Żak Team
Jak się uczyć?
4 min

Biologia, geografia, fizyka i chemia na maturze 2024

Treść wpisu

  Jedni żyją biologią, drudzy geografią, na niektórych działają siły przyciągania fizyki, a jeszcze inni czują chemię. A co najlepsze, matura może im pomóc w rozwijaniu pasji. Egzamin z przyrodniczego hobby? Proszę bardzo. Dla każdego coś dobrego. Jeśli idzie o maturę, wkręceni w przyrodę mają w czym wybierać.

  Biologia, geografia, fizyka i chemia należą do przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Jakie informacje są istotne dla osób je zdających? Poniżej maturalne know-how dla szukających wiedzy niezbędnej o egzaminach maturalnych z przedmiotów przyrodniczych w 2024 roku.

  Matura 2024 z przedmiotów przyrodniczych i jej zasady

  Na początek warto poznać fakty. Te zaś dotyczą terminów egzaminów oraz ogólnych wymagań, jakie stoją przed maturzystami i maturzystkami, których nauki przyrodnicze oczarowały na tyle, że chcą się z nimi zmierzyć w maturalnym boju.

  Terminy:

  • BIOLOGIA: wtorek 14 maja;
  • CHEMIA: czwartek 16 maja;
  • GEOGRAFIA: piątek, 17 maja;
  • FIZYKA: czwartek 23 maja.

  W tych dniach o godzinie 9.00 wybije maturalny dzwon. Każdy z egzaminów potrwa 180 minut (bez różnic między formułami 2023 a 2015). To dużo, czy mało? Sami ocenicie. Powinno być w sam raz.

  Dodatkowe 80 minut otrzymają absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, którzy uczyli się biologii, geografii, fizyki, czy chemii w języku obcym nowożytnym. W tym samym języku będą dla nich przygotowane zadania.

  Warto pamiętać, że harmonogram matur przewiduje terminy dodatkowe, a te w 2024 roku przypadają od 3 do 17 czerwca.

  Punkty i zadania

  Matura z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie przewiduje progu zdawalności. Jeżeli wynik Cię nie usatysfakcjonuje, do kolejnego egzaminu można podejść w ciągu 5 lat, najszybciej za rok.

  Na egzaminach z biologii, geografii, fizyki i chemii jest do zdobycia 60 punktów. W arkuszach znajdzie się około 35 zadań. Będą to pytania zamknięte (prawda/ fałsz, wielokrotnego wyboru lub doboru/ dopasowania części wypowiedzi) i otwarte (uzupełnianie wyrazami, symbolami, czy wzorami, pisemne udzielenie odpowiedzi). W przypadku chemii i fizyki mogą to być dodatkowo zadania wymagające na przykład przeprowadzenia obliczeń, czy uzupełnienia tabeli.

  Warto pamiętać, że na egzaminach z biologii, chemii i fizyki szkoła zapewnia zdającym dostęp do wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych dla formuły 2023 i formuły 2015 (na stronie CKE, jest też wersja .pm dla osób niewidomych zdających w formule 2023).

  W przyrodzie nic nie ginie, czyli znajdź właściwe źródło danych

  Kto wybrał biologię, geografię, fizykę lub chemię jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na maturę 2024, ten/ ta ma umysł ścisły. Nie da się zaprzeczyć. A skoro tak, ci maturzyści i te maturzystki z natury są skoncentrowani na twardych danych. Gdzie ich szukać?

  Podstawowe, najważniejsze i rzetelnie podane informacje o maturach dla formuły 2023 i formuły 2015 są zawarte w informatorach CKE. Z nich dowiecie się, czego się uczyć i na czym skupić w przygotowaniach do matury z biologii, geografii, fizyki i chemii oraz wszelkich innych przedmiotów.

  Pamiętajmy, że w 2024 nadal mamy do czynienia z wymaganiami maturalnymi, a nie wymogami wynikającymi z podstawy programowej. Warto trzymać rękę na pulsie, bo maturalne zasady są dynamiczne. Co roku można spodziewać się kolejnych zmian. Tylko dobrze poinformowani mogą być pewni swego.

  Matura to wielki test, który wcale nie rozpoczyna się w maju. Początek ma miejsce znacznie wcześniej, gdy zaczynasz przygotowania do egzaminów. Egzamin dojrzałości sprawdza nie tylko wiedzę i umiejętności jej wykorzystania, ale także to, czy wyszukasz właściwe informacje i odpowiednie dane. To Twój punkt wyjścia. Dobre źródła to podstawa.

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Czego i jak uczyć się po maturze? Mikrokompetencje i ich rola w rozwoju

  Dzieje się. W temacie rozwoju zawodowego i osobistego ciągle coś nowego. Czy słyszeliście już o mikrokompetencjach? Wiecie, czym są i co oznaczają? Nadążacie za hot nowinkami? Sprawdźmy najnowsze trendy w rozwoju zawodowym i osobistym, zanim staną się passé.

  Matura 2024 – najświeższe newsy, gorące komentarze, głosy ekspertów

  Matura to nie tylko egzaminy. To także wielki event, edukacyjna impreza z rozmachem, wydarzenie medialne oraz temat plotek. Matura 2024 to hot sensacja, w której bierzesz udział na pełnej petardzie! Specjalnie dla Was garść najświeższych newsów, gorące komentarze oraz opinie ekspertów, czyli wszystko, co warto wiedzieć o maturze — szczególnie w roku 2024. Matura 2024 […]

  Kto się stresuje maturą i dlaczego?

  Matura stresuje. Z jakiegoś powodu te kilka egzaminów rozkłada ludzi na łopatki, przyspiesza rytm ich serc, podnosi im ciśnienie. Dlaczego tak się dzieje?