Maturzyści i Maturzystki 2024, czy już sprawdziliście swoje wyniki z egzaminów? 9 lipca 2024 roku CKE ogłosiła, jak Wam poszło. Ile osób zdało? Kogo czekają poprawki? Z którego egzaminu wyniki są najlepsze? Jaki przedmiot przysporzył w tym roku zdającym najwięcej trudności? Koniec czekania! Czas poznać rezultaty egzaminów maturalnych 2024.
Matura 2024 – jak poznać wyniki?
Każda osoba, która podeszła do egzaminów maturalnych, może zapoznać się z wynikami bezpośrednio w swej szkole albo sprawdzić elektronicznie w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika).
Szybka nawigacja po ZIU:
- Na ZIU logujemy się poprzez profil zaufany lub swój login i hasło (otrzymane wcześniej od dyrektora szkoły).
- Po zalogowaniu należy wybrać „egzamin maturalny” i w niego kliknąć.
- Voilà! Oto wyniki.
Matura 2024 – oficjalne wyniki, zdawalność i średnie
Do egzaminów maturalnych w 2024 podeszło 245 966 absolwentów i absolwentek, liceów oraz techników dla młodzieży, branżowych szkół II stopnia oraz liceów dla dorosłych, 229 obywateli i obywatelek Ukrainy, a także osoby, które poprzednio nie zdały lub chcą poprawić wyniki albo zdecydowały się zdawać dodatkowy przedmiot.
Jak poszło? Wyniki egzaminów maturalnych 2024 w terminie głównym są następujące:
- 84,1% osób zdało!
- Ponad 10% osób ma prawo podejść do poprawki.
- Nie zdało 5,5% podchodzących do matury w tym roku.
Liczba absolwentów, którzy zdali egzamin maturalny w terminie głównym lub dodatkowym:
Dla porównania w 2023 roku egzaminy w maju zdało 84,4 osób z 253 495 osób. Możliwość podejścia do poprawki miało 11,3% zdających, zaś 4,3% osób nie zdało w zeszłym roku matury. Natomiast roku 2022 do egzaminów maturalnych podeszło 268 257 osób, z czego zdało 78,2 %. Prawo podejścia do poprawki miało wówczas 15,5% egzaminowanych. Matury 2022 nie zaliczyło 6,3% zdających.
Ile osób w 2024 roku zdało egzaminy pisemne z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych? Według statystyk CKE zdawalność we wszystkich typach szkół wyniosła:
- język polski: 95% osób zdało;
- matematyka: 89%;
- język obcy: angielski – 96%, niemiecki – 85%, francuski – 97%, hiszpański – 95%, rosyjski – 87%, włoski 93%.
A jak wyglądają średnie wyniki? Z egzaminów pisemnych z matury 2024 we wszystkich typach szkół z możliwych do uzyskania punktów uzyskano średnio:
- język polski: 61% możliwych do zdobycia punktów;
- matematyka: 63%;
- język obcy: angielski – 78%, niemiecki – 56%, francuski – 80%, hiszpański – 77%, rosyjski – 67%, włoski- 74%.
Tricki na wyniki
Oficjalne wyniki egzaminów maturalnych budzą ogromne emocje. Co roku towarzyszy im lawina komentarzy i medialna gorączka. Nie inaczej jest w tym roku.
Co można poradzić osobom, które właśnie poznały wyniki swojej matury? Najlepiej zastosować trzy tricki, dzięki którym mimo emocji zachowa się chłodne spojrzenie na sytuację. Zdrowy dystans zawsze w cenie.
Trick 1 – Zachować spokój.
Wydaje się trudne, ale jest to możliwe. Tylko spokój pozwoli właściwie ocenić sytuację. Dobrze jest dać sobie trochę czasu, żeby ochłonąć i spojrzeć na wyniki matury z boku, z dystansu i z głową otwartą na nowe idee.
Trick 2 – Zaakceptować wyniki, takimi, jakie są, ale walczyć dalej.
Jakiekolwiek by nie były, teraz wymagają akceptacji. OK, nie oznacza to jednak zgody, że muszą takie pozostać.
Od wyników można się odwołać. Należy złożyć wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej — najpierw o wgląd do swojej pracy maturalnej. Później można wnioskować o weryfikację wyników. W ten sposób jest szansa na poprawę finalnego wyniku. Oczywiście, jeżeli w arkuszu znajdą się ku temu realne powody, na przykład gdy niepoprawnie policzono punkty lub niewłaściwie je przyznano.
Kto nie zgadza się z wynikiem, może kolejny raz przystąpić do matury za rok lub podejść do poprawki i tak postarać się o zmianę na lepsze.
Trick 3 – Obrać strategię na najbliższą przyszłość.
Co dalej? Trzeba robić swoje.
Zdecydowani na odwołanie od wyników matury, niech rozpoczną procedurę.
Komu należy się poprawka, niech już leci się uczyć. Maturalne egzaminy poprawkowe odbędą się 20 i 21 sierpnia 2024 r. Ich wyniki będą ogłoszone 10 września 2024 r.
Komu poprawka nie przysługuje, ten może podejść do egzaminów kolejny raz w przyszłym roku.
Jednocześnie może warto połączyć plany na podejście do matury 2025 z nauką w szkole policealnej? Dobry zawód można zdobyć w rok lub dwa. Dzięki temu podejście do poprawki nie musi oznaczać roku życiowej stagnacji. Wręcz przeciwnie — to może być bardzo fajny rok rozwoju i pełen pozytywów.