Żak Team
Matura 2025
4 min

Co z maturą w przypadku choroby? Jak nie stracić szans na zdanie egzaminów maturalnych

Treść wpisu

    W dniu egzaminów maturalnych wszystko zdarzyć się może. Nawet rzeczy nieprzyjemne i niepożądane. Wypadki chodzą po ludziach, a że maturzysta też człowiek, jego też mogą spotkać. I ją, maturzystkę, także. Każdą osobę żywo zainteresowaną, by zdać maturę 2025, może najść choroba w dniu egzaminów. Co wtedy? Co zrobić, żeby jednak podejść do wymaganych egzaminów w 2025 roku?

    Nieobecność na egzaminie maturalnym z powodu choroby

    Matura to duże przeżycie, które może spowodować różne reakcje organizmu. Stres, emocje, zamieszanie, mogą sprawić, że poczujesz się na tyle źle, że nie będziesz w stanie pójść na egzamin. Choroba może się pojawić też z każdego innego powodu, wcale nie ze stresu, a jej termin w czasie matury może być dziełem przypadku.

    Tak czy inaczej, w dniu egzaminu maturalnego można się rozchorować tak samo, jak w każdym innym terminie. To ludzka rzecz.

    Choroba to nie jedyny możliwy powód nieobecności na egzaminie maturalnym. Jak to w życiu bywa, różne rzeczy mogą się wydarzyć i przeszkodzić w stawieniu się na egzamin. To z góry przewidziano i uwzględniono w harmonogramie matur.

    Maturzyści i maturzystki, którzy nie są w stanie przystąpić do egzaminu w maju, mogą skorzystać z terminów dodatkowych. W 2025 roku terminy dodatkowe egzaminów maturalnych przypadają od 3 do 17 czerwca, w tym egzaminy ustne będą się odbywać od 9 do 11 czerwca.

    O czym warto pamiętać, żeby skorzystać z możliwości podejścia w terminach dodatkowych? Należy udokumentować powód nieobecności oraz złożyć odpowiedni wniosek i uzyskać zgodę. O tym więcej poniżej.

    Jak skorzystać z terminów dodatkowych matury?

    Najpierw warto od razu powiadomić wychowawcę o swojej sytuacji. W tym wypadku to osoba pierwszego kontaktu, która z pewnością dodatkowo pokieruje maturzystę / maturzystkę, by odpowiednio załatwić niezbędne formalności.

    Innym rozwiązaniem jest telefon do dyrekcji szkoły. Można też skontaktować się z OKE. Dzwoniąc pod numer podany na stronie internetowej, można oczekiwać, że po drugiej stronie będzie osoba, która udzieli nam informacji, co zrobić w zaistniałej sytuacji.

    Niezależnie od tego, czy zgłosisz swój problem wychowawcy, dyrekcji, czy w OKE, należy spełnić warunki formalne pozwalające ubiegać się o pozwolenie na podejście do egzaminu w terminie dodatkowym. Sprawa musi być dopełniona na piśmie i zgodnie z procedurą.

    Jeszcze tego samego dnia, w którym odbywa się egzamin, na który nie trafisz, musisz złożyć u dyrekcji swojej szkoły odpowiednie pismo. Służy do tego specjalny formularz dostępny na stronach OKE. Jest nim Załącznik 6 do deklaracji maturalnej, tj.: Wniosek zdającego / rodzica zdającego o przystąpienie do egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym.

    Do wniosku należy dołączyć dokument, który spełni rolę dowodu zaistniałej sytuacji oraz usprawiedliwi Twą nieobecność. W przypadku choroby powinno to być zwolnienie lekarskie. W razie innej sytuacji stosowny dokument poświadczający, że napotkałeś / napotkałaś trudności uniemożliwiające dotarcie na egzamin. Na przykład jeżeli dojeżdżasz do szkoły koleją z podmiejskiej miejscowości, a pociąg nie przyjechał na czas, należy poprosić obsługę kolei o wydanie zaświadczenia o opóźnieniu.

    Sumując, wychodzi na to, że oprócz zawiadomienia szkoły o nieobecności na egzaminie, musisz złożyć wniosek w formie załącznika 6 oraz zwolnienie lekarskie lub inne stosowne zaświadczenie dokumentujące brak możliwości dotarcia na egzamin.

    Na tej podstawie dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej będzie mógł zdecydować o wydaniu Ci pozwolenia na przystąpienie do egzaminów w czerwcu.

    To jest do zrobienia. Tym samym nieobecność na egzaminie maturalnym w maju to nie koniec świata. Są terminy dodatkowe! Możesz z nich skorzystać.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Co po maturze? Nauka zawodu jako dobry start

    Absolwenci szkół średnich stają przed wyborem życiowej drogi. Czy tego chcą, czy nie, decyzja czeka, żeby ją podjąć. To nie musi być wcale trudne. Nawet osoby, które akurat nie mają sprecyzowanego planu na życie, mogą skorzystać z bogatej oferty edukacji zawodowej w szkole policealnej, w tym w szkole medycznej, na KKZ lub innych kursach zawodowych. Czy to zawsze dobre wyjście? Jakie zalety ma nauka zawodu? Czy każdy absolwent szkoły średniej może podjąć edukację zawodową? Tym się zajmijmy. To dobry start.  

    Kto decyduje, czy zdasz maturę 2025? Zasłużeni oraz winni

    Kto decyduje o wynikach matury? Kto odpowiada za sukces lub niepowodzenie na maturze 2025? Kto będzie zasłużony, jeśli dobrze pójdzie, a kto winien w razie klapy? Jeśli masz ochotę rozliczyć się ze światem, gdy matura u drzwi, chodź z nami zrobić przegląd zasług, win i odpowiedzialności. Z przymrużeniem oka, żeby złapać luz. Czas się dowiedzieć,  kto decyduje, czy zdasz maturę!

    Przygotowani, zmotywowani, waleczni. Maturzyści i maturzystki 2025

    Maj miesiącem matur, a rok 2025 czasem wielkich wydarzeń dla maturzystów i maturzystek. Za nami wiele miesięcy przygotowań do egzaminów, a przed nami oczekiwanie na ich wyniki. Jesteście gotowi na maturę? Podgrzewacie motywację? Czujecie ducha wyzwań?