Żak Team
Formalności
3 min

Ile będzie czasu na maturze 2023?

Treść wpisu

  Wprowadzenie nowej matury 2023 związane jest z likwidacją gimnazjów i wydłużeniem nauki do czterech lat w liceach i pięciu lat w technikach. Wiosną egzamin dojrzałości będzie zdawać pierwszy rocznik absolwentów, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Jakich zmian maturalnych możemy spodziewać się na nowej maturze 2023?

  Ile trwa matura w 2023?

  Na stronie CKE opublikowane zostały informatory, w których można znaleźć informacje o wprowadzonych zmianach. Najważniejsze z nich dotyczą przede wszystkim czasu trwania matury, wymagań, które należy spełnić, aby zdać egzamin, rodzajów zadań, jakie mogą się pojawić, a także formy przeprowadzania egzaminów pisemnych i ustnych.

  Jak co roku, egzaminy maturalne 2023 rozpoczną się punktualnie o godzinie 9:00. Matura z języka mniejszości narodowej (zarówno na poziomie podstawowym, jak i egzaminie rozszerzonym), z języka mniejszości etnicznej, lub z języka regionalnego będzie trwała 210 minut.

  Na maturę z języka angielskiego uczniowie będą mieli 120 minut (poziom podstawowy) i 150 minut (egzamin rozszerzony), czyli tyle samo czasu, ile dotychczas. Nie zmieni się również czas trwania matur na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych (biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński, kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie), wyniesie on 180 minut.

  Sprawdź, ile czasu masz na egzaminach

  Matura z języka polskiego jest jednym z obowiązkowych przedmiotów podczas egzaminu maturalnego. Ile trwa język polski? W formule 2023 czas ten zostanie zwiększony. Tegoroczni maturzyści na zmierzenie się ze wszystkimi zadaniami w arkuszu, będą mieli 240 minut na poziomie podstawowym oraz 210 minut na egzaminie rozszerzonym.

  Ile trwa matematyka? Jest ona także przedmiotem obowiązkowym na maturze w 2023 roku co oznacza, że do egzaminu musi podejść każdy uczeń na poziomie przynajmniej podstawowym. W formule 2023 będzie to 180 minut na poziomie podstawowym oraz 180 minut na egzaminie rozszerzonym.

  Z pewnością podczas maturalnych przygotowań warto poćwiczyć rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych, mierząc przy tym czas. Jeśli okaże się, że go brakuje – mamy jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby popracować nad tempem pracy. Uczniowie, którzy skupili się tylko na powtórkach materiału i nie próbowali rozwiązywać arkusz, często są niemile zaskoczeni na faktycznym egzaminie. 

  Kluczowe jest nabranie tzw. „wprawy” w radzeniu sobie z maturalnymi zadaniami, na co potrzeba oczywiście odpowiedniej ilości czasu. Choćby z tego właśnie powodu warto zacząć przygotowania do egzaminu jak najprędzej, szczególnie jeśli chcemy dostać się na mocno oblegany kierunek studiów i wiemy, że będzie liczył się dla nas każdy punkt.

  Tegoroczne zmiany na maturze silnie poruszyły nie tylko tych najbardziej zainteresowanych – czyli samych maturzystów, ale również ich nauczycieli, rodziców oraz uczniów, którzy będą zdawali maturę w 2024. Zmian egzaminacyjnych było do tej pory już całkiem sporo, z pewnością absolwenci piszący nową maturę 2023 świetnie poradzą sobie i z tymi 😊

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]