Żak Team
Matura 2024
4 min

Matura ustna z języka polskiego 2024 i pytania jawne

Treść wpisu

  Matura ustna rządzi się swoimi prawami. O nich czas powiedzieć. Czy egzamin ustny dotyczy każdej osoby podchodzącej do egzaminów w maju 2024? Czy obowiązują poziomy — podstawowy i rozszerzony? Na czym polegają pytania jawne?

  Matura ustna z polskiego — fakty bez mitów

  Podstawą sukcesu jest orientacja w sytuacji. Dlatego najpierw najważniejsze informacje o egzaminie ustnym z polskiego 2024:
  1. Matura ustna jest dla wszystkich! Każda osoba podchodząca do matury w 2024  musi zdawać egzaminy ustne. Nawet osoby, które już mierzyły się z maturą w latach 2020-2022, kiedy ustnych nie było.
  2. Jest jedna — nie dzieli się na poziom podstawowy i rozszerzony.
  3.  Terminy egzaminów ustnych w 2024 roku:
  4. od 11 do 16 maja (z przerwą w niedzielę 12 maja),
  5. od 20 do 25 maja
  To szkoły ustalają konkretne dni w tych przedziałach czasowych.
  • Matura ustna sprawdza umiejętność udzielania właściwych odpowiedzi w dobrym stylu. Chodzi o to co i jak mówisz, czyli o konstrukcję wypowiedzi, poprawność językową, zakres słownictwa, a także logiczne myślenie z odwołaniem się do poznanych utworów literackich.
  Trzeba pokazać, że się wie i umie to wyrazić, bo się człowiek przygotował i uczył pilnie, i ogarnia.
  • Jak będzie przebiegać matura ustna z polskiego w 2024?
  Czas:
  • 15 minut na przygotowanie się (można robić sobie notatki) oraz kolejne 15 minut na odpowiedzi przed komisją.
  Punkty:
  • W formule 2023 można zdobyć 30 punktów, a w formule 2015 jest ich 40.
  Ile pytań i jakie?
  • Jeśli zdajesz w formule 2023, to wylosujesz zestaw dwóch zadań.
  Pierwsze to pytania jawne, a drugie polega na omówieniu zagadnienia literackiego lub związanego z językiem, czy innymi dziełami sztuki, z wykorzystaniem załączonego materiału. Następnie w trakcie rozmowy z komisją padną  pytania (do trzech), z których jedno będzie o to, jak rozumiesz jakiś temat poruszony przez komisję.
  • W Formule 2015 losujesz jedno zadanie. Będzie ono składać się z polecenia i tekstu. Możesz trafić na teksty literackie, teksty o języki lub teksty ikoniczne.

  Pytania jawne — nic do ukrycia

  Pytania jawne zwane też zadaniami jawnymi dotyczą egzaminu w formule 2023. Są opublikowane na stronie CKE w dokumencie „Aneks 1 do Komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 1 września 2022 r. w sprawie listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2024”. Pytań jawnych jest 110. Pobierajcie ze źródła, czyli z cke.gov.pl. Reszta Internetu z różnych przyczyn może świadomie lub nie podawać błędne informacje, a tego lepiej uniknąć. Zadania jawne dotyczą literatury od Biblii („Księga Hioba”) i „Mitologii” Jana Parandowskiego do współczesności — twórczości Sławomira Mrożka oraz Marka Nowakowskiego. Szalona podróż przez epoki, konteksty i motywy literackie.

  Sekrety przygotowań do ustnego polskiego — ujawnione!

  Jak się przygotowywać do ustnego polskiego i pytań jawnych? Pierwsze i najważniejsze — zabierz się za to jak najwcześniej. Nawet jeśli czujesz się geniuszem, poświęć czas na rzetelne przygotowanie, czyli:
  • Powtórkę materiału wg listy zadań jawnych;
  • Przećwiczenie, jak idzie ci odpowiadanie przed lustrem lub w obecności rodziny/ przyjaciół/ kogoś zaufanego, u kogo możesz liczyć na szczerą informację zwrotną. Chodzi między innymi o to, czy:
   • Czy wypowiadasz się jasno i logicznie?
   • Czy trzymasz się tematu i czy go rozumiesz?
   • Czy w Twojej wypowiedzi jest zawarta odpowiedź na pytanie z polecenia?
   • Czy odpowiednio odnosisz się do tekstów źródłowych i kontekstów?
   • Czy stosujesz właściwe słownictwo, formy gramatyczne?
   • Czy potrafisz interpretować tekst?
   • Czy wyrażasz swoje zdanie zgodnie z formułą egzaminu, gdy komisja Cię o to poprosi?
   • Czy podajesz argumenty, czyli uzasadniasz to, co mówisz?

  ***

  Dzięki pytaniom jawnym zyskujemy komfort. Są publikowane na długo przed maturą, co powoduje, że na luzie można się do nich przygotować. Skoro tak, te pytania  powinny być ulubieńca
  Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

  Gdy czujesz, że na maturze coś poszło nie tak… Co robić?

  Maturzysto/ Maturzystko 2024! Po egzaminach czas na wyniki. Choć egzaminacyjny stres już powinien zejść, to wcale nie znaczy, że nastały spokojne czasy. Teraz mnożą się obawy o wyniki. Jak poszło? Czy nie lepiej było zaznaczyć inną odpowiedź? Powinienem/ powinnam inaczej odpowiedzieć na to pytanie….

  Język polski na fali zmian

  Słyszeliście o zmianach w języku polskim? Ledwie 7 maja 2024 roku o godzinie 9.00 wystartował egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, a już za trzy dni ogłoszono zmiany w języku polskim. Szok, zaskoczenie, niedowierzanie.

  Szkoła, studia, chill pod palmami? Ścieżki rozwoju po maturze

  Co po maturze? To pytanie nie traci na aktualności. Co robić po liceum? Uczyć się, pracować, a może ruszyć w świat i nocować pod palmami?Możliwości jest wiele. Mają plusy i minusy, każda ma swój sens. Jaki? Sprawdźmy i szybko, póki mamy na to czas. Pomaturalna szkoła wyboru i decyzji Nauka zawodu to po maturze naturalny […]