Biologia, geografia, fizyka i chemia na maturze 2024 | maturzysta.edu.pl
Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Biologia, geografia, fizyka i chemia na maturze 2024

Treść wpisu

  Jedni żyją biologią, drudzy geografią, na niektórych działają siły przyciągania fizyki, a jeszcze inni czują chemię. A co najlepsze, matura może im pomóc w rozwijaniu pasji. Egzamin z przyrodniczego hobby? Proszę bardzo. Dla każdego coś dobrego. Jeśli idzie o maturę, wkręceni w przyrodę mają w czym wybierać.

  Biologia, geografia, fizyka i chemia należą do przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Jakie informacje są istotne dla osób je zdających? Poniżej maturalne know-how dla szukających wiedzy niezbędnej o egzaminach maturalnych z przedmiotów przyrodniczych w 2024 roku.

  Matura 2024 z przedmiotów przyrodniczych i jej zasady

  Na początek warto poznać fakty. Te zaś dotyczą terminów egzaminów oraz ogólnych wymagań, jakie stoją przed maturzystami i maturzystkami, których nauki przyrodnicze oczarowały na tyle, że chcą się z nimi zmierzyć w maturalnym boju.

  Terminy:

  • BIOLOGIA: wtorek 14 maja;
  • CHEMIA: czwartek 16 maja;
  • GEOGRAFIA: piątek, 17 maja;
  • FIZYKA: czwartek 23 maja.

  W tych dniach o godzinie 9.00 wybije maturalny dzwon. Każdy z egzaminów potrwa 180 minut (bez różnic między formułami 2023 a 2015). To dużo, czy mało? Sami ocenicie. Powinno być w sam raz.

  Dodatkowe 80 minut otrzymają absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, którzy uczyli się biologii, geografii, fizyki, czy chemii w języku obcym nowożytnym. W tym samym języku będą dla nich przygotowane zadania.

  Warto pamiętać, że harmonogram matur przewiduje terminy dodatkowe, a te w 2024 roku przypadają od 3 do 17 czerwca.

  Punkty i zadania

  Matura z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie przewiduje progu zdawalności. Jeżeli wynik Cię nie usatysfakcjonuje, do kolejnego egzaminu można podejść w ciągu 5 lat, najszybciej za rok.

  Na egzaminach z biologii, geografii, fizyki i chemii jest do zdobycia 60 punktów. W arkuszach znajdzie się około 35 zadań. Będą to pytania zamknięte (prawda/ fałsz, wielokrotnego wyboru lub doboru/ dopasowania części wypowiedzi) i otwarte (uzupełnianie wyrazami, symbolami, czy wzorami, pisemne udzielenie odpowiedzi). W przypadku chemii i fizyki mogą to być dodatkowo zadania wymagające na przykład przeprowadzenia obliczeń, czy uzupełnienia tabeli.

  Warto pamiętać, że na egzaminach z biologii, chemii i fizyki szkoła zapewnia zdającym dostęp do wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych dla formuły 2023 i formuły 2015 (na stronie CKE, jest też wersja .pm dla osób niewidomych zdających w formule 2023).

  W przyrodzie nic nie ginie, czyli znajdź właściwe źródło danych

  Kto wybrał biologię, geografię, fizykę lub chemię jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na maturę 2024, ten/ ta ma umysł ścisły. Nie da się zaprzeczyć. A skoro tak, ci maturzyści i te maturzystki z natury są skoncentrowani na twardych danych. Gdzie ich szukać?

  Podstawowe, najważniejsze i rzetelnie podane informacje o maturach dla formuły 2023 i formuły 2015 są zawarte w informatorach CKE. Z nich dowiecie się, czego się uczyć i na czym skupić w przygotowaniach do matury z biologii, geografii, fizyki i chemii oraz wszelkich innych przedmiotów.

  Pamiętajmy, że w 2024 nadal mamy do czynienia z wymaganiami maturalnymi, a nie wymogami wynikającymi z podstawy programowej. Warto trzymać rękę na pulsie, bo maturalne zasady są dynamiczne. Co roku można spodziewać się kolejnych zmian. Tylko dobrze poinformowani mogą być pewni swego.

  Matura to wielki test, który wcale nie rozpoczyna się w maju. Początek ma miejsce znacznie wcześniej, gdy zaczynasz przygotowania do egzaminów. Egzamin dojrzałości sprawdza nie tylko wiedzę i umiejętności jej wykorzystania, ale także to, czy wyszukasz właściwe informacje i odpowiednie dane. To Twój punkt wyjścia. Dobre źródła to podstawa.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Pamiętanie dat i łączenie faktów, czyli przygotowania do matury z historii

  Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła — uważał Georg Hegel (XVIII/ XIX wiek). Co Wy na to powiecie, Maturzyści i Maturzystki (XXI w.)? Zgadzacie się z wielkim filozofem? Przecież gdyby ludzkość zupełnie niczego się z historii nie nauczyła, to by jej nie wybierała na maturę. Przynajmniej ta część ludzkości, która w […]

  Nie samą maturą człowiek żyje — sztuka relaksu i tajniki luzu

  Kto ciężko pracuje, ten przez to się zmęczy. Nie ma wyjątków. Tylko w grach komputerowych, filmach albo w fikcji literackiej bohaterzy są nie do zajechania. Oni tam nie śpią. Nie są zmęczeni. Żywią się słońcem. Nie odczuwają ani trochę pragnienia, gdy ratują cały świat przed atakiem wściekłych gęsi zjadających gwiezdny pył. A my to inna […]

  Rozchwytywani na rynku pracy. Które zawody są teraz na topie?

  Co to znaczy mieć dobry zawód? Jeżeli możesz przebierać w ofertach pracy, negocjować stawki i rozwijać się do woli, wiedz, że Twój zawód ma wysoką pozycję. Skąd to się bierze? Co powoduje, że jedne zawody są pożądane, a inne mniej? Głównym sprawcą jest rynek pracy. On rządzi się swoimi prawami. To rynek pracy dyktuje reguły […]