Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

Treść wpisu

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie!

  A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może być pomysł, a nawet remedium na maturalne nerwy i egzaminacyjne bolączki. Czy to możliwe? Jak radzić sobie z emocjami przed maturą?

  Czy stres jest naturalny?

  Wiele osób przygotowujących się do matury odczuwa znaczne obciążenie stresem. Natężenie emocji przed maturą jest tak duże, że wzbudza wątpliwości, czy wszystko jest OK. Czy stres jest naturalny?

  Spieszymy z informacją, że tak, to jest powszechne. Każdy tak ma. To naturalne, że się stresujemy. Stres tak działa, że dopada przed ważnymi w życiu wydarzeniami. Potęguje emocje, wzbudza w nich zamęt, utrudnia orientację w sytuacji, podstawia nogę, podcina skrzydła.

  Jedną z pozytywnych funkcji stresu jest mobilizacja. Gdyby nie stres, nie czulibyśmy tego impulsu, który każe nam wziąć się do roboty i przygotować do egzaminów.

  Mniejsze dawki stresu pomagają w zmobilizowaniu się do działania. Jednak te zbyt duże sieją destrukcję. Paraliżują, blokują pamięć, przeszkadzają w koncentracji, odbierają poczucie sprawczości.

  Pokonanie zbyt silnego stresu to poważne zadanie. Czasem można samodzielnie sobie z nim poradzić, ale niekiedy już nie jest to możliwe. W tym drugim przypadku najlepiej jest otworzyć się na poszukanie profesjonalnego wsparcia u szkolnego pedagoga lub psychologa. Warto skierować się do specjalistów, którzy pomogą rozwiązać problem, zanim ten zbytnio obrośnie w siłę, którą zacznie niszczyć nasze plany i dążenia.

  Gdy jednak sytuacja nie jest aż tak poważna i czujemy, że sami możemy coś z tym stresem zrobić, warto zainteresować się najprostszymi na początek sposobami na zrozumienie swojego stresu i jego akceptację.

  Matura zgodna z naturą

  Jak podejść do matury bez nadmiernego stresu? Naturalnie, czyli pamiętając o kilku prostych regułach wynikających z naszych potrzeb:

   1. W zgodzie ze sobą

  Matura w zgodzie ze sobą to taka, do której podchodzisz świadomie. Wiesz, że tego chcesz i decydujesz się podjąć wyzwanie. To sprawia, że masz wyższą motywację. Mniej frustracji, mniej stresu, mniej poczucia przymusu. Twoja decyzja, Twoje plany, Twoja przyszłość.

  Łatwiej znieść wysiłek włożony w coś, na co samodzielnie się decydujemy, niż gdy czujemy zewnętrzny przymus. Aby dobrze przygotować się do matury, warto przy tym czuć, że się tego chce. Tak na serio.

  2. Zgodnie z zasadami skutecznej nauki

  Jeśli się przygotowywać, to skutecznie. Przed maturą najlepiej jest opracować plan nauki, a później go realizować. Sprawdź wytyczne w informatorze. Pobierz arkusze z poprzednich lat. Zgromadź książki i materiały do nauki. Ucz się regularnie kilka godzin dziennie. Te proste zasady są najlepsze. Nie ma co kombinować. Szkoda czasu oraz sił.

  3. Zgodnie z prawami natury

  Natura wie, co dobre. Odpoczynek, samoakceptacja i pozytywne nastawienie to czynniki wzrostu dobrego samopoczucia nawet w obliczu maturalnego stresu. Oto naturalne metody na złagodzenie stresu przed egzaminami:

  a) Regeneracja to część pracy

  Naturalną częścią przygotowań do matury jest etap regeneracji. Plan nauki musi zawierać czas na odpoczynek oraz czas na powtórki przerobionego materiału. Inaczej będzie ciężko.

  b) Akceptacja swych emocji to podstawa

  Stres jest OK, jeżeli umiemy nim zarządzać. Akceptacja tego, że w pewnych sytuacjach dopada nas stres, a czasem nerwy biorą górę, sprawi, że będzie nam łatwiej poradzić sobie z emocjami.

  Warto obserwować siebie i odejść od surowej samokrytyki. Emocje są, były i będą. Ważne tylko, co z nimi robimy i jak je okazujemy.

  c) Lepiej być dobrej myśli, niż złej

  Serio. Uwierz w siebie i w sens tego, co robisz. Zmień zmartwienia i stres w twórczą energię — działaj, zamiast oddawać się smutkom i rozkminom o czarnych scenariuszach na przyszłość. Bądź dobrej myśli. To dodaje sił.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

  Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

  Jak się przygotować do matury ustnej 2024?

  Matura ustna to inna bajka, niż egzaminy pisemne. Warto wiedzieć, jak do niej podejść, żeby dobrze poszło. Jak się przygotować do egzaminów ustnych? Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować przed komisją i zabłysnąć wiedzą? Jak poradzić sobie z emocjami, gdy staje się oko w oko z komisją? Czy można opanować stres? Matura ustna 2024 — […]

  Kalendarz matur 2024, czyli kto, co i kiedy zdaje?

  Terminy egzaminów maturalnych ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Jaki jest plan matur 2024? Kto, co i kiedy zdaje? Odpowiedzi poniżej. Dla jednych do wiadomości, a innym dla przypomnienia.