Maturę można zdać albo nie zdać. Jak zdać maturę 2025? Co właściwie znaczy nie zdać egzaminów maturalnych? Jakie są warunki zdania, a jakie niezdania matury 2025? Czym się różnią niezdanie matury z jednego przedmiotu, niezdanie z co najmniej dwóch oraz unieważnienia egzaminu? Jakie są konsekwencje każdej z tych opcji?
Być albo nie być osobą zdającą maturę?
Zdawać, czy nie zdawać? O, to jest pytanie! Na nie właśnie każda osoba ucząca się w ostatniej klasie szkoły średniej musiała sobie odpowiedzieć. Stanęły przed nim też osoby, które już w poprzednich latach mierzyły się z maturą, jednak albo nie zdały, albo uzyskały wyniki poniżej swych oczekiwań, więc w tym roku kolejny raz przystąpią do egzaminów.
Większość absolwentów i absolwentek decyduje się na podejście do matury. Ci, którzy z tego rezygnują, nadal mogą przystąpić do egzaminów w następnych latach. Nic nie stoi na przeszkodzie.
Kto już zdecydował się na maturę 2025, ten ma zamiar zdać. Jasne jak słońce. Warto jednak pamiętać o tym, że choć zdanie matury zależy od nas samych, to nie w 100%. Jak to?
Kto decyduje o tym, czy zdasz?
Chodzi o to, że choć w znacznej mierze to my decydujemy o swoim losie, to na ostateczny wynik wpływa więcej czynników. Sami odpowiadamy za decyzję o podejściu do matury oraz wcześniejsze przygotowanie się do egzaminów.
Jednak to nie od nas zależy, czy przed maturą się nie rozchorujemy na tyle, że nie da się przystąpić do egzaminów. Nie odpowiadamy za to, że akurat nastąpi awaria komunikacji, przez co nie dotrzemy na maturę na czas. Nie decydujemy o wydarzeniach zmieniających losy naszej wsi/ dzielnicy/ części świata. Wszelkie katastrofy naturalne i inne zrządzenia losu po prostu się zdarzają bez względu na to, czy akurat tego dnia maturzyści i maturzystki mają egzaminy.
To właśnie sprawia, że choć zdanie matury w przeważającej części zależy od nas, to raz na jakiś czas niektórym osobom coś może przeszkodzić, wbrew ich chęciom i staraniom. Warto mieć pokorę w tym zakresie.
Skupmy się na tym, co zależy od nas, a jest to jak najlepsze przygotowanie się do matury. W to warto iść na 100% i tym się zająć na maksa, bo sami odpowiadamy za swą naukę do egzaminów. Reszta jest wypadkową naszej pracy i setek wydarzeń na świecie tego dnia, gdy odbywa się matura.
Matura zdana — warunki
Zdać maturę — co to znaczy? Jakie warunki należy spełnić w 2025? Warunek podstawowy to przystąpienie do egzaminów obowiązkowych. Do nich zalicza się trzy egzaminy na poziomie podstawowym (polski, matematyka i język obcy nowożytny) oraz dwa ustne bez określania poziomu (polski i język obcy nowożytny), a także minimum jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (do wyboru).
Warunek następny to uzyskanie odpowiedniej liczby prawidłowych odpowiedzi. Na egzaminach z przedmiotów na poziomie podstawowym obowiązuje próg zdawalności 30%. Przedmioty na poziomie rozszerzonym są od tego wolne. Na rozszerzeniu nie ma progu zdawalności, co oznacza, że jakikolwiek procent poprawnych odpowiedzi jest OK. Im więcej, tym lepiej, rzecz jasna.
Wychodzi na to, że aby zdać maturę, należy przystąpić do wymaganych egzaminów oraz uzyskać odpowiednie wyniki. Tylko tyle i aż tyle. A co sprawi, że matura nie będzie zdana?
Matura niezdana — opcje i warunki
Niezdanie matury ma kilka opcji. Można nie zdać jednego przedmiotu, czyli uzyskać mniej niż 30% poprawnych odpowiedzi. Wtedy przysługuje nam egzamin poprawkowy. W 2025 roku poprawki odbędą się 19 i 20 sierpnia.
Zdarza się także oblanie więcej niż jednego przedmiotu. Co dalej? Wówczas nie można podejść do poprawek w sierpniu. Najbliższy kolejny termin będzie za rok.
Jest jeszcze inna opcja niezdania, za którą akurat to my sami odpowiadamy. To unieważnienie egzaminu. Ma miejsce, gdy osoba w trakcie egzaminu zakłóca jego przebieg, ściąga, wniesie na salę niedozwolone urządzenia (smartfon, smartwatch itp.). Wtedy można ponownie podejść za rok, nie wcześniej.