Żak Team
Matura 2025
4 min

Ogarnij maturę 2025, czyli organizacja nauki do egzaminów

Treść wpisu

    Na początku są pytania. Jak się uczyć do matury — samodzielnie, czy z kimś? Wziąć korepetycje, czy zapisać się na kurs? Od czego rozpocząć naukę? Ile się uczyć? Jak długo trzeba się przygotowywać do matury, żeby zdać? Jak się uczyć skutecznie?

    Jak uczyć się do matury?

    Najczęściej wybieraną formą nauki do matury jest samodzielne przygotowywanie się w domu. Laptop, książki, zeszyty, dobra herbata/ pachnąca kawa i jedziesz z materiałem. Dobrze sobie z tym radzą osoby zdyscyplinowane i zorganizowane. Gdzieś na świecie takie występują. Czasem widziano ich nawet w okolicy. A może widujesz taką osobę codziennie w lustrze? Gratulacje!

    A gdyby tak połączyć siły? Fajnym rozwiązaniem jest umówienie się ze znajomymi z klasy na wspólne uczenie się. Ważne, by w takiej grupie znalazł się ktoś, kto w razie nadmiernego rozkręcenia atmosfery w stronę inną, niż wspólne uczenie się, potrafi przejąć kontrolę i sprowadzić ludzi na ziemię. Halo, tu matura! Wracać na orbitę! Wspólne uczenie się to dodatkowa motywacja, bo w grupie można nawzajem się wspierać.

    Jak uczyć się skutecznie? Najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość. Gdy pojawia się problem, myślisz nad jego rozwiązaniem, a nie o ucieczce. Gdy przychodzi znużenie, czas chwilę odpocząć, a później wracasz do swoich zadań. Codzienna praca wykształca nawyki i formuje siłę woli. To jak trening cardio — zmęczysz się, ale wiesz, że warto.

    Od czego zacząć naukę do matury?

    Zastanów się, jakie są Twoje mocne i słabsze strony w nauce. Z których przedmiotów masz dotąd dobre oceny? Z jakich przedmiotów musisz pouczyć się dłużej, żeby osiągnąć wyniki? Dzięki odpowiedzi na te pytania wiesz, na czym musisz się skoncentrować. Czasem warto wziąć pod uwagę korepetycje albo kursy. W sieci znajdziesz ofertę kursów maturalnych online.

    Planując naukę, warto zerknąć do informatorów maturalnych. To mało popularne, ale popłaca. Dzięki temu dowiesz się, czego musisz się nauczyć z każdego przedmiotu oraz jak będą wyglądać egzaminy. Bez ściemy, kawa na ławę.

    Podziel sobie materiał na części. Nie ma siły, żeby nauczyć się wszystkiego na raz w ciągu jednej doby. Bloki tematyczne z każdego przedmiotu przeplatane powtórkami — to podstawa dobrego planu nauki.

    Kolejny etap to zebranie materiałów. Książki (e-booki i te tradycyjne z biblioteki lub księgarni, w tym podręczniki), zeszyty, notatki, repertoria, tablice ze wzorami i inne takie. No i arkusze maturalne, żeby było na czym ćwiczyć.

    Kiedy się uczyć do matury i jak długo?

    Wyposażeni i z dobrym planem możemy iść się uczyć. Czas działać! Co do czasu… W jakim czasie najlepiej przygotowywać się do egzaminów?

    Pora nauki to sprawa bardzo indywidualna. Ranne ptaszki są aktywne od wczesnych godzin, czasem wręcz nieludzkich takich jak 5.00-6.00. Jeżeli czujesz ten vibe, postaw na naukę od samego rana, a po południu na przykład powtórki.

    Osoby w typie sowy, którym najlepiej pracuje się wieczorami, a nawet nocą, niech też wezmą pod uwagę swój biologiczny zegar. Nie ma sensu z nim walczyć. W nauce do matury liczy się skuteczność. Jeżeli mamy być wydajni, powinniśmy działać zgodnie ze swym rytmem dobowym.

    Jak długo należy się uczyć? Zależy, ile czasu zostało do egzaminów i jaki zakres materiału jest do przerobienia. Idealnie byłoby co godzinę zrobić z pięć minut przerwy, żeby wstać, zrobić kilka kroków, oderwać wzrok od monitora albo książki. Najlepsze rezultaty daje nauka po 5-6 godzin, gdy tego dnia nie musisz być w szkole lub 2-3 godziny w zwykłe dni po lekcjach. Pamiętaj o przerwie. Miej w tygodniu 1-2 dni przerwy od tej pracy.

    ***

    Ważne, żeby postępować w zgodzie z sobą i pamiętać o celu. Gdy będziesz trzymać się planu i realizować kolejne etapy nauki, już pierwsze sukcesy nakręcą apetyt na więcej. Poczujesz, że to ma sens. Nauka do matury może być treningiem wytrwałości i areną walki z własnymi słabościami.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią.

    Czy mamy prawo do pomyłek? Jej perfekcyjność matura i margines błędu

    Mylić się jest rzeczą ludzką. Maturzysta/ maturzystka też człowiek, może więc popełnić błąd. Czy ma do tego prawo na egzaminach maturalnych? Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Kiedy można korzystać z poprawki? Słowem, jak się mają błędy do matury i czy warto iść w perfekcję?