy punkt.

Tegoroczne zmiany na maturze silnie poruszyły nie tylko tych najbardziej zainteresowanych – czyli samych maturzystów, ale również ich nauczycieli, rodziców oraz uczniów, którzy będą zdawali maturę w 2024. Zmian egzaminacyjnych było do tej pory już całkiem sporo, z pewnością absolwenci piszący nową maturę 2023 świetnie poradzą sobie i z tymi 😊

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim na swoim wallu!

Facebook
Twitter
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.