AI w przygotowaniu do matury, czy sztuczna inteligencja może pomóc w zdaniu matury?

chat-matura
Jak się uczyć? Matura 2023

AI w przygotowaniu do matury, czy sztuczna inteligencja może pomóc w zdaniu matury?

Korzystasz z aplikacji typu ChatGPT? To coraz popularniejsze narzędzie, które może się przydać podczas wykonywania wielu obowiązków. Co jednak z przygotowaniem do matury? Czy tu również sztuczna inteligencja dobrze się spisze? Zobacz, jak możesz ją wykorzystać.

AI w procesie uczenia się – czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Na początek ważne przypomnienie: podczas zdawania matury nie możesz mieć przy sobie smartfona, tabletu czy laptopa. Dlatego nie możesz liczyć na to, że AI napisze za Ciebie rozprawkę z polskiego albo poprawi tekst na egzaminie pisemnym z angielskiego. To wcale jednak nie oznacza, że nie możesz się posłużyć tym narzędziem.

Zanim jednak zalogujesz się na ChatGPT lub do innego narzędzia – ważne ostrzeżenie: AI to nadal „sztuczna” inteligencja. Oznacza to, że uzyskane odpowiedzi nie zawsze będą w 100% bezbłędne. Wręcz przeciwnie – zdarza się, że ta aplikacja „konfabuluje”, czyli zmyśla informacje, mimo że są one podane w bardzo przekonujący sposób.

Można więc powiedzieć, że przy korzystaniu z niej obowiązuje Cię „zasada ograniczonego zaufania” – podobnie jak podczas prowadzenia samochodu. Jeśli jednak będziesz pamiętać o tym ostrzeżeniu, możesz śmiało zacząć korzystać z tego narzędzia.

Jak uczyć się sprytnie do matury z ChatGPT i innymi narzędziami AI?

Sztuczna inteligencja daje Ci bardzo szerokie pole do popisu. Oto kilka przykładowych sposobów jej wykorzystania.

 1. Tworzenie streszczeń i podsumowań partii materiałów

Do matury musisz przyswoić naprawdę sporą ilość informacji – i to z kilku różnych dziedzin. Kiedy więc np. powtarzasz epoki literackie na polski albo angielskie czasy, możesz poczuć przytłoczenie. Wtedy wykorzystaj AI. Jak?

Wpisz w ChatGPT np. polecenie typu „Streść najważniejsze informacje o romantyzmie w polskiej literaturze. Użyj wypunktowań i prostego języka. Przygotuj nie więcej niż 15 punktów”. W ten sposób wygenerujesz krótkie i proste zestawienie „w pigułce”. Sprawdź jego poprawność i ewentualnie skoryguj błędy. A potem wydrukuj albo wrzuć do notatnika w telefonie i korzystaj do powtórek!

 1. Przygotowywanie pomocnych form zapamiętania informacji

Masz problem z zapamiętaniem definicji oksymoronu? A może trudno Ci „wkuć” daty najważniejszych wojen XVII-wiecznych z historii lub treść prawa Pascala na fizykę? ChatGPT może Ci pomóc… tworząc wiersz/rap/piosenkę na ich temat. Wystarczy, że wydasz takie polecenie, a potem – ucząc się przez zabawę – opanujesz rzeczy, które sprawiają Ci trudność.

W podobny sposób możesz sobie ułatwić np. naukę form czasowników angielskich czy niemieckich przypadków. Sprawdź i… spróbuj się nie zaśmiać!

 1. Sprawdź swoją wiedzę

„Nakarm” ChatGPT porcją notatek dotyczących materiału, który akurat powtarzasz. Każ mu stworzyć na jego podstawie pytania testowe. Poleć, aby Ci je zadał i sprawdzał poprawność udzielanych przez Ciebie odpowiedzi. To dobre zastępstwo dla „odpytywania” przez rodziców czy kolegę z ławki.

 1. Poproś o poprawę językową swoich wypracowań

Udało Ci się napisać rozprawkę testową z polskiego albo list lub esej po angielsku? Poleć sztucznej inteligencji sprawdzenie Twojej treści. W tej po polsku ChatGPT może zaproponować poprawki stylistyczne – takie, które sprawią, że treść będzie brzmiała bardziej dojrzale i „profesjonalnie”. W tej po angielsku czy niemiecku – AI znajdzie ewentualne błędy i podpowie, jak je poprawić.

 1. Tworzenie planu nauki

Masz niewiele czasu do matury i nie wiesz, jak sensownie zorganizować swoją naukę? Może Ci w tym pomóc sztuczna inteligencja. Wrzuć do oprogramowania daty swoich egzaminów i listę przedmiotów oraz zagadnień, które musisz powtórzyć. Przekaż AI również informacje o innych zobowiązaniach, które masz. System podpowie Ci, jak sensownie zaplanować naukę.

 1. Instrukcje rozwiązywania równań matematycznych

Zdarzyło Ci się utknąć podczas rozwiązywania równania matematycznego albo zadania z fizyki czy chemii? Sztuczna inteligencja może CI pomóc przez nie przebrnąć. Ale uwaga! Nie wydawaj prostego polecenia typu „rozwiąż równanie”. Lepiej dodać hasło: „przeprowadź mnie przez ten proces krok po kroku z dodatkowymi wyjaśnieniami”. Dzięki temu system pokaże Ci, jak na dłoni, co musisz po kolei zrobić, aby dojść do poprawnego wyniku.

Potem możesz spróbować powtórzyć ten proces samodzielnie – na podobnym przykładzie – a w aplikacji AI sprawdzić, czy udało się to zrobić poprawnie.

Podsumowując, korzystanie ze sztucznej inteligencji, np. z ChatGPT, może być bardzo pomocne w procesie przygotowania do matury. Chociaż taki system nie zastąpi Twojego mózgu i nie wykona pracy za Ciebie, może Ci ją znacznie ułatwić. Testuj więc i eksperymentuj, aby znaleźć najlepszy sposób na współpracę ze sztuczną inteligencją. Powodzenia!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim na swoim wallu!

Facebook
Twitter
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

Zaloguj się

Zarejestruj się

i uzyskaj dostęp do darmowych kursów video i arkuszy maturalnych!

To pole jest wymagane.

Wyrażam dobrowolną zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną materiałów marketingowo-informacyjnych od Centrum Nauki I Biznesu Żak z siedzibą w Łodzi Sp. z o.o. (93-105), ul. Milionowa 21, KRS: 0000254643, na wskazany w formularzu:

To pole jest wymagane.
To pole jest wymagane.