Żak Team
Matura 2025
4 min

Matura 2025 w pigułce — terminy, zmiany i nowości

Treść wpisu

    Zmiany w maturze 2025 to ostatnio hot news. Maturzyści, maturzystki, nauczyciele — wszyscy chcą wiedzieć, czego się spodziewać po maturze 2025.

    Czego dotyczą zmiany w maturze 2025? Na czym polegają różnice między maturą 2025 a egzaminami z lat poprzednich? Czy zmiany są znaczne?

    Z myślą o Was zebraliśmy najważniejsze informacje w maturze 2025. Przedstawiamy je już teraz. Nie ma co z tym zwlekać. Lepiej wiedzieć, co nas czeka, żeby się przygotować i mieć jasność, jak to jest.

    Matura 2025 – terminy

    Jak co roku harmonogram matur przewiduje terminy główne, dodatkowe oraz poprawki. Główna sesja zacznie się zaraz po majówce 2025:

    • 5 maja — język polski na poziomie podstawowym
    • 6 maja — matematyk na poziomie podstawowym
    • 7 maja — wybrany język obcy nowożytny
    • 9 – 24 maja odbędą się egzaminy ustne

    Terminy dodatkowe:

    • 3 – 17 czerwca — egzaminy pisemne
    • 9 – 11 czerwca — egzaminy ustne

    Ogłoszenie wyników nastąpi 8 lipca.

    Terminy poprawkowe:

    • 19 sierpnia — egzaminy pisemne
    • 20 sierpnia — egzaminy ustne

    Wyniki egzaminów poprawkowych ukażą się 10 września.

    Matura 2025 i podstawa programowa jako źródło zmian

    CKE podaje, że od 2025 roku matura w formule 2023 będzie sprawdzać poziom wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z 2024 r. Natomiast egzaminy w formule 2015 będą bazowały na  podstawie programowej z 2012 r.

    Nowość polega na tym, że w podstawa programowa będzie o 20% „chudsza”, czyli wymagania wobec uczniów nieco się zmniejszą i zmienią charakter.  Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że ograniczenie treści nauczania następuje po to, żeby uczniowie mogli zdobyć więcej umiejętności praktycznych i kompetencji cyfrowych. Rezygnacja z części wiedzy teoretycznej ma zatem na celu lepsze dostosowanie podstawy programowej do potrzeb realnego życia.

    Tym samym zakres materiału na maturze ulegnie zmianie. Obecnie wiadomo, że najwięcej zmieni się  w egzaminie z j. polskiego. Między innymi obowiązywać będzie nowa lista lektur. Na liście pytań jawnych na maturę ustną będzie 68 zagadnień (mniej, niż w poprzednich latach). Na maturze ustnej z polskiego zdający będą losować dwa zadania.

    Nie zmieni się wygląd, ani struktura arkuszy maturalnych. Jedynie treść zadań zostanie dostosowana do nowej podstawy programowej.

    Nadal pojawiają się nowe informacje o tym, jakie będą zmiany w egzaminach z poszczególnych przedmiotów maturalnych. Warto je śledzić i sprawdzać informatory.

    Deklaracje maturalne — składać, czy nie składać?

    Zwykle deklaracje maturalne składało się już we wrześniu. W 2025 roku ulega to zmianie. Zrezygnowano z deklaracji wstępnych.

    Zamiast tego osoby przygotowujące się do matury mają obowiązek zadeklarować, które przedmioty wybierają na poziom rozszerzony, w terminie do 7 lutego 2025 r.

    Przypomnijmy, że podchodzący do matury muszą zmierzyć się z minimum jednym przedmiotem na poziomie rozszerzonym, natomiast mogą wybrać ich nawet pięć — nie więcej.

    Ile procent, żeby zdać? Progi zdawalności na poziomie rozszerzonym

    Kto już czytał informatory, ten wie, że można się zdziwić. W części ogólnej informatora maturalnego na rok 2025 napisano, że osoba zdająca maturę w 2025 roku jest zobowiązana przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym oraz uzyskać co najmniej 30% możliwych punktów, aby go zdać.

    Czy to znaczy, że od tego roku na egzaminie z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym będzie obowiązywać próg zdawalności? Tak by wynikało. Jednak CKE wyjaśnia, że wymóg uzyskania minimum 30% w tym wypadku przesunie się na kolejne lata. W 2025 roku nie będzie obowiązywał. Zatem maturzyści i maturzystki 2025 nie muszą się martwić o próg zdawalności z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, bo go nie będzie.

    Nie ma zmian co do progów zdawalności z pozostałych przedmiotów. Przypomnijmy, że aby zdać egzaminy pisemne na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego należy uzyskać minimum 30% możliwych punktów. To samo dotyczy egzaminów ustnych z języka polskiego oraz obcego (tego samego, co pisemny na poziomie podstawowym).

     

    Podziel się Wiedzą z Przyjaciółmi!

    Jesienna chandra i nauka do matury. Jak pokonać smutki, gdy dzień jest za krótki?

    Choć matura będzie w maju, już teraz sezon na przygotowania uważamy za otwarty. Większość maturzystek i maturzystów od jakiegoś czasu uczy się do egzaminów. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, zacznij dziś.

    Arkusze maturalne, czyli zadania do rozwiązania

    Arkusze maturalne to nie są zwykłe formularze. Niby broszury z zadaniami, a budzą wielkie emocje. Wszyscy o nich mówią.

    Czy mamy prawo do pomyłek? Jej perfekcyjność matura i margines błędu

    Mylić się jest rzeczą ludzką. Maturzysta/ maturzystka też człowiek, może więc popełnić błąd. Czy ma do tego prawo na egzaminach maturalnych? Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Kiedy można korzystać z poprawki? Słowem, jak się mają błędy do matury i czy warto iść w perfekcję?