Żak Team
Jak się uczyć?
3 min

Jak zaplanować naukę? Plan maturalny 2022

Treść wpisu

    Do egzaminów maturalnych 2022 pozostało już stosunkowo niewiele czasu. A tym samym i na skuteczną naukę czasu już masz niewiele. Jak zdać maturę? Na to pytanie pragnie znać odpowiedź każdy tegoroczny maturzysta. Jeszcze nie rozpocząłeś przygotowań? Pamiętaj, że każdy moment jest dobry żeby zacząć naukę. Nawet jeżeli pozostało już bardzo niewiele czasu, zawsze jest możliwość nadrobienia najważniejszych materiałów. Najważniejsze jest rozplanowanie nauki i podział materiałów na możliwie łatwe do przyswojenia części. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie ułożyć plan nauki, a w rezultacie uzyskać wysokie wyniki na maturze 2022. 

    Po pierwsze – określ priorytety

    Najważniejsza sprawa – to wiedzieć jaki mamy cel. Mamy nadzieję, że ty już wiesz, co chcesz robić po zdanym egzaminie maturalnym? Skupienie się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze pomoże Ci wybrać dalszy kierunek rozwoju. Chcesz się dalej rozwijać? Wolisz postawić na naukę, czy pracę? Cenisz sobie praktykę, czy wolisz się skupić na teorii? Nieważne jak odpowiedziałeś na powyższe pytania – gdy będziesz decydować, co chcesz robić po szkole to warto zwrócić uwagę na ofertę szkół policealnych i nauczyć się bezpłatnie zawodu. Możesz przyśpieszyć kierunek swojej kariery już po zdanej maturze. Jeżeli chcesz iść na studia, to już teraz musisz wiedzieć jakie przedmioty maturalne będą liczone do punktacji na wybranej uczelni wyższej.

    Okej, zdecydowałeś, co chcesz robić po maturze? Czas najwyższy, aby się skutecznie do niej przygotować. Odpowiedz sobie szczerze na pytania: „Których zagadnień nie rozumiem lub nie pamiętam? Z jakimi działami lub zadaniami mam największy problem?”. Pozwoli ci to ustalić, jakiej części materiału poświęcić najwięcej czasu. Podziel najistotniejsze zagadnienia na mniejsze partie i rozłóż materiał na kolejne tygodnie, według poniższej wskazówki.

    Po drugie – podziel materiał

    Zaplanowanie nauki, to wieloetapowy proces przygotowawczy do egzaminu dojrzałości. Niemożliwe jest nauczenie się wszystkiego na ostatnią chwilę. Zostawienie nauki do matury na miesiąc, tydzień czy dzień przed „godziną 0” może nie przynieść pozytywnego wyniku na egzaminie maturalnym. Kluczowe jest narzucenie sobie odpowiedniego rytmu nauki 
    i zaplanowanie wszystkiego od początku do końca. Musi powstać nawyk uczenia się drobnych partii materiału – jest to sprawdzony sposób na sukces. Nie odkładaj więc nauki do maja 😉 

    Zwróć uwagę na to kiedy najlepiej Ci się uczy i wykorzystaj to  w praktyce. Lepiej Ci się zakuwa w weekendy? A może wieczorami w dni powszednie? Ile czasu możesz poświęcić na naukę? Te pytania pozwolą Ci na efektywniejsze zaplanowanie przygotowań, co zwykle przekłada się na wyższe wyniki na egzaminie. 

    Po trzecie – w zdrowym ciele, zdrowy duch

    Podczas nauki do matury należy mieć zdrowe podejście. Wielogodzinne, wyczerpujące sesje, energetyki, kawa, zła dieta… to nie jest dobry zestaw dla mózgu. Jeszcze zapewne nie robisz sobie przerw i leżysz na łóżku w dziwnej pozycji, cały powyginany.

    Pamiętaj, że zamknięcie się w czterech ścianach na czas przygotowań również nie przynosi wymiernych korzyści. Robienie przerw co godzinę i wietrzenie pokoju, to dobre rozwiązanie dla mózgu i ciała. Co zrobić, aby maksymalnie chłonąć naukę? Przede wszystkim dbać o formę fizyczną i to na różne sposoby: poprzez zdrowe odżywianie, dostarczanie organizmowi ruchu i wystarczającej ilości snu. Stresujący czas przed maturą to  również czas nagradzania się – za przyswojenie kolejnych części materiału. 

    Powodzenia!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią.

    Czy mamy prawo do pomyłek? Jej perfekcyjność matura i margines błędu

    Mylić się jest rzeczą ludzką. Maturzysta/ maturzystka też człowiek, może więc popełnić błąd. Czy ma do tego prawo na egzaminach maturalnych? Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Kiedy można korzystać z poprawki? Słowem, jak się mają błędy do matury i czy warto iść w perfekcję?