Żak Team
Formalności
3 min

Ile będzie czasu na maturze 2023?

Treść wpisu

  Wprowadzenie nowej matury 2023 związane jest z likwidacją gimnazjów i wydłużeniem nauki do czterech lat w liceach i pięciu lat w technikach. Wiosną egzamin dojrzałości będzie zdawać pierwszy rocznik absolwentów, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Jakich zmian maturalnych możemy spodziewać się na nowej maturze 2023?

  Ile trwa matura w 2023?

  Na stronie CKE opublikowane zostały informatory, w których można znaleźć informacje o wprowadzonych zmianach. Najważniejsze z nich dotyczą przede wszystkim czasu trwania matury, wymagań, które należy spełnić, aby zdać egzamin, rodzajów zadań, jakie mogą się pojawić, a także formy przeprowadzania egzaminów pisemnych i ustnych.

  Jak co roku, egzaminy maturalne 2023 rozpoczną się punktualnie o godzinie 9:00. Matura z języka mniejszości narodowej (zarówno na poziomie podstawowym, jak i egzaminie rozszerzonym), z języka mniejszości etnicznej, lub z języka regionalnego będzie trwała 210 minut.

  Na maturę z języka angielskiego uczniowie będą mieli 120 minut (poziom podstawowy) i 150 minut (egzamin rozszerzony), czyli tyle samo czasu, ile dotychczas. Nie zmieni się również czas trwania matur na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych (biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński, kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie), wyniesie on 180 minut.

  Sprawdź, ile czasu masz na egzaminach

  Matura z języka polskiego jest jednym z obowiązkowych przedmiotów podczas egzaminu maturalnego. Ile trwa język polski? W formule 2023 czas ten zostanie zwiększony. Tegoroczni maturzyści na zmierzenie się ze wszystkimi zadaniami w arkuszu, będą mieli 240 minut na poziomie podstawowym oraz 210 minut na egzaminie rozszerzonym.

  Ile trwa matematyka? Jest ona także przedmiotem obowiązkowym na maturze w 2023 roku co oznacza, że do egzaminu musi podejść każdy uczeń na poziomie przynajmniej podstawowym. W formule 2023 będzie to 180 minut na poziomie podstawowym oraz 180 minut na egzaminie rozszerzonym.

  Z pewnością podczas maturalnych przygotowań warto poćwiczyć rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych, mierząc przy tym czas. Jeśli okaże się, że go brakuje – mamy jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby popracować nad tempem pracy. Uczniowie, którzy skupili się tylko na powtórkach materiału i nie próbowali rozwiązywać arkusz, często są niemile zaskoczeni na faktycznym egzaminie. 

  Kluczowe jest nabranie tzw. „wprawy” w radzeniu sobie z maturalnymi zadaniami, na co potrzeba oczywiście odpowiedniej ilości czasu. Choćby z tego właśnie powodu warto zacząć przygotowania do egzaminu jak najprędzej, szczególnie jeśli chcemy dostać się na mocno oblegany kierunek studiów i wiemy, że będzie liczył się dla nas każdy punkt.

  Tegoroczne zmiany na maturze silnie poruszyły nie tylko tych najbardziej zainteresowanych – czyli samych maturzystów, ale również ich nauczycieli, rodziców oraz uczniów, którzy będą zdawali maturę w 2024. Zmian egzaminacyjnych było do tej pory już całkiem sporo, z pewnością absolwenci piszący nową maturę 2023 świetnie poradzą sobie i z tymi 😊

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czego i jak uczyć się po maturze? Mikrokompetencje i ich rola w rozwoju

  Dzieje się. W temacie rozwoju zawodowego i osobistego ciągle coś nowego. Czy słyszeliście już o mikrokompetencjach? Wiecie, czym są i co oznaczają? Nadążacie za hot nowinkami? Sprawdźmy najnowsze trendy w rozwoju zawodowym i osobistym, zanim staną się passé.

  Matura 2024 – najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów

  Matura to nie tylko egzaminy. To także wielki event, edukacyjna impreza z rozmachem, wydarzenie medialne oraz temat plotek. Matura 2024 to hot sensacja, w której bierzesz udział na pełnej petardzie! Specjalnie dla Was garść najświeższych newsów, gorące komentarze oraz opinie ekspertów, czyli wszystko, co warto wiedzieć o maturze — szczególnie w roku 2024. Matura 2024 […]

  Kto się stresuje maturą i dlaczego?

  Matura stresuje. Z jakiegoś powodu te kilka egzaminów rozkłada ludzi na łopatki, przyspiesza rytm ich serc, podnosi im ciśnienie. Dlaczego tak się dzieje?