dziewczyny usmiech wakacje po maturze
Żak Team
Matura 2023
4 min

Co robić po maturze w wakacje?

Treść wpisu

  24/7 cały czas na 100% z prędkością światła — potrafisz tak działać? Jeśli tak, gratulacje. A czy umiesz później odpocząć? Odpoczynek należy się każdemu. Po egzaminach maturalnych czas pomyśleć o relaksie.

  Banał, kto tego nie wie? A jednak można się zdziwić, jak wielu ludzi nie daje sobie chwili oddechu. Gonią, pędzą, muszą. Ciśnienie im skacze, serce kołacze, mózg się grzeje. Miliony spraw, tysiące planów, setki obowiązków na już.

  OK, zdarzają się takie okresy w życiu, gdy trzeba dać z siebie wszystko, żeby osiągnąć cel. To jasne. Żeby zdać maturę lub egzaminy zawodowe trzeba się zmobilizować. Ważne, żeby po zakończeniu tego etapu, powiedzieć sobie: STOP! Zatrzymaj się. Czas odpocząć.

  Są wakacje. Czas na wolne! Zastanawiasz się, jak i po co? Oto kilka rad dla wiecznie zalatanych. Tych, którzy dali z siebie wszystko i nie mają więcej sił, ale trudno im się przyznać.

  Zasada 1: Odpoczynek — Twój must-have

  Zadania i wyzwania rządzą się swoimi prawami. Co się robi, żeby dobrze zdać egzaminy/ spełnić obowiązki/ zrealizować projekt i zachować przy tym balans? Oto trzy kroki do sukcesu z głową:

  Krok 1: PRZYGOTOWANIE,

  czyli mobilizacja, koncentracja, poświęcenie na to czasu i energii;

  Krok 2: REALIZACJA,

  czyli do dzieła! Należy TAM pójść (na egzamin) i dać z siebie wszystko;

  Krok 3: ODPOCZYNEK,

  czyli relaks w pełnym tego słowa znaczeniu. Prawdziwy luz. Głęboki chill. Leniwy trans w błogości.

  Jeżeli w procesie realizacji celu pominiemy krok 3, czyli odpoczynek, niedługo okaże się, że już nie ma sił, żeby iść dalej. I z dalszych osiągnięć nici. Odpadniesz w przedbiegach, bo Twój organizm się zbuntuje, zdrowie wysiądzie, nerwy puszczą, a Ty będziesz się zastanawiać, jak do tego doszło.

  Zasada 2: Wakacje generują sukcesy

  Wypoczęci zdziałamy dużo więcej, niż bez chwili oddechu pomiędzy zadaniami. Wakacyjna regeneracja da siłę do dalszych sukcesów. Jeżeli nie będziemy odpoczywać, pokona nas zmęczenie. Stres zabierze radość życia, a ustawiczny wysiłek wpędzi w choroby. Tego nikt nie chce. Wobec tego czas na relaks!

  A Ty, co zrobisz ze swoimi wakacjami? Nawet jeżeli masz codzienne obowiązki, które nie pozwalają Ci na szaloną podróż stopem po Europie albo dzikie imprezy, możesz znaleźć sposób na to, by poczuć wakacyjne rytmy. Chodzi o to, żeby spędzić czas inaczej niż zwykle. 

  Plaża, słońce, woda albo piesza wyprawa przez las, albo codziennie joga, tai-chi albo medytacja. A  może seria wieczorów z ulubionymi grami planszowymi w gronie przyjaciół. Wakacje gotowe. Nawet zalatana osoba mająca na głowie tysiące spraw, od których nie da się zrobić przerwy, może wygospodarować sobie codziennie trochę czasu dla siebie. Planowanie czasu to sztuka, której można się nauczyć.

  Zasada 3: Relaks można zaplanować

  Czasem wakacje nas zaskakują. Nagle zdziwienie, że już są! Kto by się spodziewał. Nieprzygotowani przepuszczamy wolny czas na głupoty i nawet nie widzimy, jak szybko ucieka. A później żałujemy, że kolejne wakacje minęły, a odpoczynku jak nie było, tak nie ma.

  Nie musi tak być. Jeżeli odpowiednio zorganizujesz swój czas, to po każdym większym zadaniu, zaplanujesz czas na relaks. Nawet krótki wycinek czasu świadomie przeznaczony na odpoczynek, może zdziałać cuda. Pozwoli na regenerację i wyciszenie, żeby później działać dalej. W ten sposób fundujemy sobie dobrą formę i ogromną szansę na dalsze sukcesy. Wakacje mają taką moc, że dają energię.

  ***

  Wakacje po egzaminach maturalnych różnią się od tych z poprzednich lat. Za Tobą wielkie zadanie i dużo poświęceń. Zregeneruj się. Są wakacje. Czas dla Ciebie. Idź na spacer złapać słońce.


  ebook co po maturze

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czy matura musi stresować? O radzeniu sobie z emocjami przed egzaminami

  Czy matura musi stresować? Nie musi, ale może i to robi. A dlaczego? Bo ulegamy emocjom. A skąd to się bierze? Z tego, że jesteśmy ludźmi i boimy się nieznanego. OK, co z tym można zrobić? O, to jest pytanie! A gdyby zatem oswoić maturę? Poskromić emocje, ogarnąć materiał i przestać się bać? To może […]

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]