Matura 2024 - co po maturze?
Żak Team
Co po maturze?
5 min

Wakacje 2024. Jak odpocząć po maturze?

Treść wpisu

    Jak odpocząć po maturze?

    Rok szkolny był intensywny, przygotowania do egzaminów wyczerpujące, a rekrutacja na studia stresująca. Działo się wiele. A teraz rób, co chcesz. Idź na żywioł, leć przed siebie, poczuj wakacyjny vibe.

    Lato w pełni. Idealny czas, by nabrać nowej energii i zdobywać doświadczenia. Zajmij się tym, na co wcześniej nie było czasu.

    Poniżej kilka pomysłów, jak się zrelaksować i co robić latem po maturze.

    Szybkie zwiedzanie i krajowe atrakcje

    Wakacje to idealny czas na podróże. Nie musisz lecieć zagranicę, żeby poznać nowe miejsca. Fajny city break można zorganizować w kraju. Każdy zakątek ma coś do zaoferowania.

    Gdzie pojechać? Wszędzie warto. W których polskich miastach jeszcze Cię nie było? Które regiony kraju zawsze Cię interesowały? Morze, góry, jeziora, rezerwaty przyrody, zamki i pałace — w Polsce masz taki wybór atrakcji, że wakacje są za krótkie, żeby wszystko zwiedzić.

    Spływy kajakowe, rowerowe wycieczki po malowniczych trasach czy camping nad jeziorem to świetne sposoby na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Weekend z jogą w górach, warsztaty zielarskie na Warmii czy Mazurach, wędrówki piesze tropami historii na Śląsku itp. – pomysłów na wyjazdy jest bardzo wiele.

    Polska jest piękna. Warto ją poznać. Przekonasz się, jak wiele dowiesz się o swym kraju i o sobie, gdy wyruszysz przed siebie.

    Budowanie relacji z bliskimi i nowe znajomości

    Nie od dziś wiadomo, że człowiek to istota społeczna. Chcemy, czy nie, potrzebujemy innych ludzi. Więzi międzyludzkie mają to do siebie, że warto o nie dbać. Lato temu sprzyja.

    Ciesz się przyjaciółmi. Poświęcić uwagę rodzinie, która niejedno zniosła, gdy maturalny stres dawał Ci się we znaki. Spotkania ze znajomymi, rodzinne wyjazdy, pikniki, grillowanie czy wieczory filmowe to doskonałe okazje do budowania relacji i tworzenia wspomnień.

    Idealnie byłoby poznać nowych ludzi, a w ten sposób poszerzyć życiowe horyzonty. Podróż po kraju przyniesie wiele ku temu okazji. Każda nowa znajomość to wzbogacająca przygoda.

    Czas na hobby i imprezy oraz rozwój

    W okresie letnim mamy w kraju istny wysyp wydarzeń związanych z książkami, czytelnictwem i szeroko pojętą kulturą. Wystarczy szybki research w necie, żeby się przekonać, że wakacje można spędzić, jeżdżąc z jednego festiwalu literatury na drugi, a przy tym zwiedzić Polskę od Podlasia przez Trójmiasto po Bieszczady.

    Dla kinomanów są maratony filmowe. Kino lub seanse w gronie przyjaciół — co kto woli. W wielu miejscach w Polsce latem organizuje się plenerowe pokazy filmowe. W atrakcyjnych warunkach przyrody można odkryć nowe produkcje i się nimi zachwycić.

    Mapa Polski aż roi się od festiwali muzycznych. Wśród wielu imprez dla każdego znajdzie się coś dobrego. Rock, pop, electro, jazz, muzyka poważna, folklor. Dużo tego się dzieje.

    Chcesz się rozwijać? Możesz zapisać się na kurs językowy, warsztaty fotograficzne, malarskie czy muzyczne. Jeśli myślisz o przyszłej karierze, warto rozważyć szkolenia zawodowe, takie jak kursy programowania, grafiki komputerowej czy zarządzania projektami. Dzięki temu nie tylko ciekawie spędzisz czas, ale także zainwestujesz w swoją przyszłość.

    Sport bez spiny, czyli rekreacja

    Sport dobry na wszystko. Serio. Nie musi być to sport wyczynowy, ani wyciskanie z siebie w siódmych potów. Jeżeli tego nie lubisz, nie ma co się zmuszać.

    Chodzi o to, żeby wyjść z domu, złapać trochę słońca i poczuć wiatr w żaglach. Niech głowa odparuje po maturze, nauce, oczekiwaniu na wyniki.

    Sport niejedno ma imię. Spacer z psem — Twoim lub sąsiadów albo z psiakiem ze schroniska — to też forma aktywności fizycznej.

    Bieganie, pływanie, fitness, siłownia, czy rower — nie ma znaczenia, co wybierasz. Najkrótszy spacer wykonywany regularnie przyniesie rezultaty. Lepsze samopoczucie, głębszy sen, mniej stresu, a więcej energii. Poczujesz, że to ma sens.

    Nowe wyzwania

    Wypoczynek należy się każdemu, Szczególnie tym, którzy jeszcze w te wakacje mają przed sobą kolejne maturalne wyzwania.

    Część osób, która podeszła do matury 2024, ma przed sobą sierpniowe egzaminy. W tym roku 10,43% z 245 966 osób przystępujących ma prawo podejść do poprawki.

    Egzaminy poprawkowe odbędą się 20 – 21 sierpnia 2024 r. Wyniki będą ogłoszone 10 września.

    Inna część absolwentów i absolwentek już myśli o podejściu do matury 2025. Czy rok to długo? Zależy. Możesz wycisnąć z tego czasu, ile się da.

    Nauka do egzaminów maturalnych 2025 może iść w parze z podjęciem nauki zawodu w szkole policealnej. W rok, dwa lub 2 i pół roku masz szansę pójść w życiu do przodu w takim tempie, że sam/ sama się zadziwisz, jak wiele można uzyskać, gdy się obudzi w sobie motywację.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Klasa maturalna 2024/2025 – kalendarz i lista rzeczy do zrobienia

    Klasa maturalna to przygotowania do egzaminów. To także czas decyzji. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Które przedmioty maturalne zdawać? Jak zabrać się za przygotowania do matury? Co po maturze? Jaki zawód wybrać?

    Matura 2025 w pigułce — terminy, zmiany i nowości

    Zmiany w maturze 2025 to ostatnio hot news. Maturzyści, maturzystki, nauczyciele — wszyscy chcą wiedzieć, czego się spodziewać po maturze 2025. Czego dotyczą zmiany w maturze 2025? Na czym polegają różnice między maturą 2025 a egzaminami z lat poprzednich? Czy zmiany są znaczne? Z myślą o Was zebraliśmy najważniejsze informacje w maturze 2025. Przedstawiamy je […]

    Poprawka z matury 2024 – FAQ

    Sierpień miesiącem matury! To nie żart. Co prawda egzaminy maturalne rozpoczynają się w maju, ale jeśli chodzi o poprawki, to ich czas przypada na sierpień. Upały trwają w najlepsze, na niebie widać roje spadających gwiazd (Noc Perseid), a waleczni maturzyści podchodzą do egzaminów poprawkowych. Czy poprawki są dla wszystkich? Kto, kiedy i jak zdaje poprawkę […]