Egzaminy maturalne – podstawowe i rozszerzone. Kiedy warto podejść do matury rozszerzonej?

dreamy-girl-student-desk
Formalności

Egzaminy maturalne – podstawowe i rozszerzone. Kiedy warto podejść do matury rozszerzonej?

Matura 2022 to hasło, które kojarzą albo zaraz będą kojarzyć zapewne wszyscy tegoroczni maturzyści. Przygotowania do matury na ostatnią chwilę może rozpocząć każdy. Wyprzedź rówieśników i zapoznaj się z zasadami obowiązującymi na egzaminie maturalnym już teraz.

W maju nowe pokolenie zdających maturę stanie przed egzaminem dojrzałości. Trzy przedmioty obowiązkowe musi zdać każdy, aby otrzymać świadectwo maturalne: język polski, język obcy nowożytny i matematykę na poziomie podstawowym. W przypadku egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym trzeba uzyskać co najmniej 30% żeby cieszyć się ze zdanej matury. Jednak co z przedmiotami maturalnymi na poziomie rozszerzonym?

Obowiązkowy poziom rozszerzony

Od paru lat egzaminy maturalne posiadają nową formułę. Nie wystarcza zdanie trzech przedmiotów na poziomie podstawowym – musisz również podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Sam decydujesz o dziedzinie, z której będzie sprawdzana Twoja wiedza. Dodatkowo nie ma tutaj progu zdawalności – wystarczy, że podpiszesz arkusz maturalny. Oczywiście w Twoim interesie leży osiągnięcie jak najlepszego wyniku.

Dobrowolny poziom rozszerzony

Oczywiście, poza przedmiotami obowiązkowymi możesz zdawać także inne przedmioty na poziomie rozszerzonym. Jak uchwaliła Centralna Komisja Egzaminacyjna liczba egzaminów rozszerzonych nie może jednak przekroczyć sześciu przedmiotów.

Tu pojawia się pytanie: Jakie testy maturalne na poziomie rozszerzonym zdawać w 2022 roku? Czy jest to niezbędne?

Głównym celem przygotowań do matury 2022, poza sprawdzeniem wiedzy wyniesionej ze szkoły ponadgimnazjalnej, jest dla wielu możliwość aplikowania na studia czy do szkół policealnych. W zależności od wybranego kierunku dalszego kształcenia, maturzyści deklarują zdawanie różnych przedmiotów.

Wymogi rekrutacyjne stanowią podstawę wyboru egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym. Niektóre uczelnie przyjmują wyłącznie osoby, które uzyskały wysoki wynik
np. z biologii, czy geografii. Jeżeli wybrana przez Ciebie szkoła nie zakłada takiego wymogu w procesie rekrutacyjnym, może przyznać dodatkowe punkty osobom zdającym określony przedmiot. Z tego powodu w oczekiwaniach uczelni warto zorientować się długo przed maturą.

Kolejną istotną kwestią jest stan wiedzy. Jeżeli zdecydujesz się na zdawanie fizyki na poziomie rozszerzonym parę miesięcy przed egzaminami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dasz rady uzyskać satysfakcjonującego wyniku. Z tego względu warto wybrać przedmiot, w którym czujesz się pewnie.

Próbna matura to także doskonała lekcja dla Twoich umiejętności. Warto także skorzystać z arkuszy maturalnych, które pozwolą zdobyć oraz uzupełnić wiedzę. Jeżeli trafiłeś na ten artykuł w październiku, możesz jeszcze skorzystać z kursów maturalnych. Z pewnością pomoże Ci to osiągnąć zadowalające wyniki na egzaminie maturalnym podstawowym i rozszerzonym.

Wszystkim Maturzystom w 2022 roku życzymy pomyślnie zdanych egzaminów i dostania się do wymarzonej szkoły lub na wybraną uczelnię! Powodzenia!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim na swoim wallu!

Facebook
Twitter
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.