Żak Team
Co po maturze?
4 min

Nauka zawodu po maturze — jak, gdzie, kiedy?

Treść wpisu

    Matura to egzaminy oraz czas decyzji. Co po maturze? Najczęściej wybór pada na naukę zawodu. Jest to rozsądna decyzja zgodna z realiami rynku pracy, który potrzebuje fachowców.

    Osoby zdobywające praktyczny zawód łatwiej znajdują dobrą pracę. Częściej czerpią satysfakcję z życia zawodowego. Nauka zawodu w rok, czy dwa umożliwia szybkie podjęcie pracy. To zaś pozwala na szybki rozwój zawodowy i związane z tym korzyści.

    Skoro tak, to ja to zrobić? Jak zdobyć dobry zawód po maturze? Gdzie najlepiej uczyć się zawodu oraz w jakiej formie? Kiedy się tego podjąć —  zaraz po maturze, czy może za jakiś czas?

    Jak zdobyć zawód po maturze?

    Znaczna większość absolwentów i absolwentek chce po maturze kontynuować naukę, aby zdobyć kwalifikacje zawodowe. To rozwiązanie pozwala formalnie nauczyć się profesji, uzyskać kwalifikacje oraz stosowny dyplom.

    Można też ten etap pominąć i od razu po maturze znaleźć zatrudnienie. Tę opcję często wybierają absolwenci i absolwentki techników. Posiadają nie tylko świadectwo maturalne, ale i dyplom technika, a to otwiera wiele możliwości na rynku pracy.

    Także osoby, które ukończyły licea i szkoły średnie innego typu, decydują się na podjęcie zatrudnienia zaraz po maturze. Czasem wynika to z życiowej konieczności, a czasem z czystej chęci podjęcia wyzwania. Praca zaraz po maturze uczy zawodu, ale nie tylko. Wdraża w samodzielne życie, w którym ponosimy pełną odpowiedzialność za siebie.

    A co lepsze — nauka zawodu w szkole, czy poprzez pracę? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Każda z tych opcji ma wiele zalet. Najlepiej jednak jest połączyć naukę zawodu z szybkim podjęciem pracy. Wtedy dajemy sobie szansę na wszechstronną edukację zawodową, której dobrych efektów nie trzeba długo czekać.

    Gdzie uczyć się zawodu?

    Wiemy, że najlepiej uczyć się zawodu dwutorowo, czyli z jednej strony poprzez edukację, z drugiej zaś pracę. A gdzie podjąć naukę?  Do wyboru są:

    • szkoły policealne, w tym szkoły medyczne — wymagane jest nich świadectwo ukończenia szkoły średniej;
    • kursy jednoroczne — warunkiem uczestnictwa to pełnoletniość; jedynie na kierunkach Agent celny i Rejestratorka medyczna wymaga się świadectwa ukończenia szkoły średniej
    • KKZ, czyli Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe — aby się zapisać, trzeba mieć ukończone 18 lat i wykształcenie podstawowe (świadectwo ukończenia ostatniej szkoły)

    Kiedy podjąć naukę zawodu?

    Decyzja o podjęciu kształcenia zawodowego to sprawa bardzo indywidualna. Każda osoba jest w innej sytuacji, więc trudno udzielić jednej tej samej rady wszystkim absolwentom i absolwentkom. Pewne jest jednak to, że decyzję o nauce zawodu i łączeniu ją z pracą zawsze warto rozważyć.

    Naukę zawodu w szkole policealnej lub na kursach można podjąć w każdym momencie, który sami uznajemy za odpowiedni, czyli:

    • po ukończeniu szkoły średniej (matura nie jest wymagana do szkoły policealnej, w tym medycznej)
    • po osiągnięciu pełnoletniości (w przypadku większości kursów jednorocznych oraz KKZ)
    • po podjęciu pracy, kiedy widać, że warto zdobyć lub poszerzyć kwalifikacje zawodowe, by budować swą karierę w branży
    • w trakcie studiów albo po ich ukończeniu, gdy czujemy, że wykształcenie wyższe w danym kierunku niekoniecznie da nam dobrą pracę — to się zdarza
    • niezależnie od wieku i doświadczenia zawodowego — na każdym etapie życia, kiedy potrzeba nam zawodowej zmiany; przekwalifikowanie się to fajny pomysł dla osób, które chcą robić rzeczy nowe i ciekawe

    Często okazuje się, że decyzja o pójściu do szkoły policealnej lub na kurs zawodowy, była najlepszą, jaką można było podjąć. Nauka zawodu popłaca. Tym bardziej zdobycie praktycznego zawodu w krótkim czasie otwiera możliwości. Dobry zawód daje przyszłość na rynku potrzebującym fachowców.

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Matura ustna 2025. Jak się przygotować?

    Egzaminy maturalne dzielą się na pisemne i ustne. Czy matura ustna jest obowiązkowa? Jakie są sposoby na skuteczne przygotowanie się do egzaminu zdawanego przed komisją? Jak dobrze wypaść na maturze ustnej? Dlaczego mówienie do siebie przed maturą jest OK oraz co lustro i żelazko mają wspólnego z egzaminami?

    Matura 2025 – zdać albo nie zdać

    Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?

    Język obcy nowożytny na maturze 2025 — wybierz i zdaj!

    Język obcy nowożytny należy do przedmiotów obowiązkowych na maturze. Razem z językiem polskim i matematyką tworzy naturalny zestaw maturalny, bez którego matura nie byłaby sobą.