Żak Team
Formalności
4 min

Zmiany w egzaminie maturalnym 2023 z języka angielskiego na poziomie podstawowym

Treść wpisu

    Nowa matura 2023 roku będzie pierwszym egzaminem, do którego przystąpią absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej. Egzamin będzie odbywał się na nowych zasadach, co wprowadziło duże zaniepokojenie wśród tegorocznych maturzystów.

    Każdy zdający nową maturę 2023 musi przystąpić do części pisemnej z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i uzyskać minimum 30% punktów. Warto wiedzieć, że język obcy nowożytny na poziomie dwujęzycznym jest przedmiotem obowiązkowym (jako przedmiot dodatkowy) dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

    Nowa matura 2023 – jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów? 

    Egzamin maturalny 2023 z języka angielskiego na poziomie podstawowym w terminie głównym zostanie przeprowadzony 5 maja 2023 r. Jeśli uczeń z ważnej przyczyny nie będzie mógł pojawić się w tym dniu, napisze go w terminie dodatkowym, który odbędzie się 5 czerwca 2023 r. Tym, którym powinie się noga, mają drugą szansę w terminie poprawkowym 22 sierpnia 2023 r. Wyniki egzaminu maturalnego 2023 będą znane 7 lipca 2023 r., natomiast osoby poprawiające poznają efekty swojej pracy 8 września 2023 r.

    Podstawa programowa nawiązuje do Europejskiej Skali Opisu Kształcenia Językowego (CEFR), co stanowi ważną wskazówkę dotyczącą poziomu trudności egzaminu. Dzięki temu wiadomo, że od ucznia, który zdaje język angielski na poziomie podstawowym, oczekuje się znajomości języka na poziomie: B1+/B2.

    Struktura egzaminów maturalnych

    Czas trwania egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym będzie wynosił 120 minut. Maturzyści znajdą w arkuszu zadania sprawdzające rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych. Będzie również do napisania wypowiedź pisemna. 

    Szczegółowy wykaz zagadnień gramatycznych, których mogą pojawić się na egzaminie maturalnym 2023, znajduje się w „Informatorze o egzaminie maturalnym od 2023 r.”. W przypadku języka angielskiego, wykaz ten praktycznie w 100% jest zgodny się z tym, który obowiązywał do tej pory. Nowością jest III okres warunkowy, który może pojawić się w zadaniach maturalnych na poziomie podstawowym.

    Zasadnicza różnica jest jakościowa i dotyczy poziomu znajomości języka względem skali ESOKJ. Znalazło to przełożenie na przykład na długość tekstów pisanych, a także długość wypowiedzi pisemnej.

    Na maturze 2023 z języka angielskiego na poziomie podstawowym w każdej część arkusza pojawi się zadanie otwarte. Nastąpi również przesunięcie procentowego udziału poszczególnych części w ogólnym wyniku egzaminu maturalnego 2023, mianowicie udział każdej z nich będzie bardziej wyrównany. Niewielka zmiana pojawi się również w punktacji i ocenianiu zadań. 

    Ważną informacją jest również fakt, że jeśli uczeń wybierze język obcy jako dodatkowy, to będzie musiał zdać go na poziomie co najmniej 30%.

    Zmiany na maturze 2023 wywołały sporo niepokoju wśród uczniów. Do maja pozostało jeszcze jednak sporo czasu, który można dobrze wykorzystać. Warto mądrze rozplanować sobie cały materiał, który trzeba opanować i rozwiązywać dużo zadań maturalnych. Absolwenci liceów, którzy już zdali ten egzamin podkreślają, że jest to bardzo istotne.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?