Co robić po maturze w wakacje?

dziewczyny usmiech wakacje po maturze
Matura 2023

Co robić po maturze w wakacje?

24/7 cały czas na 100% z prędkością światła — potrafisz tak działać? Jeśli tak, gratulacje. A czy umiesz później odpocząć? Odpoczynek należy się każdemu. Po egzaminach maturalnych czas pomyśleć o relaksie. 

Banał, kto tego nie wie? A jednak można się zdziwić, jak wielu ludzi nie daje sobie chwili oddechu. Gonią, pędzą, muszą. Ciśnienie im skacze, serce kołacze, mózg się grzeje. Miliony spraw, tysiące planów, setki obowiązków na już. 

OK, zdarzają się takie okresy w życiu, gdy trzeba dać z siebie wszystko, żeby osiągnąć cel. To jasne. Żeby zdać maturę lub egzaminy zawodowe trzeba się zmobilizować. Ważne, żeby po zakończeniu tego etapu, powiedzieć sobie: STOP! Zatrzymaj się. Czas odpocząć.

Są wakacje. Czas na wolne! Zastanawiasz się, jak i po co? Oto kilka rad dla wiecznie zalatanych. Tych, którzy dali z siebie wszystko i nie mają więcej sił, ale trudno im się przyznać.

Zasada 1: Odpoczynek — Twój must-have

Zadania i wyzwania rządzą się swoimi prawami. Co się robi, żeby dobrze zdać egzaminy/ spełnić obowiązki/ zrealizować projekt i zachować przy tym balans? Oto trzy kroki do sukcesu z głową

Krok 1: PRZYGOTOWANIE,

czyli mobilizacja, koncentracja, poświęcenie na to czasu i energii;

Krok 2: REALIZACJA,

czyli do dzieła! Należy TAM pójść (na egzamin) i dać z siebie wszystko;

Krok 3: ODPOCZYNEK,

czyli relaks w pełnym tego słowa znaczeniu. Prawdziwy luz. Głęboki chill. Leniwy trans w błogości. 

Jeżeli w procesie realizacji celu pominiemy krok 3, czyli odpoczynek, niedługo okaże się, że już nie ma sił, żeby iść dalej. I z dalszych osiągnięć nici. Odpadniesz w przedbiegach, bo Twój organizm się zbuntuje, zdrowie wysiądzie, nerwy puszczą, a Ty będziesz się zastanawiać, jak do tego doszło.

Zasada 2: Wakacje generują sukcesy

Wypoczęci zdziałamy dużo więcej, niż bez chwili oddechu pomiędzy zadaniami. Wakacyjna regeneracja da siłę do dalszych sukcesów. Jeżeli nie będziemy odpoczywać, pokona nas zmęczenie. Stres zabierze radość życia, a ustawiczny wysiłek wpędzi w choroby. Tego nikt nie chce. Wobec tego czas na relaks! 

A Ty, co zrobisz ze swoimi wakacjami? Nawet jeżeli masz codzienne obowiązki, które nie pozwalają Ci na szaloną podróż stopem po Europie albo dzikie imprezy, możesz znaleźć sposób na to, by poczuć wakacyjne rytmy. Chodzi o to, żeby spędzić czas inaczej niż zwykle. 

Plaża, słońce, woda albo piesza wyprawa przez las, albo codziennie joga, tai-chi albo medytacja. A  może seria wieczorów z ulubionymi grami planszowymi w gronie przyjaciół. Wakacje gotowe. Nawet zalatana osoba mająca na głowie tysiące spraw, od których nie da się zrobić przerwy, może wygospodarować sobie codziennie trochę czasu dla siebie. Planowanie czasu to sztuka, której można się nauczyć.

Zasada 3: Relaks można zaplanować

Czasem wakacje nas zaskakują. Nagle zdziwienie, że już są! Kto by się spodziewał. Nieprzygotowani przepuszczamy wolny czas na głupoty i nawet nie widzimy, jak szybko ucieka. A później żałujemy, że kolejne wakacje minęły, a odpoczynku jak nie było, tak nie ma. 

Nie musi tak być. Jeżeli odpowiednio zorganizujesz swój czas, to po każdym większym zadaniu, zaplanujesz czas na relaks. Nawet krótki wycinek czasu świadomie przeznaczony na odpoczynek, może zdziałać cuda. Pozwoli na regenerację i wyciszenie, żeby później działać dalej. W ten sposób fundujemy sobie dobrą formę i ogromną szansę na dalsze sukcesy. Wakacje mają taką moc, że dają energię. 

***

Wakacje po egzaminach maturalnych różnią się od tych z poprzednich lat. Za Tobą wielkie zadanie i dużo poświęceń. Zregeneruj się. Są wakacje. Czas dla Ciebie. Idź na spacer złapać słońce.

ebook co po maturze

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim na swoim wallu!

Facebook
Twitter
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.