Niektóre osoby zdające maturę mogą pisać egzaminy dłużej albo dostać odrębne arkusze egzaminacyjne. Dlaczego?
Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnościami, zmagasz się z trudnościami zdrowotnymi, doświadczasz sytuacji kryzysowej lub podchodzisz do matury w Polsce, choć uczyłeś/ uczyłaś się w innym kraju, możesz zdawać maturę dostosowaną do potrzeb.
Na czym to polega? Kto może podejść do matury dostosowanej do potrzeb, na jakiej podstawie i jakie są możliwości dostosowania?
Dostosowania do matury 2025 — kto może skorzystać?
Maturę dostosowaną do potrzeb mogą zdawać osoby, które:
- mają specjalne potrzeby edukacyjne ze względu na niepełnosprawności, niedostosowanie społeczne lub jego zagrożenie,
- są cudzoziemcami/ cudzoziemkami, a ich znajomość języka polskiego ogranicza rozumienie zadań (zgodnie z Prawem oświatowym)
- są legalnie przybywającymi w Polsce obywatelami/ obywatelkami Ukrainy (zgodnie z podstawą prawną).
Na czym polega dostosowanie matury do potrzeb? Na wyrównaniu szans. Chodzi o to, że niektóre osoby muszą pokonywać więcej przeszkód, niż pozostałe. Dostosowanie matury służy temu, aby na egzaminie dojrzałości były równe zasady.
Ktoś może znakomicie się przygotować do matury, lecz jako osoba słabowidząca ma problem z rozwiązaniem arkusza. W celu przeczytania zadań musi używać przyborów optycznych albo specjalnego oprogramowania. Tymczasem tak samo przygotowana do egzaminów osoba niemająca problemów ze wzrokiem może się skupić wyłącznie na rozwiązywaniu zadań, bez martwienia się o to, jak zapozna się z treścią arkusza. Aby każdy miał taki komfort, można dopasować maturę do potrzeb osób zdających.
Dostosowania do matury 2025 — na czym polegają?
Jak można dostosować maturę do potrzeb? Są dwa sposoby:
- dostosowanie FORM egzaminu maturalnego, czyli przygotowanie odrębnych arkuszy egzaminacyjnych z uwzględnieniem potrzeb i możliwości osób zdających;
Najczęściej dotyczy to osób w spektrum autyzmu, słabosłyszących, niesłyszących, słabowidzących, niewidomych, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z niepełnosprawnością spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym, osób z zaburzeniem widzenia barw, a także obywateli/ obywatelek Ukrainy.
Najczęściej dotyczy to osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego albo nauczania indywidualnego, osób chorych lub niesprawnych czasowo, z chorobami przewlekłymi, z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią, objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną, a także obywateli/ obywatelek Ukrainy i pozostałych cudzoziemców/ cudzoziemek.
Co zrobić, aby skorzystać z dostosowania na maturze 2025?
Kto chce podejść do matury dostosowanej do potrzeb, musi udokumentować swoją sytuację. Wymaga się przedstawienia jednego z poniższych dokumentów — zależnie od sytuacji zdrowotnej lub życiowej:
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub ze względu na niedostosowanie społeczne bądź zagrożenie niedostosowaniem społecznym,
- orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,
- zaświadczenie o stanie zdrowia (od lekarza),
- opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o trudnościach w uczeniu się,
- pozytywna opinia rady pedagogicznej (dotyczy objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzeniami komunikacji językowej lub sytuacją kryzysową/ traumatyczną, cudzoziemców/ cudzoziemek mających trudności ze zrozumieniem tekstu w j. polskim oraz obywateli/ obywatelek Ukrainy).
***
Matura dostosowana do potrzeb ma na celu usunięcie barier wynikających ze stanu zdrowia, czy sytuacji życiowej, które mogłyby utrudnić, a nawet uniemożliwić Ci zdanie egzaminów mimo dobrego przygotowania. Bez względu na to, w jakiej formule zdajesz egzaminy – 2023, czy 2015 – możesz skorzystać z dostosowania matury, jeśli są ku temu powody.