Matematyka to królowa nauk, ale nie tylko. Wśród przedmiotów maturalnych także wiedzie prym. Na maturze dzierży władzę jako jeden z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Tak było, jest w 2025 i będzie w latach kolejnych. Dodatkowo matematyka występuje na maturze jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
W związku z tym, że matura 2025 podlega różnym zmianom, warto sprawdzić, które z nich dotyczą matematyki. Jakich zadań spodziewać się na egzaminach z matematyki w 2025? Jak wysokie jest prawdopodobieństwo dobrych wyników? Jak oszacować szanse na sukces na maturze z matematyki 2025?
Matura z matematyki 2025 — jakie mamy dane?
Na początku warto wiedzieć, jakie mamy dane, żeby wyciągać z nich wnioski.
Wiemy, że aby zdać egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, należy uzyskać minimum 30% poprawnych odpowiedzi. Z kolei na poziomie rozszerzonym nie ma progu zdawalności, choć do niedawna nie było co do tego pewności. Ostatecznie jednak w 2025 na rozszerzeniu liczy się suma uzyskanych punktów, bez możliwości bycia na minusie.
Znamy terminy egzaminów maturalnych 2025, więc można policzyć, ile czasu do nich zostało. W przypadku matematyki są one takie:
- 6 maja 2025 – egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym,
- 12 maja 2025 – matura z matematyki na poziomie rozszerzonym,
- a oprócz tego 7 maja odbędą się egzaminy z matematyki w języku obcym dla absolwentów i absolwentek szkół lub oddziałów dwujęzycznych na poziomie podstawowym, zaś na rozszerzonym 22 maja 2025.
Czy można jakimś cudem nie mieć obowiązku podchodzenia matury z matematyki? Są dwa takie przypadki, po jednym na każdy poziom egzaminów. Podstawy z matematyki nie muszą zdawać finaliści/ finalistki lub laureaci/ laureatki olimpiady z matematyki. Natomiast rozszerzenia nie muszą zdawać absolwenci/ absolwentki 5-letniego technikum posiadający dyplom zawodowy na poziomie technika. Wobec tego te osoby są zobowiązane przystąpić do matematyki tylko na poziomie podstawowym. Ich nie obowiązuje egzamin rozszerzony z żadnego przedmiotu, nie tylko z matematyki.
Czego jeszcze możemy być pewni w 2025? Tego, że na maturze obowiązuje podstawa programowa z 2024. Co ważne, jest ona szczuplejsza o 20%. Z tego właśnie wynikają zmiany na maturze 2025, w tym te w egzaminach z matematyki. Jakie właściwe one będą?
Na co liczyć na egzaminach maturalnych 2025 z matematyki?
Zadania maturalne z matematyki w 2025 roku mają na celu sprawdzenie poziomu opanowania wiedzy i umiejętności w zakresie „odchudzonej” podstawy programowej 2024. Szczególnie chodzi o liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań, funkcje, ciągi, optymalizację, trygonometrię, planimetrię, geometrię analityczną, stereometrię, kombinatorykę, rachunek prawdopodobieństwa i statystykę.
Te nazwy brzmią poważnie, lecz kryją się pod nimi znane Wam treści. Kto chce sprawdzić swoje moce, niech jak najszybciej zabiera się za rozwiązywania arkuszy z poprzednich lat. To najlepsza metoda nauki i ćwiczenia rozwiązywania zadań do matury.
A skoro mowa o arkuszach, to co się w nich zmieni? Na poziomie podstawowym z matematyki będzie większa liczba zadań, za które można zdobyć 1 lub 2 punkty, natomiast już nie pojawią się zadania za 5 lub 6 punktów. Ogólnie będzie więcej niż w latach poprzednich zadań otwartych. Można spodziewać się typów zadań: prawda/ fałsz, uzupełnianie luk, czy dobieranie (np. danych z dwóch kolumn do siebie).
W 2025 w arkuszach z matematyki będzie nacisk na sprawdzanie umiejętności stosowania wiedzy. Praktyczne wykorzystanie informacji to ogólna cecha zadań maturalnych w 2025 z każdego przedmiotu, nie tylko matematyki.