Chociaż matura 2022 nie jest Twoim pierwszym dużym egzaminem, na pewno może bardziej stresować niż np. ten po ósmej klasie. Dlatego, zanim pojawisz się w maju na sali egzaminacyjnej, dowiedz się, co konkretnie Cię czeka pod kątem organizacyjnym. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Matura 2022: co można zabrać na salę, a czego nie można wnieść?
Ponieważ matura jest egzaminem państwowym, obowiązują na niej ścisłe zasady odnoszące się do tego:
- co MUSISZ mieć ze sobą przy wejściu na salę,
- co MOŻESZ zabrać na maturę,
- czego NIE MOŻESZ wnieść.
Wszystkie wymagania w tym zakresie określa Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak to wygląda w przypadku matury 2022?
Na każdy egzamin musisz ze sobą zabrać
- dowód osobisty,
- długopis lub pióro z czarnym atramentem (spokojnie, jeśli w czasie egzaminu się „wypiszą”, komisja egzaminacyjna na pewno Cię poratuje!).
Przy egzaminach z konkretnych przedmiotów mogą się pojawić dodatkowe wymagania odnośnie do wyposażenia. Potrzebne mogą być:
- kalkulator prosty (nie naukowy!) – obowiązkowo na egzaminach z biologii, chemii, fizyki, informatyki, geografii i matematyki,
- linijka: obowiązkowo na matematyce i geografii, opcjonalnie na biologii, chemii i fizyce oraz WoS,
- odtwarzacz CD ze słuchawkami i zapasowymi bateriami – na egzaminie z historii muzyki,
- cyrkiel – na egzaminie z matematyki.
Dodatkowo szkoła na określonych egzaminach musi zapewnić:
- słowniki (na egzaminach językowych, nie mniej niż 1 słownik każdego rodzaju na 25 zdających),
- wybrane wzory matematyczne na egzaminie z matematyki,
- wybrane wzory stałe i fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii oraz fizyki.
Na maturę możesz ze sobą zabrać
- małą butelkę wody (podczas egzaminu nie może ona stać na stole, ale na podłodze, żebyś przypadkiem nie zalał arkusza),
- przy niektórych egzaminach lupę czy kalkulator prosty,
- dodatkowe przybory piśmiennicze – najlepiej, by był to po prostu zapasowy długopis.
Na maturze nie można mieć ze sobą
- smartfona ani żadnego innego urządzenia elektronicznego – nawet wyłączone muszą pozostać poza salą,
- torebki czy plecaka – one również muszą pozostać poza salą egzaminacyjną,
- kalkulatora naukowego; nie możesz też korzystać z kalkulatora na smartfonie,
- swoich notatek, podręczników i innych materiałów nieuwzględnionych w wymaganiach CKE.
Jak ubrać się na maturę?
Ponieważ matura jest ważnym egzaminem, dobrze, jeśli Twój strój odda jej charakter i „podniosłość chwili”. Pamiętaj jednak, żeby wyważyć pomiędzy elegancką stylizacją a komfortem. Podczas pisania matury nie powinny Cię rozpraszać np. „duszący” krawat czy uciskająca spódnica ani cisnące buty. Dlatego najlepiej postaw na prostotę i klasykę.
- Dobry strój dla maturzysty to biała (lub jasna) koszula wizytowa z kołnierzykiem połączona z ciemnymi spodniami materiałowymi i wyjściowymi butami.
- Maturzystka będzie dobrze wyglądała i czuła się np. w spódnicy lub sukience długości midi i bluzce koszulowej oraz butach na lekkim obcasie. Inna opcja to zestaw spodnie materiałowe + koszula.
Do tego w obu przypadkach opcjonalnie może się przydać marynarka i… gotowe!
Pamiętaj, że na maturze nie będą dobrze wyglądać:
- nadmiernie krótkie spódnice czy sukienki,
- mocno obcisłe ubrania,
- stroje w wyrazistych, krzykliwych kolorach,
- elementy stylizacji sportowej – np. sneakersy zamiast obuwia wyjściowego,
- jeansy.
Uwaga: jeśli w dniu matury będzie wyjątkowo upalnie, załóż ubrania z cienkich, przewiewnych materiałów. Pozwolą Ci lepiej przetrwać podczas egzaminu, jeżeli sala nie jest klimatyzowana. Wygoda przede wszystkim!
Ile przed egzaminem przyjść na maturę?
Na maturę przede wszystkim nie możesz się spóźnić – po rozpoczęciu egzaminu nikt nie zostanie wpuszczony na salę. Dlatego warto przyjść z wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę – tak, aby nie zaskoczył Cię np. autobus, który nie przyjedzie albo korek w drodze do szkoły.
A ile wcześniej? Absolutne minimum to 15-20 minut. Najlepiej jednak być przed salą na ok. pół godziny przed egzaminem. Nie ma też sensu pojawianie się w szkole na godzinę czy kilka godzin przed maturą. Długie oczekiwanie tylko podniesie napięcie i sprawi, że zaczniesz się bardziej stresować.
Czy podczas matury można wyjść do toalety?
Zasadniczo lepiej unikać sytuacji, w którym podczas egzaminu trzeba będzie wyjść do toalety. Dlatego upewnij się, że niedługo przed wejściem na salę skorzystasz z WC. Mimo to, z fizjologią nie zawsze da się wygrać – zwłaszcza podczas trwającego 2,5, a nawet 3,5 godziny egzaminu. W uzasadnionych przypadkach komisja zezwala na skorzystanie z toalety. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zgłosić taką potrzebę, nie możesz wstać i podejść do stołu egzaminacyjnego. Podnieś rękę i poproś aż członek komisji podejdzie do Ciebie. Postaraj się też opuścić salę jak najdyskretniej, aby nie przeszkadzać innym.
Pamiętaj też, że jeżeli skończyłeś już pisać egzamin, możesz wcześniej opuścić salę, po uzyskaniu na to zgody komisji. W takiej sytuacji postępuj tak samo, jak gdy chcesz skorzystać z toalety.
Egzamin maturalny minie szybciej niż myślisz. Trzymaj się kilku podstawowych zasad, a przebrniesz przez niego bez większego stresu. Życzymy powodzenia!