Żak Team
Co po maturze?
4 min

Matura 2023 – harmonogram egzaminów poprawkowych

Treść wpisu

  Po maturze życie żadnego absolwenta szkoły średniej już nie będzie takie samo. Matura to były wielkie dni wielkich wyzwań poprzedzonych wielkim czekaniem. A co teraz? Jakie są kolejne wielkie daty w życiu po maturze? Oto one:

  7 lipca — OGŁOSZENIE WYNIKÓW MATURY 2023

  Inaczej mówiąc, będzie to  Narodowy Dzień Scrollowania i Nerwowego Odświeżania Strony CKE – powszechnie obchodzone w całym kraju święto maturzystów, jak kraj długi i szeroki. Tego dnia od morza do Tatr na ustach wszystkich wyłącznie matura i jej wyniki, procenty i ich wysokość, a dalej już tylko kolejne związane z nimi decyzje. To wtedy po godzinie 8 rano Centralna Komisja Edukacyjna ogłosi wyniki egzaminów.

  Dla każdego mogą oznaczać co innego.

  • Jedni odniosą pełen sukces. Będą mogli już się szykować się na galę odbioru świadectwa i pozowanie na ściance – tej ze szkolną gazetką na korkowej tablicy przy pokoju nauczycielskim.
  • Inni popadną w zadumę, gdy zobaczą wyniki pozytywne, ale nie tak dobre, na jakie pracowali. Będą szukać odpowiedzi na pytania: „ale jak to?”, „ale dlaczego tak?” i „co tam się wydarzyło, że tak mi to wyszło?”. Pytanie „dlaczego?” niewiele tu da – nie poznamy prostej odpowiedzi. Świat jest skomplikowany, życie złożone, nie ma jednej przyczyny.
  • Jeszcze inni ujrzą przed oczami gorzką prawdę. Nie zdali. Poniżej 30 %, więc tym razem nie poszło. I co dalej? Nawet negatywny wynik matury to nie musi być wyrok, porażka, ani powód do gnębienia siebie za takie efekty.

  Tym, którzy zdali, ale nie są zadowoleni z wyników oraz tym, którym się nie powiodło, zostanie znaleźć dobre rozwiązanie tej sytuacji. Jest kilka możliwości. Najlepszą jest podejście do egzaminu poprawkowego. Bez uprzedzeń, bez złego nastawienia, bez poczucia przegranej. Poprawka to raczej kolejna szansa, by zawalczyć o siebie. Kto by z niej nie skorzystał? Zdać egzamin w drugim terminie to taki sam sukces, jeśli nie większy, niż przy pierwszym podejściu. Zdanie poprawki pokazuje konsekwencję, siłę ducha, dążenie do celu, silny charakter. Lepszy wynik pozwoli realizować cele, a nawet może otworzyć nowe możliwości. Ok, to kiedy będą te poprawki?

  21 sierpnia – USTNE EGZAMINY POPRAWKOWE
  22 sierpnia — PISEMNE EGZAMINY POPRAWKOWE

  Sprawa jest prosta. Mobilizujesz się, przygotowujesz i idziesz, żeby zdać. Jak widać, nie ma czasu na rozterki. Żale i smutki nie pomogą. Trzeba działać. Jest druga szansa – czas ją łapać i iść po swoje!

  Aby mieć pewność, że przygotowania biegną tak, jak powinny, warto zrobić sobie plan nauki – rozpisać zdania i wyznaczyć sobie terminy, a później tego planu przestrzegać. Najważniejsze to robić swoje i wierzyć, że wygrana jest w zasięgu. Bo jest. Serio.

  8 września – OGŁOSZENIE WYNIKÓW EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH

  Tego dnia CKE opublikuje wyniki egzaminów poprawkowych. Tak, czarno na białym będzie można zobaczyć, jak poszło! Również tego dnia zostanie ogłoszone zestawienie wyników i statystyki z sesji głównej w maju, czerwcowej dodatkowej i sierpniowej poprawkowej. Nic, tylko śledzić, jak kształtowały się sukcesy i kolejne wyzwania.

  O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

  • Tylko wyniki na 100% przekreślają możliwość skorzystania z poprawki, czyli fantastycznej okazji poprawy wyników.
  • Podejście do poprawki oznacza upór,  jasno sprecyzowane cele i umiejętność zarządzania swoim życiem.
  • Uzyskanie słabego wyniku z poprawki nadal nie jest powodem do wystawiania sobie niskiej oceny. Wyniki matur, w tym wyniki poprawek, to są wyłącznie wyniki egzaminów, a nie oceny tego, kim jesteś.
  • Nawet niepowodzenie na egzaminie poprawkowym nie musi przekreślać szans ani planów.

  Do matury można podejść jeszcze za rok. Tymczasem warto rozważyć zapisanie się do szkoły policealnej. To rozwiązanie pozwoli fajnie wykorzystać czas. Można z pożytkiem dla swojej przyszłości zdobyć pożądane na rynku kwalifikacje zawodowe

  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Odwołanie od wyniku matury 2024 – krok po kroku

  Nie zgadzasz się w wynikami matury? Masz wątpliwości, czy odpowiednio policzono punkty? Odnosisz wrażenie, że Twoje wyniki powinny być lepsze? Jest na to rozwiązanie! Od wyników matury można się odwołać. Umożliwia to specjalna procedura przewidziana w kilku krokach, z którymi warto się zapoznać.

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.