Żak Team
Formalności
4 min

Co wziąć ze sobą na maturę 2024? Maturalny niezbędnik

Treść wpisu

  Matura 2024 coraz bliżej. Przygotowania trwają w najlepsze. Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki na rzęsach stają, żeby ogarnąć naukę i jak najlepiej przyswoić materiał, a przy tym zachować balans lub przynajmniej coś na jego kształt.

  Na tym jednak nie koniec. Poza nauką pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, które pada co roku: CO ZABRAĆ NA MATURĘ? Co wziąć na egzaminy? Co wolno mieć przy sobie, a co zabronione? Co można wnieść na salę, a czego nie?

  Matura 2024 – lista must-have według CKE

  Maturzystko, Maturzystko, aby uniknąć komplikacji podczas wejścia na maturę, zapisz sobie i zapamiętaj, co koniecznie trzeba zabrać na egzaminy w maju 2024.

  Lista must-have dotyczy zdających w obydwu formułach (2023 i 2015).

  Według CKE każda osoba podchodząca do egzaminów maturalnych w 2024 roku musi mieć przy sobie:

  • dowód osobisty

  Po co? Aby potwierdzić, że ta oto osoba stawiająca się na egzamin, to nikt inny, jak Ty sam/ Ty sama. Idziesz, jesteś sobą i to udowadniasz, okazując swój dokument tożsamości.

  • długopis lub pióro z czarnym tuszem (atramentem)

  W arkuszach egzaminacyjnych piszesz na czarno. Potrzebujesz długopisu z czarnym wkładem lub pióra z tuszem w tym kolorze. Weź ze sobą kilka na wszelki wypadek. Przezorny zawsze ubezpieczony.

  Ważne: Długopisy ścieralne, zmywalne i podobne wynalazki techniki nie są dozwolone. Odpadają. Zabieranie ich ze sobą na maturę kompletnie nie ma sensu.

  Co zabrać na egzaminy maturalne? Lista przedmiotów

  Przedmiot Co zabrać obowiązkowo?
  MATEMATYKA Linijka, cyrkiel i kalkulator prosty (czyli taki do dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczania procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb).
  BIOLOGIA Kalkulator prosty
  CHEMIA Formuła 2023 – kalkulator naukowy (czyli taki, który umożliwia obliczanie

  wartości funkcji logarytmicznych, wartości funkcji trygonometrycznych i odwrotnych do nich, wartości potęg o dowolnym wykładniku rzeczywistym).

  Formuła 2015 – kalkulator prosty.

  FIZYKA Formuła 2023 – kalkulator naukowy i linijka

  Formuła 2015 – kalkulator prosty (linijka fakultatywnie)

  GEOGRAFIA Kalkulator prosty i linijka
  HISTORIA SZTUKI Odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami
  INFORMATYKA Kalkulator prosty

   

  CKE podaje też wykaz przyborów i materiałów pomocniczych, które maturzyści i maturzystki mogą zabrać fakultatywnie oraz listę tych zapewnianych przez szkołę.

  Wytyczne można sprawdzić w Komunikacie CKE. Szczególnie osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz maturzyści i maturzystki z problemami zdrowotnymi powinni poznać przysługujące im prawa i obowiązki związane z materiałami i przyborami przewidzianymi na maturze.

  Co zabrać na maturę 2024 – FAQ

  Czy na maturze można mieć…

  • telefon?

  Nie! Na maturę nie można wnosić telefonu.

  Wyjątek stanowią osoby ze stwierdzoną cukrzycą korzystające z pompy insulinowej. W ich przypadku dopuszcza się używanie aplikacji do pomiaru poziomu glukozy we krwi. Oczywiście, to należy wcześniej zgłosić, aby komisja była przygotowana na taką ewentualność.

  • chusteczki?

  Można zabrać ze sobą chusteczki, jednak wyłącznie bez opakowania.

  • ołówek?

  Jeżeli trzeba coś narysować, używasz długopisu/ pióra, a nie ołówka.

  Nie ma natomiast zakazu stosowania ołówka dla celów własnych. Chcesz ołówkiem coś podkreślać, zaznaczać i wyróżniać, żeby lepiej zrozumieć? Proszę bardzo. Na użytek własny jest to dozwolone, jednak oficjalne odpowiedzi i rozwiązania zadań piszemy wyłącznie długopisem bądź piórem.

  • wodę do picia?

  Tak, każda osoba podchodząca do matury może mieć przy sobie wodę w małej butelce bez etykiety. Podczas egzaminu butelka nie może znajdować się na stoliku. Powinna stać na podłodze pod nim.

  • maskotkę, talizman i inne rekwizyty zapewniające powodzenie?

  Nie. Po prostu nie. Wiadomo, że nie. Nie ma co kombinować. Szczęście jest w Tobie, tylko je odkryj. Uwierz w siebie — to podstawa powodzenia.

  ***

  Pamiętajmy, że ten wielki event zwany maturą to przedsięwzięcie z rozmachem. Liczy się wiedza, ale i głowa na karku. Pierwszy egzamin 7 maja 2024 roku o 9.00. Właśnie wtedy warto jeszcze raz sprawdzić kieszenie, czy jest dowód osobisty, czy są długopisy z czarnymi wkładami. Trzy głębokie oddechy i idziesz przed siebie niby na egzamin, a w istocie w przyszłość. Powodzenia! Trzymamy kciuki i kibicujemy.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czego i jak uczyć się po maturze? Mikrokompetencje i ich rola w rozwoju

  Dzieje się. W temacie rozwoju zawodowego i osobistego ciągle coś nowego. Czy słyszeliście już o mikrokompetencjach? Wiecie, czym są i co oznaczają? Nadążacie za hot nowinkami? Sprawdźmy najnowsze trendy w rozwoju zawodowym i osobistym, zanim staną się passé.

  Matura 2024 – najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów

  Matura to nie tylko egzaminy. To także wielki event, edukacyjna impreza z rozmachem, wydarzenie medialne oraz temat plotek. Matura 2024 to hot sensacja, w której bierzesz udział na pełnej petardzie! Specjalnie dla Was garść najświeższych newsów, gorące komentarze oraz opinie ekspertów, czyli wszystko, co warto wiedzieć o maturze — szczególnie w roku 2024. Matura 2024 […]

  Kto się stresuje maturą i dlaczego?

  Matura stresuje. Z jakiegoś powodu te kilka egzaminów rozkłada ludzi na łopatki, przyspiesza rytm ich serc, podnosi im ciśnienie. Dlaczego tak się dzieje?