Matura 2025

Matura 2025 w pigułce — terminy, zmiany i nowości

Zmiany w maturze 2025 to ostatnio hot news. Maturzyści, maturzystki, nauczyciele — wszyscy chcą wiedzieć, czego się spodziewać po maturze 2025.

Czego dotyczą zmiany w maturze 2025? Na czym polegają różnice między maturą 2025 a egzaminami z lat poprzednich? Czy zmiany są znaczne?

Z myślą o Was zebraliśmy najważniejsze informacje w maturze 2025. Przedstawiamy je już teraz. Nie ma co z tym zwlekać. Lepiej wiedzieć, co nas czeka, żeby się przygotować i mieć jasność, jak to jest.

Matura 2025 – terminy

Jak co roku harmonogram matur przewiduje terminy główne, dodatkowe oraz poprawki. Główna sesja zacznie się zaraz po majówce 2025:

• 5 maja — język polski na poziomie podstawowym
    • 6 maja — matematyk na poziomie podstawowym
    • 7 maja — wybrany język obcy nowożytny
    • 9 – 24 maja odbędą się egzaminy ustne

Terminy dodatkowe:

• 3 – 17 czerwca — egzaminy pisemne
    • 9 – 11 czerwca — egzaminy ustne

Ogłoszenie wyników nastąpi 8 lipca.

Terminy poprawkowe:

• 19 sierpnia — egzaminy pisemne
    • 20 sierpnia — egzaminy ustne

Wyniki egzaminów poprawkowych ukażą się 10 września.

Matura 2025 i podstawa programowa jako źródło zmian

CKE podaje, że od 2025 roku matura w formule 2023 będzie sprawdzać poziom wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z 2024 r. Natomiast egzaminy w formule 2015 będą bazowały na  podstawie programowej z 2012 r.

Nowość polega na tym, że w podstawa programowa będzie o 20% „chudsza”, czyli wymagania wobec uczniów nieco się zmniejszą i zmienią charakter.  Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że ograniczenie treści nauczania następuje po to, żeby uczniowie mogli zdobyć więcej umiejętności praktycznych i kompetencji cyfrowych. Rezygnacja z części wiedzy teoretycznej ma zatem na celu lepsze dostosowanie podstawy programowej do potrzeb realnego życia.

Tym samym zakres materiału na maturze ulegnie zmianie. Obecnie wiadomo, że najwięcej zmieni się  w egzaminie z j. polskiego. Między innymi obowiązywać będzie nowa lista lektur. Na liście pytań jawnych na maturę ustną będzie 68 zagadnień (mniej, niż w poprzednich latach). Na maturze ustnej z polskiego zdający będą losować dwa zadania.

Nie zmieni się wygląd, ani struktura arkuszy maturalnych. Jedynie treść zadań zostanie dostosowana do nowej podstawy programowej.

Nadal pojawiają się nowe informacje o tym, jakie będą zmiany w egzaminach z poszczególnych przedmiotów maturalnych. Warto je śledzić i sprawdzać informatory.

Deklaracje maturalne — składać, czy nie składać?

Zwykle deklaracje maturalne składało się już we wrześniu. W 2025 roku ulega to zmianie. Zrezygnowano z deklaracji wstępnych.

Zamiast tego osoby przygotowujące się do matury mają obowiązek zadeklarować, które przedmioty wybierają na poziom rozszerzony, w terminie do 7 lutego 2025 r.

Przypomnijmy, że podchodzący do matury muszą zmierzyć się z minimum jednym przedmiotem na poziomie rozszerzonym, natomiast mogą wybrać ich nawet pięć — nie więcej.

Ile procent, żeby zdać? Progi zdawalności na poziomie rozszerzonym

Kto już czytał informatory, ten wie, że można się zdziwić. W części ogólnej informatora maturalnego na rok 2025 napisano, że osoba zdająca maturę w 2025 roku jest zobowiązana przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym oraz uzyskać co najmniej 30% możliwych punktów, aby go zdać.

Czy to znaczy, że od tego roku na egzaminie z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym będzie obowiązywać próg zdawalności? Tak by wynikało. Jednak CKE wyjaśnia, że wymóg uzyskania minimum 30% w tym wypadku przesunie się na kolejne lata. W 2025 roku nie będzie obowiązywał. Zatem maturzyści i maturzystki 2025 nie muszą się martwić o próg zdawalności z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, bo go nie będzie.

Nie ma zmian co do progów zdawalności z pozostałych przedmiotów. Przypomnijmy, że aby zdać egzaminy pisemne na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego należy uzyskać minimum 30% możliwych punktów. To samo dotyczy egzaminów ustnych z języka polskiego oraz obcego (tego samego, co pisemny na poziomie podstawowym).

Klasa maturalna 2024/2025 – kalendarz i lista rzeczy do zrobienia

Klasa maturalna to przygotowania do egzaminów. To także czas decyzji. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Które przedmioty maturalne zdawać? Jak zabrać się za przygotowania do matury? Co po maturze? Jaki zawód wybrać?

Poprawka z matury 2024 – FAQ

Sierpień miesiącem matury! To nie żart. Co prawda egzaminy maturalne rozpoczynają się w maju, ale jeśli chodzi o poprawki, to ich czas przypada na sierpień. Upały trwają w najlepsze, na niebie widać roje spadających gwiazd (Noc Perseid), a waleczni maturzyści podchodzą do egzaminów poprawkowych. Czy poprawki są dla wszystkich? Kto, kiedy i jak zdaje poprawkę […]

Wakacje 2024. Jak odpocząć po maturze?

Rok szkolny był intensywny, przygotowania do egzaminów wyczerpujące, a rekrutacja na studia stresująca. Działo się wiele. A teraz rób, co chcesz. Idź na żywioł, leć przed siebie, poczuj wakacyjny vibe.