Żak Team
Co po maturze?
4 min

Pierwsza rozmowa o pracę — jak się przygotować i zaprezentować?

Treść wpisu

    Rozmowa kwalifikacyjna może stresować. Wiążą się z nią zasady, które warto znać. Dobre wrażenie, odpowiedni strój, właściwe zachowanie… Skąd wiedzieć, czego oczekują rekruterzy i pracodawcy od absolwentów i absolwentek, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy?

    Maturzyści i maturzystki szukający zatrudnienia często czują się niepewnie z powodu braku doświadczeń w rozmowach kwalifikacyjnych. Czy słusznie? Co decyduje o powodzeniu na pierwszej rozmowie o pracę? Co warto wiedzieć, o czym pamiętać i jakimi zasadami się kierować podczas szukania pracy?

    Pierwsza praca po maturze

    Po maturze czas na wybór. Jedni decydują się na odpoczynek totalny — plażnig, smażing, podróże i chill. OK, umiejętność wypoczywania również należy do ważnych życiowych kompetencji. To też trzeba umieć.

    Inni natomiast zaraz po maturze mają potrzebę znalezienia sobie zajęcia, które można później wpisać w CV. Idą na wolontariat, budują swój wizerunek w social mediach, aplikują na staż lub podejmują pracę.

    Znalezienie pracy wiąże się z przejściem rozmowy kwalifikacyjnej. Jak ułatwić sobie przygotowanie do rozmowy o pracę? Warto być sobą i w siebie wierzyć, bo tylko tak można coś osiągnąć. Do tego warto stosować najprostsze reguły przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. Poniżej zestawienie tych kluczowych.

    Rozmowa o pracę – 3 złote zasady

    • Research na temat branży, firmy i stanowiska

    Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się jak najwięcej o tej pracy. Tak, wiedza o stanowisku pracy, na które aplikujesz, to Twój must-have. Warto poświęcić trochę czasu na rozeznanie w temacie branży i firmy.

    Czym zajmuje się firma, która zaprasza Cię na rozmowę? Jakie informacje są podane na jej stronie internetowej? Jakie zadania i obowiązki wiążą się ze stanowiskiem, które Cię interesuje?

    A jeżeli nie da się znaleźć wszystkich potrzebnych Ci informacji, dostrzeż zaletę tej sytuacji. Masz znakomity punkt zaczepienia do zadania pytań rekruterowi/ rekruterce. Możesz wykazać inicjatywę, pytając o zakres obowiązków. Jeśli wspomnisz o tym, co już wiesz oraz dopytasz o nowe informacje, wykażesz inicjatywę, co zadziała na Twoją korzyść.

    • Pytanie — odpowiedź, czyli opracowanie swoich wypowiedzi

    Chodzi o przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. Nie daj się zaskoczyć. Odpowiedz sobie na pytania, zanim one padną. W domowym zaciszu przećwicz, co powiesz, gdy rekruter/ rekruterka poprosi Cię o to, byś powiedział/a coś o sobie. Odnieś się do wykształcenia, ostatnio ukończonej szkoły, swoich planów zawodowych itd.

    Czemu aplikujesz do tej firmy? Czemu chcesz pracować na tym stanowisku? Czy zamierzasz jeszcze kształcić się w tym kierunku? Czy wiążesz swoją przyszłość z tą branżą?

    Uwierz, że przygotowanie sobie odpowiedzi na tego rodzaju pytania, pomaga. Daje więcej pewności siebie podczas rozmowy o pracę.

    • Autoprezentacja, czyli stosowny wygląd i zachowanie

    Jak Cię widzą, tak Cię piszą — mówi przysłowie. Wygląd to nie wszystko, ale z racji rozmowy kwalifikacyjnej warto ubrać się stosownie do okazji.  Czyli jak? W takich sytuacjach prostota i klasyka to najlepszy wybór.

    Czy chodzi wyłącznie o ubiór? Jasne, że nie! Prezentacja samego/ samej siebie, czyli autoprezentacja, to nic innego jak wygląd plus zachowanie w danej sytuacji, w tym np. sposób mówienia.

    Chodzi o to, żeby przede wszystkim być sobą. Nie udawać kogoś innego, a jednocześnie wykazać się taktem, kulturą osobistą i pokazać swe zalety i umiejętności.

    ***

    Rozmowa o pracę stresuje, a pierwsza rozmowa kwalifikacyjna w życiu szczególnie wzbudza emocje oraz pozostaje w pamięci na zawsze. Dlatego przygotuj się do niej, jak najlepiej potrafisz.

    Dzięki przeprowadzeniu researchu o pracy w danej firmie, opracowaniu odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne oraz zachowaniu zasad autoprezentacji (schludny strój, kulturalne i naturalne zachowanie), zwiększysz swe szanse na pracę. Powodzenia!

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    W Internecie jest wszystko — naprawdę? Skąd czerpać wiedzę?

    Aby dobrze przygotować się do egzaminów maturalnych, warto wiedzieć, z jakich źródeł korzystać. Skąd czerpać wiedzę do matury? Z Internetu! No bo skąd? OK, Internet to podstawa, lecz to wystarczy? Czy w sieci jest wszystko? Gdzie szukać offline? Słowem, z jakich źródeł korzystać podczas przygotowań do matury i nie tylko? Przygotowania do matury a fake […]

    Nauka kontra praca. Jak najlepiej zdobyć zawód?

    Co wybrać po maturze? Iść do pracy, czy dalej się uczyć? Każda osoba kończąca szkołę średnią musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Co przyniesie lepszą przyszłość? A może wcale nie trzeba wybierać pomiędzy nauką a pracą, bo można je łączyć? Chodźmy sprawdzić, jak to jest.

    Co zdawać na maturze i jak ogarnąć chaos? Top 3 maturalne problemy 2025

    Czy podejść do matury? Jakie przedmioty zdawać? Rozszerzenie czy podstawa — co wybrać? Skąd czerpać informacje o egzaminach, terminach i zasadach? Z jakich źródeł korzystać?