Co to znaczy mieć dobry zawód? Jeżeli możesz przebierać w ofertach pracy, negocjować stawki i rozwijać się do woli, wiedz, że Twój zawód ma wysoką pozycję. Skąd to się bierze? Co powoduje, że jedne zawody są pożądane, a inne mniej?
Głównym sprawcą jest rynek pracy. On rządzi się swoimi prawami. To rynek pracy dyktuje reguły gry i jedne zawody wynosi na piedestał, inne oznacza etykietą „brak zapotrzebowania”. Twardy z niego zawodnik — nie idzie na kompromisy. Rządzi i dzieli ludzi na skazanych na sukces ekspertów i ekspertki oraz tych po drugiej stronie, którym szczęście nie sprzyja, a los ich niepewny.
Rynek pracy a zawodowy start
Z tendencji na rynku pracy wynika to, które zawody są na topie. Są takie zawody, w których dość łatwo znaleźć pracę, bo w tych branżach po prostu obecnie potrzeba ludzi. Są też takie, gdzie rynek się już nasycił, co oznacza, że pracuje w nich wystarczająca lub nawet zbyt duża liczba osób.
To ważne, gdy decydujesz, jak zawód wybrać. Tylko co zrobić, jeżeli okazuje się, że w Twoim wymarzonym zawodzie trudno znaleźć zatrudnienie? Czy musisz przestać kierować się marzeniami? Czy hobby i talent znaczą mniej, niż statystyki rynku pracy? Jak podjąć decyzję, a przy tym pozostać w zgodzie ze sobą?
Elastyczność zawodowa to strategia sukcesu
Warto znaleźć złoty środek między marzeniami o wyborze zawodu a tym, co mówią dane z rynku pracy. Pogodzenie własnych predyspozycji zawodowych z ofertą rynku, to najlepsze rozwiązanie. To nie musi być trudne.
Kluczem do sukcesu w życiu zawodowym jest elastyczność. Dzięki elastycznemu podejściu można zmodyfikować swoje plany, żeby dopasować je do realiów, ale nie rezygnować z tego, co dla Ciebie ważne.
O co w tym chodzi? Jeżeli wybierasz zawód, to od razu myślisz nad atrakcyjną specjalizacją. Znajdź swoją niszę. A jeżeli okaże się, że w Twoim zawodzie zaczyna źle się dziać, rozważ naukę innego w tej samej lub nawet innej branży. Zrób to, zanim zaskoczy Cię nagły kryzys w branży.
Praca w zawodzie powinna wiązać się z pracą nad własną ścieżką kariery. Rób kursy, dokształcaj się albo ucz się innych zawodów. Dzięki elastyczności zawsze dasz sobie radę. Bądź na bieżąco z sytuacją na rynku pracy. W których branżach jest szansa na szybkie znalezienie pracy i rozwój?
Zawody na topie
Możesz pracować w zawodzie marzeń. Zanim jednak podejmiesz decyzję, sprawdź, czy pracodawcy szukają ludzi w tym zawodzie. Jakie są w nim zarobki? Jakie daje możliwości?
Ważne też jest, ile czasu zamierzasz poświęcić na naukę zawodu. W szkole policealnej masz do wyboru nauczanie dwuletnie lub roczne, a także kursy trwające 10 miesięcy lub określoną liczbę godzin.
W czym warto wybierać? Obecnie na topie są:
- Branża medyczna, gdzie potrzeba wykwalifikowanych pracowników w wielu zawodach;
Zawody medyczne to między innymi:
- Asystentka stomatologiczna (1 rok nauki)
- Higienistka stomatologiczna (2 lata nauki)
- Opiekun medyczny (1,5 roku nauki)
- Technik masażysta (2 lata nauki)
- Technik sterylizacji medycznej (1 rok nauki)
- Terapeuta zajęciowy (2 lata nauki)
Kompetencje można wzbogacać na kursach, między innymi:
- Dezynfekcja i sterylizacja
- Terapia zajęciowa
- Branża opiekuńcza, bo wiele osób z racji wieku lub stanu zdrowia wymaga wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
Niektóre zawody opiekuńcze to na przykład:
- Asystent osoby niepełnosprawnej (1 rok nauki)
- Opiekun osoby starszej (2 lata nauki)
- Opiekun w domu pomocy społecznej (2 lata nauki)
- Opiekunka dziecięca (2 lata nauki)
- Opiekunka środowiskowa (1 rok nauki)
- Opiekunka dziecięca (2 lata nauki)
Dodatkowe umiejętności potrzebne w tej branży można zdobyć na kursach, na przykład:
- Arteterapia
- Asystent rodzinny
- Opiekun dzienny
- Opieka seniora
- Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym
- Branża beauty, która przeżywa swój rozkwit;
Obecnie jest wiele zawodów związanych z urodą i pielęgnacją, a wciąż powstają nowe. Popularne kierunki z branży beauty to:
- Technik usług kosmetycznych (2 lata nauki)
- Technik usług fryzjerskich (2 lata nauki)
Kursy gwarantują ciągły rozwój i specjalizowanie się w wybranym obszarze, między innymi:
- Fryzjer damski
- Masaż z elementami spa
- Podologia
- Stylistka paznokci
- Wizażystka/ stylistka
- Depilacja laserowa
- Manicure hybrydowy
… i inne. Jest ich wiele. Strategia łączenia marzeń z realnymi możliwościami na rynku pracy ułatwia wybór zawodu oraz dalszą karierę.